Parelsnoer van droge en natte gebieden Jan Beruaes Publieksevenement Bergen op Zoom 25 september Ten onrechte is de West Brabantse Waterlinie veel minder bekend dan de Nieuwe Hollandse. Daarom besteedt Heemschut tijdens het bezoek aan Bergen op Zoom veel aandacht aan die linie. 30 Heemschut We worden de laatste jaren overspoeld met informatie over de Nieuwe Hollandse Waterlinie, die na de Stelling van Amsterdam op de nominatie staat voor de Werelderfgoed- lijst. Minder bekend, maar niet minder interes sant, is de waterlinie in West-Brabant tussen Bergen op Zoom en Steenbergen. Deze linie is in de belangstelling gekomen door het voornemen de Rijksweg A4 (Antwerpen- Vlaardingen-Delft-Schiphol) door te trekken van de oostkant van de stad Bergen op Zoom naar Dinteloord via Steenbergen. Deze weg dreigde aanvankelijk over een stuk van de linie tussen het belangrijkste fort, Fort de Roovere, en Fort Pinssen gelegd te worden. In het thans voorgenomen tracé schampt deze snelweg Fort de Roovere en de daarvoor gelegen schootsvel den langs de Schansbaan en het Halsters Laag. Die bedreiging was de directe aanleiding voor de oprichting van de Stichting Vrienden van Fort de Roovere. Het belangrijkste doel daarvan is om dit fort, dat verscholen ligt in de bossen die erop en rondom geplant zijn, uit de vergetelheid te halen. Twee studenten van de Wageningen Universiteit hebben op verzoek van de stichting in juni 2001 een landschaps visie gepresenteerd over de hele West Brabantse Waterlinie tussen Bergen op Zoom en Steenbergen. Zij zien de linie als een parel snoer van droge en natte gebieden, waaraan de restanten van de voormalige forten de blikvan gers zijn. Het gaat om de forten Pinssen en de Roovere op het grondgebied van de voormalige gemeente Halsteren ten noorden van Bergen op Zoom en het Fort Henricus bij Steenbergen. Per fort en de verbindingen daar tussen zijn ontwikkelingsmogelijkheden aan gegeven, die de herkenbaarheid en de leesbaar heid in het landschap vergroten. Deze landschapsvisie is de basis geweest voor een subsidieaanvraag door de gemeente Bergen op Zoom namens negen convenantspartijen. Het gaat om een subsidie van het Bureau Belvedere om de visie in concrete maatregelen om te zetten. Die subsidieaanvraag is ten dele gegund en de planvorming begint haar eindfase te bereiken. Oprukkend verzet Deze linie is tot stand gekomen door de bijzon dere geomorfologische situatie van dit deel van West Brabant en de politieke ontwikkeling in de Tachtigjarige Oorlog. Aan het begin daarvan verzetten Holland en Zeeland zich het hevigst tegen het Spaanse bewind. Aanvankelijk zagen de Spanjaarden de Brabantse wal tussen Bergen op Zoom en Steenbergen als een inte ressante verdedigingslinie om het oprukkend verzet vanuit Zeeland te stuiten. Nadat Bergen op Zoom toch in handen van de Geuzen was gekomen, gebruikten de Zeeuwen het natte gebied ten oosten van de Brabantse wal om de Spanjaarden op afstand te houden van de Eendracht, de verbinding met Holland tussen de Schelde en de Rijn. Dat natte gebied bestond uit het veengebied van het Halsters Laag tussen Lepelstraat en Moerstraten. Ook lag er nog een reeks vennen in een oud beekdal tussen het buurtschap Noordgeest tussen Bergen op Zoom en Halsteren en het stuif- zandgebied ten oosten ervan. Dit is het huidige landgoed Vrederust en omgeving. Afdoende was deze tactiek niet. Het bleek mogelijk om tussen deze vennen door de Brabantse Wal ten noorden van de stad Bergen op Zoom te bereiken. Rond 1628 namen de Staten Generaal het besluit om deze accessen (zwakke plekken) in dat beekdal te voorzien van de forten Roovere (langs de Schansbaan) en Pinssen. Ook lieten zij een droge verbinding graven tussen het meest zuidelijke ven in het beekdal, de Kleine Melanen, en het oostelijke moerasgebied van de Lage Meeren met de Doorsnijdinghe. Later is FortMoermont bij die Doorsnijdinge aangelegd en is de Ligne tussen de forten Pinssen en Roovere toege voegd. De Zeeuwen en Hollanders droegen de kosten. Ook de vestingstad Bergen op Zoom maakte deel uit van de waterlinie. Bij Steenbergen werd het Fort Henricus al in 1627 aangelegd om via een sluis zout water via de Steenbergse Vliet uit het Volkerak binnen te kunnen laten. De Spanjaarden zijn er niet in geslaagd de linie en de stad Bergen op Zoom te overmeesteren. De stad had niet voor niets de titel 'La Pucelle'; de Maagd, de Onschendbare. Menno van Coehoorn heeft rond 1727 de stad en de linie versterkt. In de Oostenrijkse Successie-oorlog ging het niet meer om Zeeland, maar om de strategische plaats Bergen op Zoom. De Fransen deden in 1747 een zware aanval op Fort de Roovere, maar slaagden er niet in daar door te breken naar het noorden van de stad. Vanuit het zuiden werd de stad direct aangevallen en uiteindelijk overmeesterd. Van dit beleg zijn destijds journalen gemaakt die voorzien van tekeningen en kaarten zijn uitgegeven in het Frans, Duits, Nederlands en Italiaans. Ir. J.C.A.M. Bervaes heeft zijn jeugd middenin de West Brabantse Waterlinie doorgebracht. Hij begeleidde het project van de Wageningse studenten samen met prof. J. Vervloet vanuit Alterra, het onderzoeksinstituut voor de Groene Ruimte in Wageningen. Tijdens het Heemschut-publieks evenement houdt hij een voordracht. augustus 2004

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 32