december 2004 Actief 7 Dijkstoel aan IJsseldijk. het Waterschap toen niet op ingegaan. Inmiddels houdt ook Heemschut de ontwikke lingen goed in de gaten. De Wijhese dijkstoel is er een van de drie die tussen Deventer en Zwolle nog overeind staan. De Diepenveense dijkstoel werd een aantal jaren geleden al geres taureerd op aandringen en met steun van Heemschut. Afgezien van de bouwvallige staat, is de Wijhese dijkstoel nog helemaal authen tiek. Het Waterschap deed het magazijntje van de hand voor 'elk aannemelijk bod.' Het is niet bekend wie de nieuwe eigenaar is geworden en wat hij ermee van plan is. Heemschut redt hoefslagpalen Vijf arduinen hoefslagpalen op de dijk tussen Zwolle en Kampen zijn op de lijst van rijksmo numenten geplaatst. In 1991 vroeg Heemschut al de beschermde status aan voor de palen. Uiteindelijk is het dus gelukt en zelfs dagblad De Stentor besteedde er aandacht aan met een kleurenfoto op de voorpagina. Dat de redactie niet onverdeeld enthousiast was, blijkt uit de ironische kop boven de foto: 'Rijksmonument!?' Zo'n reactie krijgt Heemschut wel vaker als er weer zo'n schijn baar onbetekende reliek uit het verleden voor het nageslacht is gered. Maar juist die kleine restanten van ons cultureel erfgoed zijn het waard om behouden te blijven. De hoefslagpalen die nu op rijksmonumenten lijst staan, dateren van 1760. De palen verdelen de dijk in stukken (slagen). Iedere belangheb bende (eigenaar van een hoeve) kreeg zijn eigen slag toegewezen die hij moest onderhouden. Dit systeem van dijkonderhoud noemde men verhoefslaging. Henk Nieuwenhuizen DRENTE Oproep in 'Heemschut' heeft succes Een beroep op mede-Heemschutleden kan tot succes leiden. De Drentse commissie deed een oproep over het Stadsbroek in Assen in het augustusnummer en kreeg diverse informatieve reacties. Het gaat om een tribune in het Stadsbroek die op de nominatie staat voor sloop. De commissie vroeg zich af: wat is de cultuurhistorische waarde van de tribune en is het nodig om in het geweer te komen tegen de sloop? De tribune, zo werd duidelijk, is zeker de moeite waard. Het is de op vijf na oudste tribune van Nederland en volgens Tijs Tummers, auteur van een lijvig boekwerk over historische stadions en tribunes, een voetbal- historisch monument. Niet alle reacties waren overigens zo lovend. Een Heemschutter liet weten ongelukkig te zijn met acties tot behoud van zulke onooglijke bouwsels: 'Opruimen dat hok.' Rechtszaak tegen politietoren De bouw van een zestig meter hoge toren langs de A28 bij Assen is voor de Drentse commissie naar alle waarschijnlijkheid reden om de rechter in te schakelen. De procedures voor de plannen rammelen aan alle kanten en de toren staat vlak naast het historische Huize Nassau. Het is bovendien de bedoeling om de hoogste verdiepingen permanent te verlichten, wat tot ver in de omtrek tot lichtvervuiling zal leiden. Drenthe heeft nog een rechtszaak lopen. In die zaak, rond de Koesteeg bij Borger, zit vooreerst nog niet veel schot. Excursie succesvol De excursie naar de vestingsstad Coevorden heeft uit het hele land een groot aantal tevreden deelnemers getrokken. Te veel eigenlijk, de organisatoren moesten een groot aantal belangstellenden teleurstellen. De volgende excursie gaat in het komende voorjaar waar schijnlijk naar Vries en omgeving. Eric le Gras FRIESLAND Permanente restauratiepot monumenten De Leeuwarder Courant meldt dat twee gemeenteraadsleden van Leeuwarden aandrin gen op een permanent fonds, dat de monumen tenzorg ondersteunt door middel van leningen met een lage rente. Het fonds van 3,8 miljoen euro zou er kunnen komen als de gemeente er 21 miljoen in steekt. De PC Friesland is blij met elk initiatief van de overheid op dit gebied: er is nog veel te doen, zoals bijvoorbeeld de restauratie van de alge mene begraafplaats, aangelegd door de befaamde landschapsarchitect Roodbaard en thans een rijksmonument dat de gemeente tot nu toe sterk verwaarloosd heeft. Heemschut heeft al verscheidene malen aangedrongen op de restauratie daarvan. Schaatsenfabriek Ijlst De Friese stad Ijlst was destijds befaamd om de schaatsenfabriek 'Nooitgedagt Zonen' die al in 1865 'reedhoutsjen' (houten schaatsen) maakte. Andere houtproducten brachten Ijlst zelfs lange tijd op de wereldkaart. Helaas blijkt ook deze roem vergankelijk: het fabrieksgebouw is al zover verwaarloosd dat het niet meer te redden is. Blijft nog over het ketel huis gebouwd met karakteristieke gele steen tjes. Daarbij is de markante fabrieksschoor steen, een voor de stad beeldbepalend element. Het gemeentebestuur van Wymbritseradeel heeft het plan deze schoorsteen af te breken. Heemschut heeft samen met een bewonersco mité protest aangetekend tegen de voorgeno men sloop. Gustaaf Witsen Elias GELDERLAND Gobelins verwijderd uit raadzaal Nijmegen Het stadhuis van Nijmegen is gemoderniseerd en daarbij zijn historische gobelins verwijderd. Bij de herbouw na de oorlog van dit rijksmonu ment is met nadruk rekening gehouden met de plaatsing van de wandtapijten die in de zeven tiende eeuw speciaal voor het stadhuis zijn aangeschaft. Het stadhuis bezit drie kostbare series: dertien Verdurestapijten (thans in de Trêveszaal en de trouwzaal), vervaardigd in Delft en in 1664 aangeschaft door het stadsbestuur voor de raad zaal, zes Aeneastapijten (burgerzaal) en zeven Metamorfosentapijten (thans in de raadzaal). De laatste twee series kleden zijn in Antwerpen gemaakt en werden door de Staten Generaal aangeschaft ter verfraaiing van de zalen in het stadhuis. In 1676-1679 vonden daar de vredes onderhandelingen tussen zo'n dertig Europese staten en steden plaats, die leidden tot de Vrede van Nijmegen. De Metamorfosenserie moet nu wijken wegens een aanpassing van de raadzaal en is tijdelijk ondergebracht in museum Het Valkhof. De historische vereniging Numaga en Heemschut vinden dat de wandtapijten als cultuurhistorisch erfgoed onlosmakelijk zijn verbonden met de raadzaal en hebben meteen in juli protest aangetekend. Er zijn vragen gesteld over de beschermde status van de wand tapijten. Wanneer is het besluit tot verwijde ring genomen en wanneer is het gepubliceerd? Hoe is er omgegaan is met mogelijk vereiste vergunningen? En heeft het college zich laten adviseren door deskundigen? Tot op heden is hierop nog geen reactie ontvangen. Inmiddels heeft museum Het Valkhof in 2005 een tentoonstelling van de wandtapijten op het programma staan. Wat er daarna met de grote wandtapijten gebeurt is onduidelijk. Ria Koning

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 9