30 Heemschut december 2004 Goes. monumentenzorg - het werkelijk schitterende stadhuis bekijken. Verder gaan we naar de Grote Kerk van Goes, waar een concert wordt gegeven. Ook bezoeken we het naast de kerk gelegen Museum voor Noord en Zuid- Beveland. Dat wordt momenteel gerestaureerd en zal in september af zijn.' Aanvankelijk stond dit bezoek aan Goes al gepland voor 18 december van dit jaar, maar door praktische problemen moest het programma op het laatste moment worden aangepast. 'We gaan nu naar Veere, waar we de Kleine Kerk, de zogenoemde hallekerk die direct achter de Grote Kerk ligt, bezoeken. Hier zal het Zeeuws Vocaal Ensemble onder leiding van Kees van Eersel een muzikaal programma verzorgen. Kees van Eersel zal tevens de beiaard - een van de mooiste van Nederland - van het stadhuis van Veere bespe len, speciaal voor deze gelegenheid. In december 2005 ten slotte wil Gea Schilte met de Heemschutleden naar Amsterdam, en wel het oostelijk havengebied van de hoofdstad. 'Daar gebeurt op het moment ontzettend veel. Het BIM-huis bijvoorbeeld, een podium voor jazz-musici dat nu nog aan de Amstel gelegen is, krijgt er een nieuw pand. Daar wil ik graag gaan kijken.' Ook voor de jeugd wil Schilte in 2005 weer enkele activiteiten organiseren. Die zullen, net als dit jaar en in 2003, parallel lopen aan de publieksevenementen. Kwaliteit Het concept van de publieksevenementen spreekt aan, zowel bij leden als bij niet-leden. Schilte: 'Toen Heemschut er een jaar of acht geleden mee begon, kwamen er misschien dertig mensen op een activiteit af. Nu moet ik soms een bovengrens instellen van 150, 200 personen. En de mensen komen uit het hele land, soms met streekbussen waarvan ik het bestaan niet vermoedde. Ze hebben er veel voor over.' Om aan ieders verwachtingen te voldoen, is wel enige inventiviteit vereist. 'Kwaliteit is voor mij een eerste vereiste, zowel in de locatie als in de uitvoering. Anders komen de mensen niet meer. Maar aan kwaliteit hangt een prijskaartje. Nu hoef ik weliswaar geen winst te maken, maar ik moet wel kostendek kend werken. Vandaar dat ik steeds vaker samenwerking opzoek met andere organisaties. Dan ben ik verzekerd van kwaliteit. En ik probeer als het even kan sponsors te vinden. Zoals bij de excursie naar de West-Brabantse Waterlinie, vorig jaar. Dit is een relatief onbe kend, maar prachtig gebied. Daarbij heeft de Grontmij ons financieel ondersteund, want die richt dat gebied opnieuw in.' Herbestemming Nu Gea Schilte een aantal jaren publieksevene menten heeft verzorgd voor Heemschut, ziet ze een verschuiving ontstaan in de belangstelling van de deelnemers: 'Aanvankelijk wilden we mensen via een evenement interesseren voor de doelstellingen van de vereniging. Deze insteek bestaat nog steeds. Maar je ziet nu ook dat er, naast de leden die zich in eerste instantie richten op het beschermingswerk, een groei ende groep bezoekers is die puur mooie dingen wil zien. Ze willen gebouwen bezoeken waar ze anders niet in komen, mooie muziek horen, kortom, ze willen een aangename besteding van de zaterdag of zondag hebben. En ondertussen willen ze best graag Heemschut steunen.' Zo ziet het ernaar uit dat Heemschut er, naast zijn primaire functie van waakhond, een soort tweede functie bij krijgt. Een logische ontwik keling, vindt Schilte: 'Vroeger was het doel: we moeten het cultureel erfgoed beschermen. Nu is het: wat doe je met het object dat je beschermt? En waarom doe je dat? De herbe stemming van monumenten wordt veel meer een issue. En misschien kunnen we, door de mensen te laten genieten van een aangenaam dagje uit in een mooie omgeving, ze hierover aan het denken zetten.' Drs. L. T. Welther is journalist wmwi

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 32