En verder Herbestemming van havengebouwen Oostelijk Havengebied Amsterdam NCM-handleiding voor de communicatie Leven achter de gevel Publieksevenementen 2005 Landelijke Heemschutdag in het Nederrijnse 'Verborgen Verleden, Bouwhistorie in Nijmegen'. Column Brommen op het Brim december 2004 Heemschut 3 Heemschut Actief Publieksevenementen Ledenservice Nieuwe uitgaven Het Oostelijk Havengebied in Amsterdam biedt een staalkaart van toparchitectuur en geraffineerde stedenbouwkundige vernieuwing. Maar het is ook een gebied waar oude haven gebouwen op grote schaal een herbestemming vonden. Zoals het Lloyd Hotel. 2 0 Over hoe slecht geïnformeerde monumenten eigenaars tegen hun monument aanHjken. Het NCM schreef een handleiding voor de communicatie tussen gemeente en monumenteigenaar. 18 'Kunnen jullie ook nog ergens anders over praten?' vroegen hun kinderen. Maar nog steeds praten de oud-voorzitter van de Provinciale Commissie Overijssel Hans Veldhuis (75) en zijn vrouw Else (75) graag over hun historische huis in Deventer. 24 Het Evenementenprogramma van Heemschut voor 2 005 belooft weer veel moois. Coördinatrice Gea Schilte over haar programma: van synagoge tot raadhuis, van kasteel tot Instituut Clingendael. 29 Verrassend grensoverschrijdend was de Heemschutdag dit jaar. Een verslag. 34 Over dit boek, gepresenteerd op een studiedag van de Stichting Bouwhistorie Nederland (SBN). 38 Voorgevel Oudezijds Voorburgwal 30 te Amsterdam. Zonder een restauratiesubsidie zal dit pand, zoals vele panden in Nederland, van klein woonhuis tot steenfabriek, niet gerestaureerd kunnen worden. Eens was het mooi in 1994. Al die prachtige nog te restaureren rijksmonumenten in een ensemble van monumenten en beeld bepalende panden. De multiplieër gaf Financiën de mogelijkheid om een stevig steentje bij te dragen aan het voortbestaan van ons gebouwde erfgoed. En dat er uiteindelijk niet meer gerestaureerd zou hoeven worden, namen wij allen aan voor zoete koek in 1994. Nu in de grauwe najaarstormen van 2004 pakken zich inktzwarte wolken samen boven ons gebouwde erfgoed. Niet voor de particulier die zijn bezit voortreffelijk kan onderhouden en restaureren, lekker brimmen op een winteravond. Wat doen we in 2005 en wat in 2006. Lekker knus terwijl de wind om ons monument huilt. Voor deze groep van particuliere monumenteneigenaren is het Brim een fantastische regeling. Maar voor andere eigenaren wordt het minder en stopt het. De subsidiepot is leeg. We restaureren dan maar niet meer. Weg vakmanschap, weg organisaties, weg enthousiasme, weg continuïteit, weg professionaliteit en weg monument. O ja, wat was een monument ook al weer. Iets van waarde dat de tand des tijds heeft kunnen doorstaan en aandacht en koestering nodig heeft om te overleven. En om te kunnen overleven heb je middelen nodig, iedere dag weer. Maar nu even niet zal de staatssecretaris gedacht hebben. Vernietig 5% van onze rijksmonumenten want daar hebben we geen geld meer voor en moord de stadsherstellen uit want de markt moet het doen. Zal dat de interne oekaze zijn geweest van de staatssecretaris? Zijn we zo ver afgegleden van ons bouw kundig erfgoed dat we alleen nog maar percentages en BBBBBRRRRR-regelingen bedenken? Ik krijg het er koud van. U toch ook mevrouw de staatssecretaris? Zo laten we ons bouwkundig erfgoed toch niet in de kou staan! Denk na voor het te laat is en u als staatssecretaris geschiedenis schrijft als grootschalige vernietiger van ons gebouwde erfgoed. En u monumentenzorgers: op de barricaden, uit de anonimiteit, toon uw ware monumentengezicht. Wijnand Freling voorzitter Federatie Het Behouden Huis

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 5