12,5 jaar follybescherming Chapeau: Bunnik Nieuwe voorzitter, nieuw beleidsplan Jantzen en De Kroon krijgen Ton Kootpenning Landelijke Heemschutdag langs de Nederrijn Publieksevenement Bergen op Zoom Zorg om Sint Anna En verder 5 33 36/40 39 Column Argumenten augustus 2004 Heemschut 3 De Donderberggroep bestaat 12,5 jaar. De liefhebbers van fantastische bouwwerken werken aan een ambitieus beschermings project. 19 Zo kan het ook. Met een nota stimuleert de gemeente Bunnik landschapsarchitecten en stedenbouwkundigen de historie mee te laten wegen in hun ontwerpen. 22 'Na het accorderen van het beleidsplan wordt daar vaak verder niets meer mee gedaan. Die luxe kan Heemschut zich niet permitteren.' Woorden van discussieleider Arie van der Zwan op de Algemene Vergadering van Leden in Alkmaar. Heemschut koos daar Harm Bruins Slot als nieuwe voorzitter. 24 Twee nieuwe dragers van de Ton Kootpenning. De Kroon was ook landelijk een zeer betrokken en kritisch bestuurder. Jantzen was op de hem kenmerkende creatieve wijze vooral actief in het Drentse beschermingswerk. 2 6 De Landelijke Heemschutdag op 28 augustus voert door het gebied langs de Via Romana, de voormalige Romeinse heerbaan tussen Nijmegen en Xanten. Het past in deze tijd om ook eens een kijkje over de grens te nemen. 28 Minder bekend, maar niet minder interessant dan de Nieuwe Hollandse Waterlinie is de waterlinie in West-Brabant tussen Bergen op Zoom en Steenbergen. Op 2 5 september bezoekt Heemschut dit gebied en het prachtige Markiezenhof. 30 Rond de voormalige vrouweninrichting Sint Anna bij Venray heerst nog altijd de landelijke sfeer die de geesteszieken zou doen kalmeren en hun genezing zou bevorderen. Heemschut Limburg organiseert op 9 oktober een excursie naar dit terrein, dat helaas bedreigd wordt. 3 7 Heemschut Actief Publieksevenementen Ledenservice Nieuwe uitgaven Lelijk is geen argument. Dat is de titel van een reizende tentoonstelling over Wederopbouwarchitectuur. Mooi of lelijk? Daar komt Heemschut nooit uit. Over smaak moeten we dan ook maar niet twisten. Het gaat ons om de cultuurhistorische waarde. Smalend wordt soms opgemerkt dat Heemschut nu dat wil beschermen waar het vroeger tegen was. In de politiek heet dat voortschrijdend inzicht. Bij Heemschut is het de voortschrijdende tijd. Een gebouw dat wij vroeger te hoog vonden, kan inmiddels zijn verkleind door een veranderde omgeving. Het kan nu representatief zijn voor een ontwikkeling, een voorbije episode uit de geschiedenis. Dat is dan een nieuw argument voor behoud. Na de ledenvergadering bezocht een groep de Schermer. De 'lelijke' twintigste-eeuwse gemalen die de romantische molens vervingen, zijn nu ook cultureel erfgoed. Maar er staan ook nog moderne windmolens aan de horizon. Uiteraard kwam de vraag wat we daar als Heemschut nou van vinden. Ik vind die molens best mooi vorm gegeven, als ensemble zorgvuldig geplaatst, maar wel erg zichtbaar vanuit een groot gebied. Is dat erg? Mooi is ook geen argument, zult u misschien zeggen. Deze horizon met molens vind ik aantrekkelijker dan menig stadssilhouet, dat wordt getekend door flatgebouwen of vormeloze bedrijfsterreinen. Ik ben dan ook benieuwd wat de volgende generatie Heemschutters zal gaan beschermen. Déze generatie heeft in de ledenvergadering de Wederopbouw architectuur in ieder geval al toegevoegd aan het beleidsplan. De publiekstaak ligt er ook in verankerd, maar er wordt nog wat gemord in de vereniging omdat die een afgeleide taak zou zijn. De achter grond is helder: het gaat om ons voort bestaan op lange termijn. En dat is wél een argument. Met een vernieuwd beleidsplan en een nieuwe voorzitter gaat Heemschut een nieuwe periode in. Nu aan het werk, met beschermings- én publiekstaak, en niet weer gaan discussiëren. Henk Jan Derksen algemeen directeur

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 5