mÊm Ix I Hta Wmmm WÊ éMimm nMsim :S6#9^? - 22 Heemschut december 2004 Restaurant Snel, Lloyd Hotel. Rob 't Hart Fotografie. Oorspronkelijk ontwerp met diamantachtig dak en plateaus, een grillige glazen vorm met duidelijke zichtlijnen vanaf straatniveau, ingetekend op cascostructuur voorzijde Lloyd Hotel. Blauw is groen Die herbestemming betreft op de eerste plaats de oude havenstructuur. Het OHG bestaat daardoor nog steeds uit langgerekte kades, schiereilanden die nu door nieuwe, veelal stoere bruggen - verwijzing naar het haven verleden - met elkaar verbonden zijn. Lange tijd heeft het ernaar uitgezien dat de kadestruc tuur zou verdwijnen. Oude plannen voorzagen in demping van de havenbekkens om grond voor woningbouw en bijhorende voorzienin gen, zoals groenruimte, te winnen. Voor de kust van het Java-eiland zou in het IJ zelfs een geheel nieuw eiland verrijzen. De verlossing kwam tijdens een lange sessie, herinnert stedenbouwkundige Ton Schaap zich uit die tijd, toen een van de planologen, gebogen over plattegronden waarop water met blauw en parken met groen waren ingekleurd, uitriep: 'blauw is groen.' Eureka, de formule voor het stedenbouwkundig hergebruik van de haven structuur was gevonden. Water zou de ruimte- gevende functie tussen de woningen gaan vervullen en als kijkgroen worden opgevat. Amsterdam kon afscheid nemen van de stro- kenbouw uit de naoorlogse stadsuitbreidingen. Het effect van de behouden havensstructuur en havengebouwen op de beleving van het gebied is enorm. Als poort naar de tempo doeloe van Amsterdam, de verzonken wereld van de haven die nog net niet voor altijd in de geschiedenis is weggegleden. Maar ook indirect is het effect voelbaar. De ruimtelijkheid van de havenbek kens intensiveert de beleving van de elementen. Overal is ruim uitzicht over het water, schui mend of juist zilverachtig verstild als een ijsvlakte. Boven het wateroppervlak, nooit verborgen achter een straatgevel, de Hollandse lucht. Met stormwolken als bij Ruysdael, roze oplichtende wolkjes als bij de jonge Mondriaan of een explosie van geel licht als bij Turner. Het Oostelijk Havengebied is, met andere woorden, geschapen voor wat in de marketing- wereld 'belevingseconomie' wordt genoemd. Voor managers van reisorganisaties en de vrij erij dsindustrie is het hier kicken. Ze hebben het Oostelijk Havengebied met graagte omarmd, wat hier en daar al geleid heeft tot een Begijnhof-effect: protest van bewoners tegen busladingen toeristen. Het illustreert allemaal wat staatssecretaris Medy van der Laan op een bijeenkomst in de Amsterdamse Balie zei en tot hoeksteen van haar beleid maakt: cultuur heeft economische waarde, laat het bedrijfsleven erin investeren.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 24