Bomen in de dakgoot Tessa van der Putten Leven achter de gevel 'Kunnen jullie ook nog ergens anders over praten?' vroegen de kinderen, als ze in het weekend terugkwamen van hun studenten kamers. Maar nog steeds praten Heemschut-oud-voorzitter van de Provinciale Commissie Overijssel Hans Veldhuis (75) en zijn vrouw Else (75) graag over hun historische huis in Deventer. december 2004 Heemschut 25 Bij aankoop van het zestiende-eeuwse huis aan de Noordenbergstraat in 1981 was het een bouwval, met klets- en kletsnatte muren. 'De ratten liepen hier echt rond. De bomen groei den in de dakgoot, de wortels kropen langs de muren en het dak lag beneden. Onvoorstelbaar, en het puin kwam tot hier', vertelt Else en wijst naar haar knieën. Maar, er lag een kant-en- klaar restauratieplan klaar. Viswinkel Nicolaas Klappe, de laatste eigenaar die het huis bewoonde, verkocht het pand in 196 3 Hoewel hij opgroeide in de viswinkel annex rokerij aan huis die zijn vader hier in 1920 begon, vertrok hij nadat uitbreidingsplannen van zijn winkel niet doorgingen. Onderhandelingen over aankoop van het buur huis mislukten met een verschil van honderd gulden. Klappe vertrok teleurgesteld uit het Noordenbergkwartier naar het Bergkwartier en verkocht zijn oude pand via een openbare veiling. De gemeente werd voor twaalfduizend gulden de nieuwe eigenaar en wilde het pand restaureren. Dat zou echter, ondanks het feit dat het in 1968 op de Rijksmonumentenlijst werd geplaatst, nog bijna twintig jaar duren. Stadsvernieuwingsproject In de jaren zeventig zorgt staatssecretaris van stadsvernieuwing Schaeffer - met zijn opvat ting 'In gelul kun je niet wonen' - voor een nieuwe impuls. In Deventer start het Rijk in samenwerking met de gemeente een experi menteel stadsvernieuwingsproject, waarbij het Noordenbergkwartier geheel aangepakt zal

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 27