Nieuwe uitgaven NU T LAND SCHAP Philip Bosscher yy IS 40 Heemschut december 2004 MARC WINGENS IN DE GEMEENTE (J 8 BE EG EN Ubbergen beschreven Mare Wingens, Monument ér Landschap in de Gemeente Ubbergen, Ubbergen (Stichting tot Behoud van Monument en Landschap in de Gemeente Ubbergen) z.j. (wsch. 2003), 315 p., ISBN 90 9017 463 X, 22.50 [verkrijgbaar in de boekhandel ter plaatse en in de omgeving] Sinds ruim 25 jaar bestaat de stich ting die dit kloeke boekwerk heeft uitgegeven. Het bevat een inven tarisatie van alle Rijks- en gemeentelijke monumenten maar ook van alle andere objecten die 'uit karakteristiek en cultuurhisto risch oogpunt' vermeldenswaard werden gevonden. Daarnaast wordt een beschrijving geboden van de landschappelijke ontwikke ling die uiteraard sterk bepaald wordt door de omstandigheid dat de gemeente voor een belangrijk deel tot het stroomgebied van de Waal behoort. Een merkwaardig gevolg daarvan was dat men in de 19e eeuw een tijdlang stukken van het poldergebied 's winters opzet telijk onder water liet lopen om te zorgen voor bemesting met rivier slib. Het zou overdreven zijn om het gebouwde erfgoed in de gemeente spectaculair te noemen. Er bevindt zich echter wel een aantal bijzondere monumenten, soms van meer dan locale beteke nis. In Persingen, 'het kleinste dorp van Nederland', ligt een charmant kerkje van omstreeks het begin van de 15e eeuw. Onder de villa's in het zuidelijke heuvelge- bied vindt men het grootse 'Waalheuvel' en een curieuze navolging uit 1889 van het later, in 1912, afgebroken 'Torensigt' bij Poeldijk, ooit jachtverblijf van Jan van Oldenbarnevelt. De uit de jaren 1890 daterende roomskatho- lieke kerk op de Kerkberg is bijzonder omdat Jules Kayser hier het idioom van de neorenaissance koos wat in die tijd bij rooms- katholieke kerken bepaald onge bruikelijk was. Na de Tweede Wereldoorlog kreeg Ubbergen als gevolg van een grenscorrectie er een belangrijk monument bij in de vorm van de tot dan toe op Duits gebied gelegen villa 'Wylerberg' uit 1921-1924, een ontwerp van de expressionist Otto Bartning. De entrefilets waarin onder meer diverse bouwstijlen worden gede finieerd verhogen de waarde van dit boek waarvoor de initiatiefne mers zeker een compliment verdienen. Van industrieterrein tot cultuurpark Olof Koekebakker, Cultuurpark Westergasfabriek. Transformatie van een industrieterrein, Rotterdam (NAI uitgevers) 2003,143 p., ISBN 90 5662 338 9, 27.50 Op grond van een concessie voor de levering van 'stadsgas' die de Amsterdamse Gemeenteraad in 1883 verleende ontstond in Amsterdam-West een groot fabriekscomplex, architectonisch verzorgd door één van de belang rijkste exponenten van de Nederlandse neorenaissance, Isaac Gosschalk. In 1898 werd het door de Gemeente overgenomen.Nadat Nederland in de jaren 1960 was overgegaan op aardgas moest voor het 14.5 ha grote terrein een nieuwe bestemming worden gevonden. Dat was geen eenvou dige zaak. De grond was vervuild. Sommige gebouwen waren stellig 'monumentwaardig', zoals de onderbouw van wat ooit werd aangeduid als de grootste gashou der van Europa en het zuiverings gebouw met zijn fraaie dakcon structie Polonceauspanten'). Vele groeperingen en instanties achtten zich belanghebbend en wilden, of zelfs eisten, deelname aan het overleg ter zake. Het is dan ook begrijpelijk dat men in eerste instantie overging tot wat genoemd werd de 'Tijdelijke invulling' met culturele activitei ten. Nu is men zover dat op een belangrijk deel van het terrein een nieuw stadspark is aangelegd naar ontwerp van de Amerikaanse tuin- architecte Kathryn Gustafson en dat er hard gewerkt wordt om in de gebouwen een scala van cultu rele activiteiten permanent onder dak te bezorgen. Dit mooi verzorgde en rijk geïllustreerde boekje biedt een uitvoerig over zicht van alles wat zich sinds de jaren 1960 met betrekking tot de voormalige gasfabriek en haar terrein heeft voorgedaan en geeft vooral een duidelijk inzicht in de besluitvormingsprocessen die leidden tot wat nu al een uiterst boeiend resultaat kan worden genoemd dat ook in het buiten land veel interesse ondervindt van de velen die bij het vinden van een nieuwe toekomst voor voormalige industrieterreinen betrokken zijn. Transformatie van een industrieterrein

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 42