ve/we/rv^e/w 'te/w *^PiAs "t'C/h/frCs Vooraankondiging: zondag 6 maart 2005 Muzikaal Monument Enschede Agenda Publieks evenementen 2005 Europa Nostra bezoekt per tram, bus en boot Nederland december 2004 Service 33 In 2004 is de 'mooiste sjoel van Europa': de synagoge van Enschede na restauratie weer in gebruik genomen. De restauratie duurde 3 jaar en het doel was de synagoge terughoudend te restaureren met zoveel mogelijk authentieke materialen. Het gebouw vertoont invloed van de oriëntaalse stijl, waaronder veel Egyptische en Assyrische motieven, populair bij de bouw van synagogen vanaf 1850. De synagoge, gebouwd in 1927-1928 is gebaseerd op een plan van de bekende architect Karei de Bazel. De Bazel overleed in 1923 en zijn leerling Smits heeft het gebouw voltooid. Op 6 maart staan op het programma een muziek uitvoering door Oor Hasjachor, een 6 koppig klezmer ensemble in de Grote Zaal, een inleiding betreffende de geschiedenis van de synagoge en restauratie en de middag wordt afgesloten met een kosjere thee tafel. Duur programma: 13.00- ca. 17.00 uur. Inlichtingen: Heemschut, 020-622 52 92, info@heemschut.nl (onder voorbehoud) Inlichtingen: 020-622 52 92 Zondag 6 Maart Synagoge Enschede, (zie vooraankondiging) Eind april Radio Kootwijk Zaterdag 4juni Instituut Clingendael Den Haag Zaterdag 21 mei Algemene Ledenvergadering Zaltbommel Juli/augustus Openlucht Muzikaal Monument Goes November/december Amsterdam Van 30 september t/m 2 oktober jl. vond in Den Haag de najaars conferentie van Europa Nostra* plaats, met als thema Erfgoed Onderwijs, een Europees perspectief. De afsluitende excursiedag werd op zaterdag 2 oktober door Heemschut georganiseerd. 70 deelnemers en begeleiders vertrokken per historische tram uit Den Haag naar Delft. Het eerste programmaonderdeel was een bezoek aan het gerestaureerde pand van de vereniging Hendrick de Keyser 'de fundatie van Renswoude', met deskundige uitleg door de heer Carlo Huyts, directeur. Aluseum het Prinsenhof met een tentoonstelling over Delfts blauw vormde het volgende onderdeel. De gasten werden voor de lunch ontvangen op het 17e eeuwse stadhuis van Delft door burgemeester G.A.A. Verkerk. De heer Verkerk verwelkomde de gasten met een interessante inleiding over de geschiedenis van Delft en de verbondenheid van Delft met de Oranjes. Een bezoek aan de Nieuwe Kerk sloot het programma in Delft af. Per bus werd het gezelschap naar Kinderdijk gebracht. Burgemeester Sierksma van Nieuw-Lekkerland vroeg bij het zeer betrokken gezelschap aandacht voor de molens van Kinderdijk, vermeld sinds 1997 op de Werelderfgoedlijst van Unesco. Op deze zonnige herfst dag vormden de 19 molens van Kinderdijk een zeer illustratief beeld van het culturele erfgoed van Nederland. De bootdienst: fastferry vanuit Alblasserdam, de reguliere dienst, bracht het gezelschap naar Rotterdam. In museum Boymans van Beuningen lichtte de heer Hugo Bongers, financieel directeur, in zijn welkomstspeech de geschiedenis en collectie van dit museum toe. Met een Indisch buffet in het Paviljoen, het restaurant van het museum, werd het programma afgesloten. Gea Schilte *Europa Nostra is in 1963 opgericht als een Federatie van Niet- GouvermenteleEifgoedorganisaties en is de pan-europese federatie van meer dan 220 erfgoed NGO 's met een miljoenen vertegenwoordiging in meer dan 3 5 landen. Vanaf het begin heeft een nauwe samenwerking bestaan met de Raad van Europa. Het Algemeen Secretariaat is sinds 2004 in Den Haag gevestigd. President van Europa Nostra is ZKH de Prins Gemaal van Denemarken, Excutive President is de heer Otto von der Gablentz. www.europanostra.org Interieur synagoge te Enschede.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 35