ft tle,l tv tV Actief 5 In Memoriam Herman Strijbos Op 5 juni 2004 over leed na een kort ziek bed te Eersel Herman Strijbos, architect en gewaardeerd lid van de provinciale commissie Noord- Brabant. Vanaf zijn vroegste jeugd had het verleden Hermans grote belangstelling, wat zich uitte in een speciale belangstelling voor de architectuur en de kunst uit dit verleden: Herman richtte zich op een studie bouwkunde en werd architect. Eind jaren tachtig van de vorige eeuw werd Herman lid van de provinciale commissie Noord- Brabant en technisch adviseur in de provincie Noord-Brabant; in 1990 werd hij, naast tech nisch adviseur, ook nog secretaris van deze commissie tot 1993. Als technisch adviseur heeft hij vele zaken die speelden in de provincie Noord-Brabant tot een goed einde gebracht en zo meegewerkt aan het in stand houden van het cultureel erfgoed in onze provincie. Zelf sprak hij liever van cultuurhistorisch waardevolle panden dan van monumenten; de laatste bena ming vond hij te veel een begrenzing aangeven. Iedereen was ervan overtuigd dat er geen middeleeuwse boerderijen meer te vinden waren in de provincie; Herman vond er een in Vessem, maakte er een bouwhistorische studie van en liet zo een nieuw licht schijnen op boerderijen in de middeleeuwen. Ook kerken en kerkenbouw hadden zijn grote belangstelling, na een gedegen studie verscheen van zijn hand het boek Kerken van heren en boeren over de kerken in de Kempen. In 2000 legde Herman het technisch adviseur schap neer. Hij bleef een trouw lid van onze provinciale commissie. Zijn deskundigheid op het gebied van planologie, stedenbouw en archi tectuur, en liefde voor cultuurhistorisch waarde volle zaken droeg hij altijd belangeloos, met zorg en op innemende wijze over op de jongere gene ratie. Hij is voor zijn vele verdiensten en inzet onderscheiden met de Ton Kootpenning. Op 10 juni 2004 is Herman, na een plechtige en druk bezochte uitvaartdienst in 'zijn' Sint Willibrorduskerk te Eersel, begraven op de naast de kerk liggende begraafplaats. Herman zal in onze gedachten blijven voortleven als een man die het belang van het cultuurhisto risch erfgoed hoog in het vaandel had staan, deze gedachtegang uitdroeg in de provincie en mede heeft bijgedragen aan een ommezwaai in het denken over cultuurhistorisch erfgoed bij provin cie- en gemeentebestuurderen. Rust in vrede. Harrie Boot Afscheid redacteur Anne-Marie ten Cate Anne-Marie ten Cate heeft besloten terug te treden als redacteur van Heemschut. De redactie bedankt haar voor haar jarenlange inzet voor het blad. Niet alleen door haar bijdragen aan het tijdschrift maar ook in de uitvoering van het redactionele beleid heeft Heemschut gebruik mogen maken van Anne-Maries ervaring. Kritisch en constructief heeft zij mede vorm gegeven aan de vele adviezen van de vroegere redactieraad. Zij blijft actief binnen de vereniging zodat haar kennis en ervaring voor Heemschut niet verloren gaan. Benoemingen Op 22 april zijn de volgende personen benoemd: - mevrouw M. Huberts-Voorhagen en de heren ing. F. van Gessel en ing. G.B.F. van der Vliet tot lid van de provinciale commissie Noord-Brabant; - de heer ir. P.C. Lankamp (was al lid van de commissie) tot technisch adviseur van de commissie Amsterdam. GRONINGEN Bedenkingen tegen Stadsbalkon te Groningen Heemschut heeft bedenkingen ingediend tegen het bouwplan voor een verdiepte fietsenstalling overdekt door het 'Stadsbalkon' op het plein voor het Groninger Hoofdstation. Na de eerder geuite bezwaren tegen het plan komt de commissie nu met een ander bezwaar. Uit de bouwtekeningen, die onlangs gereedkwamen, blijkt duidelijk dat het 'Stadsbalkon' het vooraanzicht van het Hoofdstation zo ernstig aantast dat de hoofd ingang van het stationsgebouw bijna geheel en de westvleugel voor een groot deel onzichtbaar wordt vanaf de Stationsweg. Weliswaar hebben we in een eerdere fase van het plan naar de maquette gekeken maar toen kregen we geen realistisch beeld van de situatie. Op de afbeelding van de maquette bij het bericht in het vorige nummer is het Hoofdstation goed zichtbaar. Maar deze foto is genomen vanuit het zogenaamde vogelperspectief vanaf de kant van het Groninger Museum en is daardoor misleidend. SECRETARISSEN PROVINCIALE COMMISSIES mr. G.H. Wildeboer 050-3600259/0592-366748 Friesland mr. G.G. Witsen Elias 058-2129591 g.g.witsene@tiscali.nl Drenthe mr. D. Hoeksema 0592-356886 dhoeksema@wanadoo.nl Overijssel mw. A. Sloot-Habers 0529-433751 Gelderland. mw.drs.M.Jetten 024-3230419 Flevoland mr. S.C. Trip 036-5314456 Utrecht H.F. Kuiper 0348-401435 kuiper.duijnker@wxs.nl Noord-Holland mw.A.Mars 0297-522801 martref@tref.nl Amsterdam mw. drs. M.J. Kuipers-Verbuijs 020-6195690 Zuid-Holland drs. C.J. de Jong 0172-519478 jong-verschoor@hetnet.nl Zeeland mw. mr. C. Herbers-Schoenmakers 0118-556175 werk: 0117-375806 ineke.herbers@sbi.nl Noord-Brabant drs. ir. H.N.G.M. Boot 0486-461982/461863 Limburg J.H.G.E. Neessen 077-3662501 Raad van State vernietigt besluit van Gedeputeerde Staten van Groningen Begin juni ontving de Groningse commissie goed nieuws van twee bewoners van Oude schans. Zij hadden bericht ontvangen van de Raad van State dat hun bezwaar tegen de aanleg van een groot parkeerterrein naast het Wapen van Oudeschans, Poortweg 1, gegrond is. Zij waren in beroep gegaan bij de Raad van State tegen een uitspraak van Gedeputeerde Staten van Groningen. Eind 2002 had Heemschut Groningen beden kingen ingediend tegen het ontwerpbestem- mingsplan voor Oudeschans. Een belangrijk punt van kritiek betrof de vergroting van de parkeerplaats naast de monumentale boerderij Poortweg 1, gelegen binnen de vestingwallen. Heemschut was voor de aanleg van een parkeer plaats buiten de wallen. Deze is inmiddels aangelegd op de Koude Hoek aan de noord zijde van Oudeschans. Doordat de Groningse commissie niet tijdig reageerde in de volgende fase van de procedure, kon de commissie de procedure over het bestemmingsplan niet voortzetten. Tineke Vooijs augustus 2004

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 7