Nieuwe uitgaven 01/U2/W Philip Bosscher december 2004 Heemschut 37 GeWoon Architectuur 1850-2004 Anderhalve Eeuw Wonen JaapJan Berg/ Jean-Paul Baeten/ Véronique Patteeuw, Wonen in Nederland. Gewoon Architectuur 1850-2004, Rotterdam (NAi Uitgevers) 2004, 240 p. (ISBN 90 5662 385 0) Dit boek is bedoeld als gids bij een permanente opstelling in het Nederlands Architectuurinstituut te Rotterdam. Op aantrekkelijke wijze, met veel - ook gekleurde - afbeeldingen, worden vijftien 'omgevingen' gepresenteerd uit de periode 1850-2004. Een keur van deskundigen laat de revue passe ren onder meer de woonhuizen en bedrijfsgebouwen van Cuypers en Van Gendt aan de Amsterdamse Vondelstraat, de woningen van De Bazel in het Philipsdorp te Eindhoven, het Amsterdamse Betondorp, de woningbouw door Dudok in Hilversum en wederop- bouwwoningen door Eschauzier in Middelburg uit 1941. De naoorlogse periode is vertegen woordigd door diverse toppresta ties op woningbouwgebiedinclu sief de nieuwbouw in de Amsterdamse Nieuwmarktbuurt. Het slotaccoord wordt gevormd door een keuze uit grote projecten voor in de toekomst te realiseren woningbouw zoals deze tussen 1918 en 2004 in tekening zijn gebracht of als maquette vormge geven. Het betreft hier uiteraard soms plannen met een min of meer utopisch karakter. Geboeid heb ik het boek gelezen en de illu straties op me laten inwerken. Hoewel ik goede redenen heb het aan te bevelen moet ik toch enige kritiek uiten. Een keuze uit hoog tepunten is niet hetzelfde als een overzicht van de Nederlandse (volks)woningbouw in de behan delde periode. Wie zoekt naar de 19e-eeuwse revolutiebouw, het beruchte 'Apeldoornse kastje' of de duplexwoning moet elders terecht. Daarom vertelt dit boek niet werkelijk 'de geschiedenis van twee eeuwen wonen en volkshuis vesting in Nederland' zoals achterop de kaft word-t meege deeld. Het laatste deel van een trilogie Jhr. A.J. Gevers/AJ. Mensema/ Js. Mooijweer, De Havezaten in het Land van Vollenhove en hun bewoners, Alphen aan de Rijn (Canaletto/Repro-Holland) 2004, 248 p. Adels- geschiedenis II, uitgegeven onder auspiciën van de Stichting Werkgroep Adelsgeschiedenis, ISBN 90 6469 800 7) 44.90 Het platteland van Overijssel was onder de Republiek verdeeld in drie kwartieren: Salland, Twenthe en het Land van Vollenhove. De regering was er in handen van de bezitters van adellijke huizen, de zogeheten havezaten. Recent zijn fraaie boeken gepubliceerd over de havezaten in Salland en in Twenthe. Nu is er dan ook een uitgave over die in het Land van Vollenhove (nu geheel gelegen in de Gemeente Steenwijkerland), verzorgd op de voortreffelijke manier die we van deze uitgeverij gewend zijn. Het bijzondere van de havezaten van Vollenhove is dat deze in meerderheid binnen het stadsgericht van Vollenhove gelegen waren. Deze hadden, en hebben, dan ook vaak het karakter van patricische stadswoningen, meer dan van kastelen of buiten plaatsen (er zijn uitzonderingen, zoals Oldruitenborgh dat ooit nog heeft dienst gedaan als gemeente huis van de niet meer bestaande gemeente Breederwiede, en Toutenburg, waarvan de ruïne in het park van Oldruitenborgh gelegen is en dat blijkens oude afbeeldingen ooit haast vorstelijke allures had. Behalve de havezaten behandelt het boek de bisschoppe lijke burcht die ooit het stadje Vollenhove domineerde en waarvan de laatste resten in de 19e eeuw verdwenen na eerder als gevangenis te hebben dienst gedaan en de burcht te Kuinre die al in de 16e eeuw verdween In dit boek ligt de nadruk op genealogi sche bijzonderheden maar voor de liefhebber van architectuur is er toch ook veel te vinden, vooral door de opgenomen afbeeldingen, waaronder naast foto's en repro ducties van oude schilderijen, prenten en tekeningen ook diverse opmetingstekeningen van recente datum. (vervolg op pag. 40) t>n TIAVF/ATl'N IN HET LAND VAN VOLLtó>I£>VE j EN IIIJN

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 39