Actief DRENTHE Stolpboerderij bij Meppel Een vreemde eend in de bijt, zo kun je de stolpboerderij in de weilanden tussen Meppel en Nijeveen wel noemen. De boerderij stond oorspronkelijk aan de rand van Amsterdam, maar moest rond 1880 plaatsmaken voor de stadsuitbreiding. Bouwhistoricus Hans Ladrak, lid van de Drentse commissie van Heemschut: 'J. Nijmeijer, een turfschipper die regelmatig op en neer voer tussen Amsterdam en Meppel, besloot het houten gebint als retourvracht mee te nemen.' Ladrak pleitte onlangs in het Dagblad van het Noorden voor het behoud van de boerderij, die ligt in een gebied dat Meppel voor stadsuit breiding wil gebruiken: 'Vanwege de monu mentale waarde, maar vooral ook vanwege het verhaal erachter. De boerderij is een symbool van de turfwinning, de handel, het transport op het water en het boerenbedrijf. Deze boerderij heeft de stadsuitbreiding van Amsterdam overleefd. In Meppel moet dat ook lukken.' Assen Culturele Hoofdstad? Assen wil zich in 2005 tooien met de titel 'Culturele Hoofstad van Drenthe'. Dat klinkt mooi, maar is het ook verdiend? Heemschut Drenthe heeft twijfels en kwam met suggesties voor aansprekende projecten. Het beschermde stadsgezicht van de Vaart verdient een betere aanpak, vooral vanwege de plannen voor hoogbouw. Enkele winkels in het centrum hebben hun historische pui geheel of gedeelte lijk in ere hersteld en dat zou een voorbeeld voor andere winkeliers kunnen zijn. De plannen voor het herstel van de molen aan de Molenstraat verdienen een nieuwe kans. Mocht dat niet genoeg zijn, dan wil Heemschut Drenthe graag meedenken over andere projecten, die van Assen een echte Culturele Hoofdstad maken. Drentse commissie doet beroep op kennis van mede-Heemschutleden: 'Moeten we ons hard maken voor deze tribune?' 'In redelijke staat en van cultuurhistorische waarde'. Dat zei drs. Hans Ladrak, lid van de Drentse commissie van de Bond Heemschut, onlangs in het Dagblad van het Noorden over een tribune in het Stadsbroek van Assen. De tribune, gebouwd in of kort na 1928, moet plaatsmaken voor een nieuwe sporthal en staat daarom op de nominatie voor de sloop. Volgens Ladrak is de tribune gebouwd in een stijl die verwant is aan de Nieuwe Stijl, maar hij noch enig ander lid van de Drentse commissie kan zeggen of de tribune uniek is in zijn soort: 'Volgens berichten in de krant zouden er nog twee of drie soortgelijke tribunes in Nederland zijn. Daar houdt onze kennis op. Vandaar deze oproep aan onze medeleden van Heemschut: wie kan ons iets meer vertellen over dit type tribune en over oude tribunes in het algemeen?' Uiteindelijk gaat het om de vraag of de Drentse commissie in het geweer moet komen om de tribune te bewaren. Ladrak: 'Het is een waarde vol gebouw, dat is duidelijk. We willen het, mocht het tot sloop komen, in ieder geval grondig documenteren. Maar is deze tribune dermate uniek, dat we ons hard moeten maken voor behoud? Dat kunnen we onvoldoende beoordelen. We doen daarom een beroep op de kennis van onze Heemschut-leden.' Uw reacties graag naar: hladrak@planet.nl Eric le Gras OVERIJSSEL 'Bizarre piramide' bij Boreelkazerne De Boreelkazerne aan de Houtmarkt in Deventer wordt gerestaureerd en omgetoverd in een centrum voor handel, cultuur en ontspanning. Een van de potentiële huurders van het complex is Jan des Bouvrie, binnenhuis architect en interieurverzorger. De oude kazerne is een rijksmonument, Heemschut volgt de plannen dus met gezond wantrouwen. Over de manier waarop met name het om de kazerne liggende terrein moet worden ingevuld is al veel gepraat en geschreven. Onlangs kregen de bezwaarden kans hun op- en aanmer kingen voor de commissie Ruimtelijk en Fysieke Ontwikkeling nader toe te lichten. De PC Overijssel van Heemschut liet zich niet onbetuigd en kwam nog met een drietal opmer kingen. De plannenmakers willen sleutelen aan het eveneens monumentale toegangshek. Dat bestaat uit wee delen die volgens Heemschut groot genoeg zijn voor autoverkeer. Nee, zegt de gemeente, er moet nog een derde doorgang bij. Niet doen, zegt Heemschut. De kazerne is halverwege de negentiende eeuw opgetrokken in de klassieke carrévorm. In de restauratieplannen is de mogelijkheid openge houden om op het voorterrein een bizar piramideachtig bouwsel neer te zetten (met een verwijzing naar het Parijs Louvre). De PC ziet zo'n constructie telkenmaal niet zitten: 'onnodig en lelijk. Maak het voorplein groen met desnoods een horecaterras erbij', adviseert Heemschut. Ten slotte doet de PC een drin gend beroep op de gemeente te zorgen voor een logische voetgangersverbinding tussen de Houtmarkt en de Walstraat (het begin van het middeleeuwse Bergkwartier). Geen 25 meter hoog 'landmark' De aanleg van een 85 hectare groot bedrijven park (Linderveld) in de noordoosthoek van het Deventer buitengebied is een stapje dich terbij gekomen. De ontwikkeling ging niet zonder slag of stoot. Er kwamen 397 zienswij zen (bezwaren) binnen tegen de gemeentelijke plannen. De indieners konden in juni hun zienswijzen toelichten, de gemeenteraad heeft de reacties verwerkt in een gewijzigd bestem mingsplan. Zo was er aanvankelijk een zogeheten stedelijk 'landmark' van 25 meter hoog bij de ingang van het bedrijvenpark gepland. Daar kwamen zo veel bezwaren tegen, dat de hoogte van dit bouwsel beperkt wordt tot vijftien meter. Vooral de PC Overijssel van Heemschut heeft her en der in de provincie altijd hevig gefulmi neerd tegen de verrijzing van dit soort prestige- bouwsels. Met het plan op zich heeft Heemschut verder weinig problemen. De aanleg van het terrein in het noordoosten (daar wordt de meeste stads uitbreiding gepleegd) beschouwt Heemschut als gunstig. Het Linderveld is belangrijk voor de economische ontwikkeling van de stad. Nieuw bedrijventerrein is volgens de gemeente dringend nodig. Op het Linderveld is straks plaats voor grote en kleinere ondernemers. Zware industrie is taboe. Henk Nieuwenhuis Moet Heemschut zich inzetten voor deze tribune in Assen? Foto Gerrit Tangerman. 6 H augustus 2004

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 8