^PiA/ tf/'VC' frC/V *y\/€/ yvy/O' *y\/ ts€/ *yv Bergen op Zoom en de West-Brabantse Waterlinie 'Merck toch hoe sterck' (g^fl§EHIlxD Zaterdag 25 september 2004 Agenda Publieks evenementen 2004 augustus 2004 Service 33 De gegevens zijn onder voorbehoud. Nadere informatie: 020-622592 www.heemschut.nl info@heemschut.nl zaterdag 18 december Kerst in Goes Ledenactiviteit, introductie mogelijk: zaterdag 28 augustus Landelijke Heemschutdag Gelderland. Een drietal excursies in het gebied van de Nederrijn met als centrum de stad Kalkar (zie pagina 28). Hofzaal. Foto Markiezenhof In het jaar van de verdedigings werken besteedt Heemschut aandacht aan Bergen op Zoom en de West Brabantse Waterlinie. Bergen op Zoom, de monumen- tenrijke stad aan de monding van de Schelde, was ooit de belangrijk ste schakel in de West-Brabantse verdedigingslinie. Door de befaamde jaarmarkten was de stad in de Middeleeuwen een belang rijk handelscentrum. Aan het einde van de zestiende eeuw kreeg de stad als grensvesting een mili taire functie. Rond 1628 - tijdens de Tachtigjarige Oorlog - besluiten de Staten Generaal van Zeeland en Holland een reeks verschansin gen aan te leggen: forten en vesti gingen ter verdediging van Zeeland en het scheepvaartverkeer tussen Zeeland en Holland. In de loop der tijd is er veelvuldig gevochten, de forten worden in de eerste helft van de achttiende eeuw verbouwd, naar een ontwerp van de dan al overleden Menno van Coehoorn, en deze verbou wingen bepalen de vorm van de West Brabantse Waterlinie zoals die nu nog te zien is. Momenteel wordt gewerkt aan het weer zichtbaar maken van de Linie om het gebied zo aan cultuurhis torische waarde te laten winnen. Heemschut nodigt u uit deze cultuurhistorische parel te komen bekijken. In de Markiezenhof, een schitte rend laat gotisch stadspaleis, wordt u ontvangen en krijgt u uitleg. Na de lunch bezoeken we per bus Fort De Roovere en Fort Pinssen (vendelzwaaien) en als afsluiting het prachtige stadhuis aan de Markt. Programma 10.30 uur Ontvangst in het Markiezenhof met koffie. 11.00-11.05 uur Hofzaal: Welkomstwoord dhr. L. de Visser, voorzitter commissie Noord-Brabant. 11.15-12.00 uur Muzikaal intermezzo Mark van den Beemt, pianist. 12.00-12.25 uur Inleiding op de West Brabantse Waterlinie door ir. Jan Bervaes. 12.30-13.00 uur Bezichtiging Markiezenhof. 13.00-14.00 uur Broodjeslunch, Tuinzalen. 14.00-15.30 uur Bezoek per touringcar, Fort Pinssen, Fort De Roovere. Demonstratie vendelzwaaien in één van de grachten door het St. Sebastiaans Gilde, Bergen op Zoom, Borgvliet. 15.30 uur Retour Bergen op Zoom. Ontvangst in het Stadhuis door de burgemeester, de heer P.A.C.M. van de Velden. Toelichting door ir. J.L.C. Weyts. Het stadhuis dateert uit de vijf tiende eeuw. Het bestaat uit het Schepenhuis (eigenlijke oude stad huis), het huis Leeuwenborch (rechts) en het linksgelegen huis de Olifant. cu. 16.30 uur Einde programma. Kosten €25 p.p leden Heemschut, niet-leden 27,50 p.p. Aanmelden en inlichtingen Telefonisch of schriftelijk: Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28,1012 PV Amsterdam, info@heemschut.nl, tel. 020- 6225292, onder vermelding van uw naam, adres en aantal deelne mers. Inschrijving is definitief na ontvangst van het verschuldigde bedrag op giro 165 831 t.n.v. Bond Heemschut te Amsterdam o.v.v. 25 september. 2004. Na betaling ontvangt u de bevestiging. Sluitingsdatum: 18 september. Voor meer informatie en de annuleringsvoorwaarden zie: www.heemschut.nl of op aanvraag. Ook de kinderen en kleinkin deren van deelnemers zijn van harte welkom op 25 septem ber in Bergen op Zoom. Heemschut organiseert tijdens deze publieksactiviteit samen met de Nederlandse Jeugdbond voor Geschiedenis (NJBG) een parallelpro gramma voor de jeugd. Tijdens de speciale activitei ten worden monumenten in Bergen op Zoom, waaronder de Markiezenhof, uitgebreid onder de loep genomen. Belangrijk aandachtspunt daarbij is de wijze waarop de jeugd naar monumenten kijkt. De activiteiten zijn geïnspi reerd op de Monumentenkist en geschikt voor jongeren van negen tot en met vijftien jaar. Kijk voor alle informatie op www.heemschut.nl of ww.njbg.nl. Je kunt ook bellen met het Landelijk Bureau van Heemschut, 020- 6225292 (Ellen Wilbrink) of met de NJBG, 070-3476598 (Mira Spijker).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 35