Korenmetershuis open op Open Monumentendag Excursie Limburg zaterdag 9 oktober 34 Heemschut augustus 2004 11 september Ledenactiviteiten Ook dit jaar zal op Open Monu mentendag het Korenmetershuis weer open zijn voor het publiek. Dit is het landelijk hoofdkantoor van de Bond Heemschut. Het is dan misschien ook leuk om een kijkje te nemen bij de Munttoren, een overblijfsel van de vroegere Regulierspoort die in 1480 werd gebouwd. Tussen 1672 en 1674 werden hier munten geslagen. Bij de excursie van Heemschut Amsterdam op 30 juni met als thema 'De middeleeuwse stads muur van Amsterdam' is een bezoek gebracht aan de Munttoren. Het wachthuis werd overigens in 1885 afgebroken en vervangen door het huidige Muntgebouw van de architect W. Springer. Een beeld van een schutter in de zijge vel herinnert nog aan de oude functie. Het was in dit gebouw dat op 2 februari 1911 de oprichtings vergadering plaats vond van de Bond Heemschut. Dit is dus in verschillende opzichten een histo rische lokatie! 'Merck toch hoe sterck' is het motto van de Open Monumenten dag 2004, die in het teken staat van verdediging. In het weekend van 11 en 12 september kunt u binnenlopen bij veel vestingsteden en voormalige linies en stellingen Monumentaal Coevorden. Foto Winnie Feenstra. met hun forten, kazematten, inun datiesluizen en kanalen. Informatie: Stichting Open Monumentendag, Herengracht 474, 1017 CA Amsterdam, tel. 020-4222118, e-mail omd@erfgoedhuis.nl Excursie Drenthe zaterdag 18 september Vestingstad Coevorden Heemschut Drenthe organiseert op zaterdag 18 september een excursie naar de oude vestingstad Coevorden. Op het programma staan een inleiding door een verte genwoordiger van de Historische Vereniging van Coevorden, een bezoek aan het kasteel en het arse naal en een stadswandeling. In het programma is een lunch in het ontmoetingscentrum van de Hervormde Kerk inbegrepen. De excursie vindt plaats in het kader van het Jaar van de Vesting werken en begint om 11.00 uur in het kasteel met een welkomst woord door een vertegenwoordi ger van het gemeentebestuur. Ontvangst vanaf 10.30 uur. De excursie duurt ongeveer tot 16.00 uur en de kosten bedragen €10. Aanmelding Bij mevrouw G. Amoureus, tel. 0592-241822, e-mail gramour@wxs.nl V Obductieruimte Sint Anna. Foto Frans Peeters. Sint Anna Venray De Heemschutdag Limburg op 9 oktober brengt u naar een onbe kend cultuurmonument in de buurt van Venray en biedt u de unieke kans kennis te maken met de manier waarop psychiatrische patiënten in het begin van de twin tigste eeuw ver van de samenle ving werden verzorgd. De Heemschutdag wordt georga niseerd onder auspiciën van de Bond Heemschut. Het Lokaal Historisch Platform Venray en het Vincent van Gogh Instituut vervullen op die dag de gastheer- rol. Programma 10.30 uur Ontvangst in het restaurant van Sint Anna met koffie en vlaai. 11.00 uur Opening- en welkomstwoord in de grote schouwburgzaal door mr. dr. A.H.A. Lutters, voorzitter provinciale commissie Limburg van de Bond Heemschut. ll.lOuur Korte inleiding over de heront wikkeling van het Sint Anna- terrein door een lid van het college van Burgemeester en Wethouders van Venray. ll.lOuur Korte toespraak door een nader uit te nodigen deskundigenbe stuurder. 11.30 uur 'Van Gesticht tot Instituut'. Dialezing door de heer H.A. van Els, bestuurslid Lokaal Historisch Platform Venray en voormalig bouwcoördinator en algemeen manager bij het Vincent van Gogh Instituut. Inleider gaat in op de architectuur en stedenbouwkun dige opzet van de inrichtingen, maar verhaalt ook over het alle daagse leven in het oude gesticht dat als een echte autarkie geheel onafhankelijk was van de buiten wereld. Maar het besloten gesticht van weleer heeft zich ontwikkeld tot een maatschappelijk geïntegreerd 'Instituut voor Geestelijke Gezondheidszorg'. 12.13 uur Beelden van een Monument van Zorg. Een twintig minuten durende film over de gebouwen en het landschap van Sint Anna. 12.40 uur Lunchpauze. In het restaurant wordt een eenvoudige lunch geserveerd, aangeboden door het Vincent van Gogh Instituut.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 36