Sint Anna Venray, monument van zorg Traan van Els Excursie Heemschut Limburg 9 oktober Er bestaan plannen om op het terrein van de voormalige psychiatrische inrichting Sint Anna in Venray woningen en appartementen te bouwen. Ze vormen een bedreiging voor een belangrijk cultuurhistorisch monument, waarnaar Heemschut Limburg een excursie verzorgt. Heemschut 37 Wandelend over het terrein van de voormalige vrouweninrichting Sint Anna wordt de bezoeker getroffen door de serene rust die van het mooie parklandschap uitgaat. Er heerst nog altijd de landelijke sfeer die de geesteszieken zou doen kalmeren en hun genezing zou bevorderen. Monumentale lanen, omzoomd door majestu euze bomen, vormen samen met de ruime gazons en de vrijstaande paviljoens een harmo nisch ensemble van grote allure. Maar binnen afzienbare tijd zal het psychiatrisch instituut worden gesloten en komt er een einde aan een inrichting waar in de loop der jaren duizenden vrouwen werden opgenomen. Velen van hen keerden na korte of langere tijd weer terug naar de maatschappij, voor veel andere vrouwen was het een opname voor de rest van hun leven. Nu voltrekt zich in ons land een grote verande ring in de psychiatrie. De traditionele inrich- tingspsychiatrie maakt plaats voor een maat schappelijk geïntegreerde geestelijke gezondheidszorg en veel vaste bewoners van de inrichtingen zijn in een normaal huis gaan wonen in een normale straat. Zo ook in Venray waar dit veranderingsproces zich in volle omvang afspeelt. De capaciteit van de twee inrichtingen Sint Servatius en Sint Anna bedroeg midden jaren zeventig nog ruim 1850 plaatsen. Anno 2004 zijn dat er nog zevenhon derd en dat aantal zal in de toekomst nog verder afnemen. Alle voorzieningen worden gecon centreerd op de locatie Sint Servatius, waar naarstig gewerkt wordt aan de bouw van het nieuwe psychiatrisch ziekenhuis Servaashof. God is liefde Met als wapenspreuk Deus Charitas Est, God is liefde, kwamen begin vorige eeuw twee Belgische kloosterorden, de Broeders en de Zusters van Liefde uit Gent, naar het rustige Venray. Ze bouwden aan de rand van het dorp twee grote krankzinnigengestichten: Sint Servatius voor krankzinnige mannen en Sint Anna voor de vrouwen. Beide inrichtingen werden gebouwd volgens het zogeheten pavil joenensysteem, met vrijstaande gebouwen die de mogelijkheid verschaften tot differentiatie en segregatie. De geneesheren maakten niet zozeer onderscheid naar ziektebeeld en leeftijd, maar naar de mate van rust, halfrust of onrust. Een ander onderscheid was naar rang en stand. Patiënten van goede komaf, die zelf de verpleegkosten voor hun rekening namen of voor wie de familie dat deed, werden al naar gelang de betaling ingedeeld in de eerste, tweede of derde klasse. De overige patiënten, en dat waren veruit de meeste, werden verpleegd voor rekening van de gemeente en provincie van herkomst. Zij werden aangeduid als de 'armlastigen'. De twee instellingen werkten ieder geheel zelfstandig en onafhanke lijk van elkaar. Dat duurde tot 1976, toen de instituten werden samengevoegd onder de naam Psychiatrisch Centrum Venray. In 1992 werd de naam veranderd in Vincent van Gogh Instituut. Het VvGI is dus de huidige eigenaar van het Sint Annacomplex. Dekzand met stuifduinen Sint Anna is gelegen ten noorden van het centrum van Venray. Het terrein is ruim 45 hectare groot en gelegen op een dekzandrug met stuifduinen. Het terrein vormt het hart van de groene verbindingszone tussen het centrum van Venray en het noordelijk gelegen Loobeek- dal. De inrichting werd gebouwd naar een ontwerp van de Belgische architectjos Haché. De psychiatrische inrichting Caritas in het Belgische Melle stond daarbij model. Enkele gebouwen van Sint Anna lijken als twee drup pels water op de gebouwen in Melle. Met name de beide hoofdgebouwen zijn tot op elke steen identiek. Het oorspronkelijke gestichtscomplex bestond uit twaalf paviljoens, enkele dienstge bouwen, vier riante dokterswoningen en ten slotte een hoofdgebouw. Oorlogsgeweld trof de inrichting zwaar in de Tweede Wereldoorlog. Vier paviljoens moesten worden afgebroken en enkele andere gebouwen raakten zo zwaar beschadigd dat volledige nieuwbouw noodzakelijk was. De nog reste rende oorspronkelijke gebouwen zijn opgetrok ken in eclectische stijl met elementen uit de neorenaissance, de Chaletstijl en de neogotiek. Met name het hoofdgebouw en de vier dokters woningen zijn nog helemaal gaaf en authentiek evenals het voormalige klassepaviljoen Eugène. Bijzonder is het mortuarium, dat nog altijd de originele inrichting heeft uit de beginperiode van het gesticht, inclusief de stenen snijtafel. Het was gebruikelijk dat artsen met instemming van de familie bij de overleden patiënten een obduc tie verrichten, waarbij zij de hersenen verwijder den voor wetenschappelijk onderzoek. Andere bijzondere en fraaie monumenten zijn de berceau, de muziektent en de ombouw van de oude draaimolen. Vroeger stond hier perma nent een draaimolen opgesteld waar de patiën ten rondjes konden draaien ter ontspanning en vermaak. De aanwezigheid van deze 'mallemo- augustus 2004

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 39