WÊ: 38 Heemschut augustus 2004 Hoofdgebouw en omgeving van de psychiatrische inrichting Sint Anna in Venray (boven). Foto bureau LEO. Detail hoofdgebouw. Foto Frans de Roos. len' leidde bij bezoekers vaak tot hilariteit. De muziektent en de draaimolen zijn aangewezen als rijksmonument evenals het hoofdgebouw, de kapel, het mortuarium, de dokterswoningen en de voormalige gestichtsboerderij. Ook delen van de terreinaanleg zijn tot rijksmonument verklaard. Deze opsomming geeft al aan dat de inrichting van grote cultuurhistorische en architectuurhistorische waarde is. Maar Sint Anna is ook een uniek en gaaf voorbeeld van een Nederlandse psychiatrische inrichting uit de twintigste eeuw. Het is ruim 45 jaar geleden dat hier de laatste grote bouwplannen werden uitgevoerd. Sindsdien heeft de inrichting geen veranderingen meer ondergaan en zo ademt ze nog altijd de sfeer van de jaren vijftig en zestig, wat beslist uniek mag worden genoemd. 'De aard bewaard' Venray is bijzonder trots op zijn monumentale erfenis, maar gelijktijdig heerst er ook bezorgd heid over de toekomst van dit cultuurmonu ment. De gemeente en het Vincent van Gogh Instituut hebben samen een Globaal Stedenbouwkundig Plan uitgewerkt, dat brede maatschappelijke instemming verwierf. Het sleutelbegrip bij het concept luidt 'De aard bewaard'. Ook de Venrayse gemeenteraad stemde met het plan in. Helaas hebben reken meesters het echter afgewezen omdat het te weinig inkomsten genereert. Zo dreigt waarde vol cultureel erfgoed ten offer te vallen aan financiële belangen. In Venray heerst daarom zorg om een monument van zorg. H.A. van Els was 42 jaar werkzaam in de Venrayse psychiatrische instellingen, aanvankelijk als verpleeg kundige, vanaf1968 als beleidsmedewerker en orga- nisatiekundige. In de jaren zeventig en tachtig was hij nauw betrokken bij de reorganisatie en defiisie van Sint Servatius en Sint Anna. Hij was onder andere belast met de coördinatie van het bouwbeleid. Vanaf 1986 was hij Coördinerend Algemeen Manager van Sint Anna. Na zijn pensionering publiceert hij over de geschiedenis van de twee Venrayse inrichtingen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 40