8 Actief februari 2005 Wilms boo in Nieuw-Schoonebeek, toen de brand nog niet had gewoed. Amsterdammers met onze monumenten? In de serie 'Schatten van Amsterdam' wordt bijgedra gen aan de waardering die jongeren hebben voor hun eigen omgeving en voor het gebouwde monumentale erfgoed van Amsterdam. Deze serie sluit aan op alle activi teiten om jongeren te betrekken bij de bedrei ging van ons cultureel erfgoed. Zie ook het gesprek over de i-modewandeling elders in dit blad. Gay Lee Oen DRENTHE Boerderij in Assen verpauperd Het gaat niet goed met de leegstaande boerde rij in de Asser nieuwbouwwijk Kloosterveen. De boerderij die van het Oldambster type zou zijn, staat te boek als karakteristiek en leek een nieuwe toekomst tegemoet te gaan toen een gebruiker zich meldde. Nu die echter heeft afgehaakt, slaat de verpaupering toe en zijn de Wilms boo na de brand. Foto's Hans Ladrak. vooruitzichten somber. De gemeente Assen zou er goed aan doen om actief op zoek te gaan naar een andere gebruiker. Reclames langs de Drentse dreven Heemschut Drenthe maakt zich zorgen over de toename van storende reclames langs de wegen in de provincie en heeft dat in een brief kenbaar gemaakt aan de betrokken gemeenten. Inmiddels zijn er reacties binnen uit Midden - Drenthe en Hoogeveen. Nu maar hopen dat zij hun beleidsvoornemens in daden omzetten. Het is niet de eerste keer dat de Drentse Commissie zo'n oproep moet doen en het valt te vrezen dat het niet de laatste zal zijn. Eric le Gras Wilms boo in Nieuw-Schoonebeek afge brand In oktober 2004 is de Wilms boo in Nieuw- Schoonebeek afgebrand. De oorzaak: vanda lisme. Hiermee verdween de laaste boo, die nog op zijn oorspronkelijke plaats stond. Een boo is een veestalling met een klein woon vertrek voor de veehoeder - de 'booheer' - en een hooischuur. De herder weidde de koeien ver buiten het dorp in de grazige beekdalen, 's Nachts stonden ze op stal. De boo was kenmerkend voor Schoonebeek. De stichting Het Drentse Landschap had de aankoop van de boo bijna rond en zou er een bestemming voor zoeken. De Drentse Provinciale Commissie steunt de initiatieven om de boo op zijn oorspronkelijke plaats te reconstrueren van harte. Hans Ladrak GRONINGEN Bezwaar tegen nieuw Stationsplein te Groningen De Bond Heemschut heeft bezwaar aangete kend tegen de monumentenvergunning die door B en W is verleend voor de aanleg van het nieuwe stationsvoorplein, ook wel het Stadsbalkon genoemd. B en W baseerden zich op het advies van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en de monumentencommis sie van de gemeente Groningen. Ook de Vrienden van de Stad Groningen maakten bezwaar. Het Stadsbalkon moet niet alleen als stations plein fungeren maar ook als dakbedekking voor de halfverdiepte fietsenstalling voor ongeveer 3000 fietsen. Doordat de fietsenstalling half- verdiept moet worden aangelegd gaat het stationsvoorplein omhoog. Het Stadsbalkon (inclusief hekwerk) verheft zich tot een maxi male hoogte van 7 m boven het maaiveld aan de oostzijde en 4 m aan de westzijde. De Groninger commissie is van mening dat het geplande Stadsbalkon het monumentale stationsgebouw aantast. Niet alleen zullen de trappen naar het bordes voor de hoofdingang van het Hoofdstation onder het Stadsbalkon verdwijnen, maar ook zal het Stadsbalkon het zicht op het Stationsgebouw en het Stations plein vanuit verschillende richtingen belemme ren. Alleen vanaf het Groninger Museum is het stationsgebouw goed zichtbaar. Eerder had de Groninger commissie een alter natief en goedkoper plan voor een fietsenstal ling op het Stationsplein ingediend. Een bezwaar tegen dit voorstel was, dat het geen plaats kon bieden aan alle rond het Hoofd station gestalde fietsen. Bovendien zouden de fietsen volgens dit voorstel in de open lucht gestald moeten worden. De NS wensen en subsidiëren echter alleen een overdekte stalling. De oplossing: een verdiepte stalling? Kaderplan Stadspark Groningen De Groninger commissie reageerde in novem ber op het Kaderplan voor het Stadspark, dat de 't -■ f? - V "W *V*c ..'w '■"'3 i-.-^a«^2sa«Bpgg - *j^|g8^V, '-;■ W&IWj!

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 10