Nieuwe voorzitter, nieuw beleidsplan Maarten Meester Algemene Vergadering van Leden De ervaren bestuurder Harm Bruins Slot als nieuwe voorzitter. Het zwaargewicht Arie van der Zwan als samensteller van een nieuw beleidsplan. De eminente Europeaan Otto von der Gablentz als spreker. Heemschut toonde zich van zijn ambitieuze kant, op de Algemene Vergadering van Leden. 24 Heemschut 'Na het accorderen van het beleidsplan wordt daar vaak verder niets meer mee gedaan. Die luxe kan Heemschut zich niet permitteren.' Dreigende woorden van Arie van der Zwan op de Algemene Vergadering van Leden, 15 mei 2004 in de Kapelkerk te Alkmaar. Onder zijn leiding was even van tevoren het beleidsplan 2004-2007 vastgesteld. 'Ik heb geen moment geaarzeld toen de scheidend voorzitter mij vroeg de discussie te leiden', zei Van der Zwan. 'Dat het een plicht was, was mij duidelijk. Ik voel me verwant met het werk dat Heemschut doet. Bovendien ben ik bewoner van een monument.' Onder Van der Zwans leiding heeft, na bespre king in de provinciale commissies, een aantal Heemschutters gediscussieerd over de inhoud van het nieuwe beleidsplan. De teksten van die discussies zijn voor iedereen toegankelijk gemaakt. Op de algemene ledenvergadering volgde een slotdiscussie, waarna de aanwezigen het nieuwe beleidsplan konden goed- of afkeu ren. Uit de consultatieronde was volgens Van der Zwan gebleken hoe onzinnig de discussie is die nog altijd binnen de vereniging woedt over de vraag of Heemschut naast een beschermings- ook een publiekstaak heeft'Er is geen tegen stelling. Wij hebben de opvatting verdedigd dat die twee niet te scheiden zijn. Bescherming kan alleen dankzij het feit dat Heemschut een stem heeft. Welnu, zonder achterban is er geen stem.' Waar komt het nieuwe beleid op neer? Ten eerste is Heemschut gedwongen zichzelf meer naar buiten uit te dragen. Van der Zwan: 'De afkalving en de vergrijzing van het ledenbe stand hoeven niet per se onrustbarend te zijn. De jeugd heeft andere prioriteiten. Die gaat zich later wel verdiepen in cultuurhistorie. Maar in welke mate? Dat is de vraag.' Om in de toekomst ook voldoende leden te hebben, heeft de vereniging een aansprekend profiel nodig. Ten tweede moet Heemschut volgens het nieuwe beleidsplan zich niet alleen richten op de traditionele taak: de bescherming van het monument. Ook de omgeving moet worden meegenomen. Van der Zwan: 'Als je bedenkt wat er op de Vinex-locaties is aangericht! Dat laat zien dat het noodzakelijk is verder te kijken dan het monument alleen.' Hij hield een plei dooi om de blik van Heemschut te verruimen. Daarbij noemde hij Zonnestraal ('Je kunt zo'n complexe restauratie niet uitvoeren als er geen herbestemming is') en Leidsche Rijn ('Een nieuwe stad in een historische omgeving') als voorbeelden die laten zien dat er voor Heemschut een nieuw werkterrein is. Maar beschikt de vereniging wel over genoeg expertise en capaciteit om dat nieuwe werkter rein te ontginnen? is een veelgehoorde tegen werping. Heemschut moet zich dan pro-actief gaan bezighouden met planologische kernbe slissingen, structuurplannen en bestemmings plannen. Is daar de kennis wel voor in huis? Van der Zwan beklemtoonde dat het nieuwe beleidsplan duidelijk stelt dat de traditionele beschermingstaak niet verwaarloosd mag worden, 'als er maar ruimte is voor een andere aanpak'. Het landelijk bureau krijgt daarbij de rol van voortrekker, 'uiteraard onder het toeziend oog van het bestuur'. Het bureau maakt een keuze uit wat er op planologisch gebied speelt. Heemschut zal bij grote projecten met een landelijke uitstraling projectgroepen vormen met een functionele samenstelling: specifieke deskundigen uit de verschillende provincies zullen daarin zitting hebben. Met de website, het tijdschrift en overige publicitaire middelen zal het landelijk bureau die projecten zo veel mogelijk steunen. Van der Zwan: 'Het gaat erom prioriteiten te stellen. Niet alles kan, Heemschut is ook afhankelijk van de inzet van vrijwilligers.' Om te zorgen dat het niet bij mooie plannen blijft, vond hij dat het bestuur op de volgende ledenvergadering verslag moet uitbrengen over de implementatie van het beleidsplan. Nieuwe voorzitter Aan de nieuwe voorzitter zal het niet liggen. Harm Bruins Slot stelde dat hij zich ervoor zal inzetten dat Heemschut 'gezaghebbend is en blijft'. Bruins Slot is in het dagelijks leven voor zitter van de Raad van Bestuur van de Publieke Omroep, hij was onder meer secretaris-gene raal van het Ministerie van OC&W en bekleedde verschillende burgemeestersposten. 'Hier staat een blij en trots man', zei hij. 'Ten eerste omdat ik Edu van Tuyll mag opvolgen. Hij heeft op een aansprekende en overtuigende manier leiding gegeven. Ten tweede omdat ik een liefhebber ben van monumenten en erfgoed, van jongs af aan.' Om gezaghebbend te zijn en blijven, moet Heemschut volgens Bruins Slot op vijf zaken letten. Ten eerste authenticiteit: 'Altijd moet duidelijk zijn waar je voor staat.' Ten tweede kennis van zaken. Ten derde moet Heemschut meedoen, 'maar op een verstandige afstand'. Ten vierde moet de vereniging representatief zijn, 'anders word je niet serieus genomen. Het gaat hierbij om veel meer dan om het ledenaan tal alleen, ook om samenwerking en allianties, de website, het meldpunt en het tijdschrift.' Als laatste noemde hij de hindermacht: 'Als het niet anders kan, moeten we ook onze tanden laten zien, door bijvoorbeeld juridische procedures aan te spannen.' Bruins Slot benadrukte dat hij het als voorzitter niet alleen kan. 'Ergens las ik dat uw voorzitter ook uw boegbeeld moet zijn. Maar een boeg zonder schip is niets. Zonder u ben ik nergens. Het hart van de vereniging zijn de leden. Ik vraag u daarom om mij heen te gaan staan.' Nieuwe Renaissance Als het aan Otto von der Gablentz ligt, krijgt Heemschut binnen het verenigd Europa alleen nog maar een belangrijker taak. De oud-ambas sadeur van Duitsland in Nederland, tegen woordig president van de Europese erfgoedor ganisatie Europa Nostra, liet in zijn rede, twee weken na de historische uitbreiding van de EU met tien nieuwe lidstaten, zien dat Europa niet augustus 2004

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 26