augustus 2004 Actief 7 FRIESLAND 'Fryske Plaets fan it Jier 2004' Boerderijen, de klassieke althans, geven nog steeds karakter aan het landschap. Redenen waarom ook in 2 004, na het jaar van de boerde rij, de 'pleatsen' opnieuw aandacht krijgen. Ditmaal gaat het om de mooiste woonboerde rij, waar het boerenbedrijf dus niet meer wordt uitgeoefend, van het kop-hals-romptype; de vorm spreekt voor zich. Een ander jaar zal het type stelp (woonhuis en schuur onder één dak) aan de orde komen. De Rabobanken in de provincie leveren de hoofdprijs van duizend euro, terwijl enkele ondernemingen de rest van de begroting rondmaken. De organisatie berust bij de Stichting tot behoud van Staten en Saten in Friesland. Juist omdat het gaat om het bewaren van dit agrarisch schoon, meent de provinciale commissie Fryslan er goed aan te doen evenals het vorig jaar in de jury vertegen woordigd te zijn. Winnaar is Sathe Marsherne te Poppewier, onder Sneek (romantischer kan haast niet). De boerderij won de prijs omdat zij 'een uitstekend voorbeeld is hoe met liefde en zorg voor het behoud van de karakteristieke verschijnings vorm van het oude gebouw er tevens goed in gewoond en gewerkt kan worden'. Verder ontving een drietal eigenaren een aanmoedi gingsprijs. Juist het tweede gebruik van de boerderij kan voorkomen dat het platteland bedekt wordt met de bekende loopstal met een non-descripte villa er naast. Heemschut poogt hiermee een bewarende functie daarvan te ondersteunen. Nieuwbouw hotel en appartementen te Woudsend In de watersportplaats Woudsend, de verbin ding tussen Heger- en Slotermeer, bestaan plannen een hotel en acht appartementen te bouwen. Hiervoor is een wijziging van het bestemmingsplan noodzakelijk. Heemschut, hoewel bewust van de nodig van een goede accommodatie voor watersporters, maakt bezwaar tegen het verlenen van een vrijstelling van de beperkingen van een beschermd dorps gezicht waar huizen uit de achttiende en vroeg negentiende eeuw beeldbepalend zijn. Tot nog toe heeft de gemeente Wymbritseradiel, waar onder het dorp valt, geen gevolg willen geven aan de adviezen en opmerkingen van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Heemschut blijft op het vinkentouw! GustaafWitsen Elias UTRECHT Stationskoffiehuis Maarsbergen in verval Het voormalige stationskoffiehuis 'De Grote BloemheuveF in Maarsbergen verkeert in staat fSWjg. t van verval. Het als rijksmonument aangemerkte gebouw is niet meer in gebruik en wordt ook niet onderhouden. De gemeente Maarn is op deze kwestie gewezen, en is hopelijk bereid het betreffende cultuurhistorisch belangrijke gebouw van de ondergang te redden. Zichtas op Slot Zeist verder belemmerd Heemschut uitte al eerder bedenkingen over het planten van bomen langs de Slotlaan in Zeist. Helaas zet de gemeente haar plannen ongewijzigd door, zodat het zicht op Slot Zeist nog verder belemmerd zal worden. Maarten hemmens NOORD-HOLLAND Wijkermeer: RvS steunt Heemschut Na de rechtbank in Haarlem heeft nu ook de Raad van State Heemschut in het gelijkgesteld bij onze strijd voor het behoud van het Fort Wijkermeer bij Velzen, onderdeel van de Stelling van Amsterdam. De gemeente Beverwijk, de provincie Noord- Holland en de eigenaar van het fort kregen nu ook bij de Raad van State nul op request bij hun beroep tegen de beslissing van de Haarlemse rechter die het fort als monument erkende. Onbegrijpelijk is trouwens dat de provincie Noord-Holland, die het fort op haar provin ciale monumentenlijst plaatste, de strijd aanbindt tegen bezwaarmakers zoals onze commissie, die de provincie op haar spagaat wijst het fort desalniettemin op te willen offeren aan economische havenontwikkelingen. Een fort dat zelfs nog op de Werelderfgoedlijst van de Unesco kwam dankzij diezelfde provin cie! Dat belooft weinig goeds voor de voor keurspositie die de provincie straks dreigt te krijgen bij de uitvoering van de nota Ruimte. Haarlem: RvS steunt Heemschut Men moet de dag niet prijzen voor het avond is. Dat geldt ook voor hetvoorlopige' succes, dat bereikt is nu de adviseur van de Raad van State de Raad heeft aangeraden niet tot sloop over te gaan van beeldbepalende panden in het Raaksgebied. Dat is nog maar een advies maar toch! Als het aan die adviseur ligt wordt met name de HBS A aan de Zijlvest niet gesloopt en dat is nu net waar we jaren voor gestreden hebben. Op het laatste nippertje is dit bereikt dankzij de inspanning van de Stichting de Hoeksteen waarmee we jarenlang zij aan zij hebben gestaan. De Stichting had een uit eigen zak betaald onderzoek laten verrichten naar de pandjes in De Raaks door het architectuur historische adviesbureau Mattie De Moor in Amsterdam. Daarin werd de historiciteit van enkele gebouwen in het Carré van Dumont, de voormalig stadsarchitect van Haarlem, onoms treden genoemd. De adviseur van de Raad van State, Jan Voerman, is ook zelf op onderzoek uitgegaan en heeft in zijn rapport min of meer de vloer aangeveegd met de voorgenomen afbraak van de panden. Hij noemt zelfs de HBS B, die de gemeente om onduidelijke redenen wilde behouden, minder prominent dan de HBS A. Op basis daarvan heeft de Raad van State de in januari reeds begonnen sloop stil laten leggen, omdat de Raad eerst zelf de zaak wil onder zoeken. Haarlem: RvS steunt Heemschut En alsof het nog niet opkan in de Bavostad heeft de Raad van State onlangs de verdere ontwikkeling op het terrein van de Maria- stichting, het voormalige Spaarneziekenhuis, ook een halt toegeroepen. Er zijn vormfouten in de procedure gevonden op basis waarvan de Raad heeft geconcludeerd dat deze overgedaan

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 9