Mooiste middeleeuwse stadspaleis van West-Europa Jan Kennen Publieksevenement Bergen op Zoom 25 september Tijdens het publieksevenement in Bergen op Zoom heet Heemschut de deelnemers welkom in de Hofzaal van het Markiezenhof, waar de markiezen destijds hun hooggeplaatste gasten ontvingen. Heemschut 31 Van de ruim zeshonderd monumenten in de West-Brabantse stad Bergen op Zoom is het vijftiende-eeuwse Markiezenhof ongetwijfeld het belangrijkste. Het wordt wel het mooiste middeleeuwse stadspaleis van West-Europa genoemd. Het eerbiedwaardige bouwwerk werd tussen 1485 en 1532 opgetrokken onder leiding van de Mechelse bouwmeester Anthonis Keldermans. Zijn zoon, de al even befaamde beeldhouwer Rombout, ontwierp de 15 duizend kilo wegende hardstenen Christoffelschouw. Deze fraaie gotische schoorsteen vormt het pronkstuk van de Hofzaal, waar de markiezen destijds hun hoog geplaatste gasten ontvingen en waar Heemschut zijn gasten op 2 5 september welkom mag heten. Het monumentale Markiezenhof met zijn felrode, gesmede vensterkorven, die het paleis moesten beschermen tegen inbraak en vernie ling (ook toen al!), biedt nu onderdak aan een historisch museum en een kermismuseum. De drie binnenplaatsen van het hof met zijn fraaie tuinen worden - evenals de Hofzaal en andere representatieve ruimten - geregeld gebruikt voor evenementen. Van Oldenbarneveldt Het vijfhonderd jaar oude stadspaleis werd gebouwd voor de Heren - later de Markiezen - van Bergen op Zoom, die tot de machtigste edellieden in de zuidelijke Nederlanden behoorden. Via vererving raakte het markizaat nadien echter in buitenlandse handen. De laatste bewoner, de Franse edelman Frangois Egon de la Tour d'Auvergne, liet rond 1700 de tuin- vleugel en de aangrenzende tuin in Frans- classicistische stijl verbouwen. Ongeveer een eeuw later legde het Franse leger beslag op het Markiezenhof. De Fransen lieten het paleis inrichten als militair hospitaal; na 1815 fungeerde het enkele decennia als (Nederlandse) kazerne. augustus 2004

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 33