Herdenking van Nederlands beroemdste vestingbouwer Philip Bosscher Menno van Coehoorn Menno van Coehoorn was één van de grootste vestingbouw kundigen van zijn tijd, wiens principes overal in Europa navolging kregen. Dit jaar wordt stilgestaan bij de driehonderdste sterfdag van deze vestingbouwer, belegeraar en infanterist. Joep van Hoof, Coehoorndeskundige bij uitstek, schreef een levendig boek over het leven van deze vermaarde Nederlander. Elders in dit blad vindt u een speciale lezersaanbieding voor dit boek. Nu vast een tipje van sluier opgelicht. m Menno van Coehoorn tijdens het beleg van Bonn. Schilderij van A. Brouwe, ca. 1850. Menno van Coehoorn, geschilderd door Theo Netscher. i Tijdens het leven van Menno van Coehoorn (1641-1704) veranderde de betrekkelijk rustige Republiek der Nederlanden - de vrede in Spanje werd in 1648 gesloten - opnieuw in een krijgstoneel toen Lodewijk XIV, in zijn ambitie om Europa te domineren, de aanval op de Republiek opende. Mede onder Coehoorns leiding veranderden vanaf deze tijd, die gevolgd werd door een periode van meerdere veldsla gen, de inzichten in de wijze van gevechtsvoe- ren en de bouw van fortificatiewerken. Jeugdjaren Menno van Coehoorn werd in 1641 geboren op Lettingastate bij Britsum onder Leeuwarden geboren als telg van een aanzienlijke, redelijk welgestelde familie, die recent wortel had geschoten in Friesland en Groningen. Zijn vader, die lange tijd als kapitein bij de Friese infanterie diende, had goede connecties met het Friese stadhouderlijk hof. Van de jonge Coehoorn is weinig bekend. Wat wij bijvoorbeeld niet weten en juist zo graag zouden willen weten is waar hij in zijn jeugd de december 2004 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 15