december 2004 Heemschut 23 Prijsvraag Een voorbeeld van die meerwaarde is het Lloyd Hotel. Vorige maand werd het gerestaureerde hotel officieel geopend - feestelijk besluit van een herbestemmingsproject dat al met al acht jaar duurde. 'Een extreem lange tijd,' beaamt directeur Otto Nan, een van de initiatiefnemers van de restauratie. 'Wij waren project ontwikkelaars zonder geld, dus we moesten het proces zien te financieren en tegelijkertijd toch een soort zeggenschap behouden. We hadden geen hotelervaring, geen grote keten achter ons en het was een heel nieuw concept, waar banken en financiers huiverig voor zijn. Dat was gewoon lastig.' Otto Nan, toen nog student kunstgeschiedenis, en medeinitiatiefneemster Suzanne Oxenaar kwamen uit de wilde cultuurwereld van het Oostelijk Havengebied, een wereld met lef. Toen de gemeente een prijsvraag voor herbe stemming van het Lloyd Hotel uitschreef, ontstond het idee van een hotel annex 'cultu rele ambassade'. 'De euro zat er aan te komen, grenzen verdwenen en cultuur werd het onder scheidend vermogen van een land,' legt Nan uit. De culturele ambassade zou bezoekers doorverwijzen naar Amsterdamse cultuur voorzieningen en kunstenaars verder helpen, bijvoorbeeld met contacten of een tentoon stelling. Een enquête onder cultuurinstellingen leverde veel steun op voor het idee. Van twaalf inzendingen op de prijsvraag - ook de Van der Valk keten had ingeschreven - haalden Nan en Oxenaar de opdracht binnen. Het tweetal kreeg versterking van culinair specialist Liesbeth Mijnlieff en jurist Gerrit Groen. Verbouwing Bij de restauratie was behoud van de structuur van het gebouw - een H-vorm met een breed middenstuk en twee kortere zijvleugels - het uitgangspunt. Alleen voor vides werd in het oorspronkelijk houten dak glas aangebracht. En oorspronkelijk was er aan de oostzijde een stenen trap, net als aan de westzijde. Nan: 'Je moet dan beslissen: ga je zo'n trap precies na bouwen of niet. Wij hebben gekozen voor een zwevende, stalen trap van dezelfde grootte, ook omdat er leidingen langs het gebouw lopen.' Het Lloyd Hotel ziet er van buiten dus uit als op oude foto's. Maar dat had makkelijk anders kunnen uitpakken. Nan en Oxenaar stond 'spannende architectuur' voor ogen. MVRDV uit Rotterdam werden uitgekozen om een eigentijds beeld te geven aan de architectuur. 'Ze kwamen op het idee om het dak eraf te lichten en door een soort diamantachtige 'hoed' te vervangen. We kregen direct het advies van monumentenzorg: dat gaat waarschijnlijk niet door, want allerlei partijen zullen bezwaar maken en dan ben je zeker vier jaar verder voor je kunt bouwen. We zijn daar gelijk in mee gegaan. Maar eigenlijk is het jammer. Want is Voormalig douanekantoor, postmodern gerenoveerd, nu kinderdagverblijf Oeroeboeroe op Enterpot-West (Sjoerd Soeters, 1997). natuurlijk moet je dingen zorgvuldig conser veren, maar het is ook goed als een stad leeft. Dat vind ik zo mooi in Rome, al die verschillende stijlen die op en door elkaar heen lopen. Dat was hier volgens mij ook heel spannend geweest.' Interieur De vernieuwing zit nu vooral aan de binnen kant. Het hotel moest worden in hergericht voor de meer individualistisch ingestelde toerist van deze tijd. Er zijn nu 120 kamers, de bestaande entresol kamertjes zijn gerestau reerd, zo ook de mooie gangen met tongewel ven. De 'naargeestige, een beetje Papillon- achtige sfeer' moest verdwijnen. Aan de achterzijde kwamen twee grote vides, waardoor licht het gebouw in komt. Daar zijn ook via trappen ontsloten grote platforms voor activi teiten van de culturele ambassade. Er is een groot publiek gebied ontstaan, met op de begane grond restaurant Snel. Omdat veel oppervlakte verdween, moesten extra vierkante meters worden bijgemaakt. Daarvoor zijn de bestaande entresols aan de voorzijde door getrokken in de zijvleugels. 'Het was eigenlijk constant een gevecht tussen het oude bestaande en het nieuwe actuele. Binnen de kamers hebben architecten en designers ingenieuze ruimtelijke oplossingen bedacht om de archi tectonische ruimte te versterken. Er zijn speciale badkamers die heel weinig ruimte innemen of juist heel erg aanwezig zijn, zodat ze de kamer ook weer iets bijzonders geven. Soms staat het bed op een verhoging, de glazen douchecabine midden in de kamer. Monumentenzorg Aan de gerijpte grandeur van het Lloyd Hotel hebben adviezen van Monumentenzorg niet weinig bijgedragen. Toch kijkt 'projectontwik kelaar' Nan met gemengde gevoelens terug op de samenwerking met Monumentenzorg. Dat heeft, zegt hij, te maken met een wisseling van de wacht bij de dienst. De contactpersoon met een 'rekkelijke' opvatting over restauratie - je mag vanaf de buitenzijde best zien dat aan de binnenzijde nieuw gebruik onstaat - werd opgevolgd door een iemand met 'precieze' opvattingen - als het even kan, moet alles bij het oude blijven. Concreet: de aansporing om in de raampartijen duidelijker de nieuwe functie tot uiting te laten komen, werd vervangen door het gebod de oorspronkelijke latjes in de ruiten te restaure ren en enkelzijdig glas te gebruiken. Doorbraken in de lambrisering moesten worden teruggedraaid, een trappenhuis dat niet voldeed aan brandveiligheidseisen mocht niet tot kamer worden omgebouwd. Otto Nan: 'Wij wilden ook geen airconditioning in alle kamers, maar open ramen. Van Bouw- en Woning toezicht moet er dan beveiliging komen. Die wilden wij aan de buitenzijde plaatsen, zodat de ramen open konden. Mocht niet Monumenten zorg. Dat soort dingen is om gillend gek van te worden af en toe. Het feit dat wij iemand anders in het project kregen, heeft ons minstens een jaar en dus ook extreem veel geld gekost. Ik heb geen warme gevoelens voor Monumentenzorg, omdat het zo op de persoon hangt. Als er nou algemene richtlijnen waren waaraan je je kunt houden drs. Ruud van Soest is journalist Literatuur: Annet Lubbers. Het Lloyd Hotel. Uitgeverij Bas Lubberhuizen, Amsterdam, 2004. Een hergebruikroute door het Oostelijk Havengebied via i-mode en gprs- mobieltjes is te volgen op www.ttmNL.nl (zie ook www.talktomeNL.nl).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 25