6 Actief december 2004 Stadsboerderij in Monnickendam Aan een van de mooiste grachten van het beschermde stadsgezicht van Monnickendam, Rozendaal, stonden voorheen veel stadsboerde- rijen. De meeste hiervan zijn verdwenen, maar enkele bepalen nog door het verkrijgen van nieuwe bestemmingen het historische beeld. Nog niet zo lang geleden werd Rozendaal 12 gerestaureerd. En nu gaat de zorg uit naar nummer 10, omdat het gemeentebestuur ernstig overweegt hier de slopershamer te hanteren. De Rijksdienst Monumentenzorg heeft haar bezorgdheid al laten blijken en ook onze commissie kwam tot de conclusie, dat het architectenbureau Leguit en Roos, bekend om zijn grote inzet voor het cultuurbehoud van Monnickendam en omgeving, het slachtoffer is geworden van een onduidelijk beleid van de verantwoordelijke gemeente Waterland. Nu het oude bestemmingsplan, dat naar de mening van Heemschut snel herzien dient te worden, dit zwalkende beleid mogelijk maakt, is een goedwillende architect daarvan de dupe. Wij hebben ons bij de gemeente in die zin uitge sproken. Ontsierende busbaan Haarlem Enkele maanden geleden maakten wij bij de gemeente bezwaar tegen de aanleg van een vrije busbaan voor de zogenaamde Zuid-Tangent. De gemeente heeft echter de procedure voort gezet, zodat straks de Gedempte Oude Gracht ontsierd dreigt te worden door een busbaan tussen muren. Zo wordt weer een stadsgezicht aangetast en dat alles om het openbaar vervoer een tijdwinst van twee minuten te verlenen op voorwaarde dat er bovendien nog een tunnel onder het Spaarne komt. Ook de stichting 'Eye Opener', een actiegroep van winkeliers en de historische 'Vereniging Haerlem' zijn erop tegen. Zij vinden het succes van de Zuid- Tangent nu groot genoeg en zien geen aanlei ding om de schoonheid van de stad meer geweld aan te doen. Misschien keert alles zich nog ten goede, nu de rijksoverheid besloten heeft dit project niet op te nemen in het meerjarenplan en er dus geen geld van het rijk voor beschikbaar komt. Dat de provincie en de gemeente de benodigde 160 miljoen euro hiervoor op tafel leggen, lijkt onwaarschijnlijk. Scholencomplex Zaandam bedreigd Er circuleren al geruime tijd plannen de Jedelooschool op de hoek van de Westzijde en de Rembrandtstraat geheel of gedeeltelijk te slopen. Heemschut ziet legio mogelijkheden voor hergebruik van dit uitgebreide scholen complex uit de dertiger jaren van de twintigste eeuw. En juist in Zaandam weet men hoe je wat dat betreft met je herkenbare verleden kunt omgaan: zonder grote ingrepen en vooral - om met het manifest van de Bond van Nederlandse Architecten te spreken - in het besef dat sloop in de meeste gevallen ook nog eens duurder uitvalt dan nieuwbouw. Nieuw ontwerp voor kerk in Haarlem. Haarlem Op de plaats van de tragisch afgebrande Koningkerk aan de Kloppersingel in Haarlem, moet een nieuwe kerk komen. Dit monument werd in 1927 gebouwd door architect Boeyinga en was daarmee een prototype van de Amsterdamse school. Het nieuwe ontwerp lijkt weinig rekening te houden met de stijl van de omliggende woningen en wordt in de volks mond al als 'crematorium' afgedaan Tot verbazing van Heemschut heeft het de goed keuring gekregen van de Commissie Welstand en Monumenten. Jan Derk Gerritsen ZUID-HOLLAND Boerderij in Rijnsburg wordt monument Staatssecretaris Medy van der Laan heeft de boerderij aan de Moleneind 3 5 aangewezen als beschermd rijksmonument. De in het centrum van het dorp gelegen hoeve bezit kenmerken uit de zestiende en zeventiende eeuw. Daarmee is Rijnsburg een monument 'rijker', maar voor lopig nog wel tussen aanhalingstekens. De boerderij staat al een paar jaar leeg en verkeert in een zeer slechte staat. Het is ook al meer dan twee jaar geleden dat de technische adviseurs van Heemschut het pand bezochten en er advies over uitbrachten. Het besluit van de staatssecretaris is voorlopig een kroontje op de inzet van Heemschut, destijds gestart na een melding uit het dorp. Een inzet die ook van harte werd ondersteund door het Genootschap Oud Rijnsburg. Ondanks dat er in de loop der tijd meerdere woningen in het pand zijn ingebouwd is de bouwkundige hoofd structuur niet aangetast. Naar de mening van Heemschut kan de monumentwaarde bij een zorgvuldige restauratie behouden blijven. Om dat te realiseren is de gemeente thans met de erven van de laatste bewoonster in gesprek. Ewout van der Dussen OVERIJSSEL Monumentale dijkstoel verkocht Langs de oude IJsseldijk in Wijhe staat een 150 jaar oud monumentaal pandje. Het is een 'dijk- magazijn', waarin het Waterschap Groot Salland allerlei materialen bewaarde (kruiwa gens, schoppen, zandzakken en dergelijke) die gebruikt konden worden in tijden van drei gende dijkdoorbraak en watersnood. De dijk stoel, zoals het huisje genoemd wordt, is behoorlijk bouwvallig, daarom wilde het water schap ervan af. De Historische Vereniging Wijhe is bang voor de toekomst van dit unieke stukje cultureel erfgoed. De Vereniging heeft de dijkstoel een aantal jaren geleden al voor een symbolisch bedrag willen kopen zodat het pandje gerestaureerd kon worden, maar daar is Moleneind 35 in Rijnsburg.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 8