Nieuwe uitgaven Philip Bosscher NIVEAU augustus 2004 Heemschut 39 Marijke Carasso-Kok, Geschiedenis van Amsterdam, een stad uit het niets, tot 1578, Amsterdam (SUN) 2004, ISBN 90 5875 181 3, 540 p., €49,50. Geschiedenis van Amsterdam: een grootse belofte 's Lands hoofdstad heeft een lange traditie wat geschiedschrijving betreft. Deze gaat zeker terug tot 1611 toen het boek van de Harderwijker hoogleraar Pontanus verscheen. Een degelijke 'moderne' geschiedenis van de stad die rekening houdt met de resultaten van modern, vooral archeologisch, onderzoek ontbrak echter tot nu toe. Een team van zeer competente deskundigen heeft zich er toe gezet om deze lacune op te vullen. Het eerste deel dat loopt tot de Alteratie, de over gang naar de partij van de Prins in 1578, is nu verschenen. Drie delen zullen volgen. Wanneer het de auteurs zal lukken om hetzelfde niveau te handhaven - en waarom zou dat niet? - dan is weer een geschiedwerk tot stad gekomen, Amsterdam waardig. In dit deel wordt helder geschilderd hoe de stad 'uit het niets' opbloeide en de grondslagen werden gelegd voor de welvaart van de Gouden Eeuw. Het boek bevat vele goed gekozen illustraties. Michel Zeilmaker/ Jörg Franken/ Wendy van der Torre, Buitenplaatsen in Utrecht, Utrecht (Matrijs) 2004, ISBN 90 5345 248 6, 64 p.,€ 14,95. Buitenplaatsen in het Sticht Onder de Nederlandse provincies is Utrecht uniek omdat het rijk bedeeld is met zowel kastelen als buitenplaatsen. Over de Utrechtse kastelen bestaat sinds 1995 een fraai en degelijk standaardwerk. Dit mooi geïllustreerde boek, een initiatief van het Utrechtse Erfgoedhuis, is bedoeld als 'voor studie' voor een dergelijke uitgave over de Utrechtse buitenplaatsen. Het bevat enkele algemeen georiënteerde artikelen, zoals over de sociaal- en economisch- historische aspecten van het leven en bedrijf op een buitenplaats (de exploitatie is ook nu nog een héél. belangrijk aspect!). Daarna volgt een drietal détailstudies: over de in oorsprong zeventiende-eeuwse buitenplaats Gansenhoef bij Maarssen, over Beerschoten bij De Bilt dat tegenwoordig negen- tiende-eeuws van aanzien is en het nu verdwenen Huis De Geer dat in de huidige gemeente Nieuwegein lag en in 1681 voor het eerst werd vermeld. Ook waardevol zijn de kaarten waarop de plaatsen (wie verlost ons toch ooit van het afschuwelijke woord 'locatie' van de nog bestaande Utrechtse buitenplaatsen zijn aangegeven. Een boek dat naar meer smaakt. Anne M. C. van Wijngaarden/ Olaf Klijn, Architectuur wonen in Broek in Waterland, Broek in Waterland (Olaf Klijn) 2004, ISBN 90 8083 02 1 6, 175 p., €30. Een fraai gezicht Broek in Waterland is lange tijd een toeristische trekpleister van de eerste orde geweest. Eigenlijk is het merkwaardig dat dit nu niet meer het geval is. Het dorp prijkt nog steeds met veel moois en het centrum heeft niet voor niets in 1971 de status van beschermd dorpsgezicht gekregen. De archi tectuurhistorica Anne van Wijngaarden en de fotograaf Olaf Klijn nemen de kijker/lezer mee op een wandeling door dit centrum en laten deze ook achter de gevels kijken. De foto's geven ook een goede indruk van het zo typerende kleurgebruik. Daaraan wordt in de degelijke inleiding aandacht besteed, zo ook aan de eveneens typerende houtbouw. Een boek om op een wandeling door het dorp mee te nemen, eventueel met buitenlandse gasten: de tekst is geheel tweetalig (Nederlands/Engels). Adriaan Haartsen/ Dolf Bekius, Water van niveau. Cultuur historische waarden van wateren en watergebonden elementen in het beheersgebied van het Hoogheemraadschap Amstel, Gooi en Vecht, Hilversum (Hoogheemraadschap Amstel, Gooi en Vecht) 2003, te raad plegen op internet, www.agv.nl. Cultuur en water Dit is een zeer goed hanteerbare, zij het globale, inventarisatie van het culturele erfgoed binnen het beheersgebied van de uitgever voorover dit iets met water van doen heeft - en dat in de ruimste zin. Aan de orde komen onder meer sluizen, molens en gemalen, fortificaties en oude ontginnings patronen. De Hollandse grootwa terschappen hebben een traditie hoog te houden waar het het behoud van cultureel erfgoed betreft. Deze fraai geïllustreerde uitgave past volledig in die tradi tie.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 41