8 Actief december 2004 Lambertuskerk in Maastricht. Foto Ad Bokhorst. LIMBURG Herbestemming van de Sint Lambertuskerk De Sint Lambertuskerk in Maastricht dreigt te vervallen vanwege het ontbreken van een goede bestemming. De gemeente Maastricht ijvert al jaren om het gebouw, ontworpen door archi tect Groenedaal in neo-byzantijnse stijl, voor de stad te bewaren. De kerk is met zijn char mante profiel van koepel en torens en hoogge legen ligging een onmisbaar element in het silhouet van de stad. De Lambertus, bijge naamd de 'Sacré Coeur', is volgens documenta tie in 1914 gebouwd als eerste kerk buiten de ring van verdedigingswerken. Bij nadere beschouwing blijkt echter, dat de kerk in feite óp de voormalige vestingwerken inclusief alle ondergrondse gangen is gebouwd. Dit heeft de kerk vanaf het begin parten gespeeld. Reeds spoedig trad verzakking op van één van de vieringpijlers. De kerk is vrij snel na haar voltooiing zelfs enige tijd gesloten geweest. Inmiddels is de kerk vanwege het teruglopend aantal kerkgangers definitief voor de eredienst gesloten. Als gevolg van een aantal bouwkun dige gebreken kan de kerk niet zonder een omvangrijke restauratie worden hergebruikt. De benodigde gelden zijn in principe gereser veerd in het kader van de kanjerregeling. Zonder een goede herbestemming is een restauratie echter vrijwel zinloos. Om uit de vicieuze cirkel te raken heeft de gemeente een prijsvraag uitgeschreven voor een herbestem mingsplan. De Bond Heemschut juicht de acties voor behoud van de kerk toe en wacht de ontwikkelingen met belangstelling af. Sloop bedreigt historische boerderij Heemschut ondersteunt de stichting Heemkunde 'van Wilre tot Wolder' bij haar actie om de sloop van de historische boerderij 'hoeve Castermans' in Wolder te voorkomen. Het kerkdorp Wolder, gelegen in de meest zuidwestelijke wijk van Maastricht bezit nog een aantal boerderijen die tezamen een deel vormen van het cultuurhistorische landschap met een eeuwenoud straten- en wegenpatroon. De nieuwbouw uit de jaren zeventig is sfeervol en past in het landschap De boerderij is eigendom van de woningstich ting St. Servatius. Deze wil de karakteristieke Limburgse boerderij met monumentale schuur slopen om een appartementencomplex voor ouderen te bouwen. Heemschut vindt dat door de hoogte van de geplande nieuwbouw het dorpssilhouet met de monumentale St. Petrus- en Pauluskerk op onaanvaardbare wijze wordt aangetast. De stichting is niet tegen het realiseren van appartementen en wil constructief meedenken over een stedenbouwkundig plan maar wel met respect voor de bestaande bebouwing, de groengebieden, de historische holle weg en het silhouet van het dorp. Zij verwijst tevens naar eerder geslaagde verbouwingen van boerde rijen, die eveneens tot appartementen werden Ftoeve Costermans. Foto Ad Bokhorst. verbouwd, doch met behoud van de karakteris tiek van de boerderij. Als niet langer de samen hang met de stedenbouwkundige aard van het dorp gezocht wordt, kan het opofferen van dit monument ertoe leiden dat andere beeldbepa lende panden één voor één zullen verdwijnen en worden vervangen door nieuwbouw. De stichting heeft inmiddels ruime steun van haar achterban en van een respectabel comité van aanbeveling. Ongewenste nieuwbouw in Maastricht De Bond Heemschut verzet zich samen met de bewonersvereniging de Ravelijn, het buurtco- mité Brusselse Poort Oost en de Stichting Vestingstad Maastricht tegen stedelijke ontwikkelingen in de directe nabijheid van de wijken Ravelijn en Brusselse Poort Oost in Maastricht. De nieuwbouwplannen, bestaande uit het bouwen van vier woontorens met vier of vijf woonlagen, een aantal riante herenhuizen en patiowoningen en een woonwagenlocatie met vier standplaatsen, betekenen een directe aantasting van drie monumenten: de zoge naamde woonschool Ravelijn, het natuurgebied de Hoge Fronten en de vestingwerken de Hoge Fronten inclusief de schootsvelden. De 'woon school' is de nog enige bestaande in Nederland. De woonbuurt is in 1956 gebouwd om 'zwakso- cialen en asociale gezinnen' in een geïsoleerde en gecontroleerde woonomgeving sociale normen bij te brengen. Na 1974 verviel deze functie en dreigde de wijk in verval te raken. Enige jaren geleden zijn de woningen gereno veerd in het kader van een vijftienjarig instand houdingsplan. Thans is de wijk voorgedragen tot beschermd monument, welke status echter pas in 2006 verleend kan worden. De histo- risch-landschappelijke waarde van het in 1992 gestichte natuurmonument 'de Hoge Fronten' zo dicht tegen het stadscentrum, is uitzonder lijk. Dit rijksmonument (sinds 1988) maakt deel uit van de vestingwerken van Maastricht, die vanwege hun unieke karakter zijn voorgedragen voor de wereldranglijst van cultureel erfgoed. De genoemde nieuwbouwplannen zijn contro versieel, hetgeen blijkt uit protesten van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, de Vereniging Natuurmonumenten, het ministe rie van Landbouw, de provincie Limburg, bewonersverenigingen, de Stichting Vesting stad Maastricht en ook van de Bond Heemschut. In Juli 2003 zijn bedenkingen tegen het plan ingediend. Op dit moment zijn de gemeente en de projectontwikkelaar aan zet en moet worden afgewacht in hoeverre er oog en oor is voor de monumentale en cultuurhis torische waarde van dit gebied. De complexe en interessante problematiek van de hele situatie is reden om in het februarinummer van het blad Heemschut uitgebreider in te gaan op de diverse aspecten. Ad Bokhorst

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 10