Europa Nostra-najaarsconferentie in Den Haag Het Prins Bernard Cultuurfonds en Heemschut 18 Heemschut augustus 2004 Gemeentelijke en provinciale monumenten, en beschermde stads- en dorpsgezichten bepalen voor een belangrijk deel het gezicht van Nederland, stelde mr. Pieter van Vollenhoven, voorzitter van het Nationaal Restauratiefonds, op 1 juli bij de officiële oprichting van het Cultuurfonds voor Monumenten Utrecht. De eigenaren hiervan kunnen echter geen beroep doen op subsidieregelingen van het Rijk. Gemeentelijke regelingen voor restauraties zijn schaars. Dat was volgens Van Vollenhoven aanleiding voor het Nationaal Restauratiefonds en het Prins Bernhard Cultuurfonds om voor de restauratie van deze monumenten geld bijeen te brengen. De voorzitter van het Restauratiefonds toonde zich gelukkig met de oprichting van het Cultuurfonds voor Monumenten in Utrecht. Het is de bedoeling om in alle provincies in Nederland dergelijke fondsen op te richten. Landelijk hebben het Nationaal Restauratiefonds en het Prins Bernhard Cultuurfonds 16,3 miljoen euro ter beschik king gesteld. Zij willen dat in de provincies eenzelfde bedrag bijeen wordt gebracht, dat nog niet voor monumentenzorg was bestemd, bijvoorbeeld uit het bedrijfsleven, zodat een fonds van minimaal 32,6 miljoen euro ontstaat. In Utrecht is mede dankzij de inbreng van de provincie, enkele gemeenten en bedrijven een bedrag beschikbaar van ruim 5,4 miljoen euro. Uit het Cultuurfonds voor Monumenten Utrecht worden laagrentende leningen ver strekt. Doordat de leningen geleidelijk terug vloeien in het fonds kunnen telkens nieuwe monumenteneigenaren gebruikmaken van de financiële mogelijkheden. Zo ontstaat een 'eindeloos' fonds voor de monumentenzorg in de Provincie Lhrecht. Een bijkomend voordeel is dat het uitgekeerde geld relatief snel beschik baar komt, waardoor restauraties voortvarend kunnen worden uitgevoerd. Het Prins Bernhard Cultuurfonds gaat het fonds beheren, het Nationaal Restauratiefonds zorgt voor de administratieve en financiële afwikkeling. Aanvragen kunnen worden ingediend bij het Prins Bernhard Cultuurfonds Utrecht. Een onafhanke lijke adviescommissie i?i de provincie beoordeelt de aanvragen. Meer informatie en een aanvraagfor mulier zijn te vinden op www.cultuurfonds.nl onder Cultuurfonds/Initiatieven/Monumentenzorg, of bel Prins Bemard Cultuurfonds, tel. 020- 5206130. Het Prins Bernhard Cultuurfonds stimuleert cultuur en natuurbehoud in Nederland - op grote en op kleine schaal. Bijzondere initiatieven, passie en talent moedigt het aan met subsidies,- opdrachten, prijzen en beurzen. Door actieve fondsenwerving en bijdragen uit loterijen kan het jaarlijks meer dan 3.600 projecten en personen ondersteunen. Dat maakt het, met een landelijk bureau en vijftien regionale afdelingen, het grootste particuliere cultuurfonds van Nederland. Ook Heemschut heeft financiële steun van het Prins Bernhard Cultuurfonds ontvangen. Daarmee zijn onder meer een laptop en beamer aangeschaft, om Powerpoint-presentaties te kunnen geven in het land voor ledenwerving. Ook is er een moderne mobiele beursstand mee gefinancierd. Europa Nostra, de Europese federatie van erfgoedverenigingen (www.europanostra.org) houdt van 29 september tot en met 2 oktober 2004 haar najaarsconferentie in Den Haag. Daar organiseert zij met het oog op het Nederlandse voorzitterschap van de Europese Unie op 1 oktober het openbaar forum Heritage and Education -A European Perspectivein Theater Diligentia. De recente uitbreiding van de Europese Unie doet meer dan ooit beroep op de bindende kracht van een gemeenschappelijk cultureel erfgoed. Voor een sterker gevoel van Europees burgerschap zal verankering in een gemeenschappelijk cultureel verleden onontbeerlijk zijn. Doelgericht onderwijs op lagere en middelbare scholen kan ertoe bijdragen dat nieuwe generaties bewust worden van de verscheidenheid én de eenheid die het culturele erfgoed op het Europees continent kenmerken. Tegen deze achtergrond zullen experts, vertegenwoordigers van organisaties en andere betrokkenen uit Europese landen hun ervaringen en ideeën uitwisselen op het gebied van erfgoedonderwijs. De nadruk zal liggen op de vraag hoe de samenwerking op dit vlak binnen Europa te bevorderen en wat voor aanbevelingen naar de Europese en nationale overheden toe kunnen worden gedaan. Het forum zal geopend worden door de prins-gemaal van Denemarken, de voorzitter van Europa Nostra en Medy van der Laan, staatssecretaris voor Cultuur en Media. Een inleidende lezing zal worden verzorgd door Tim Copeland (International Centre for Heritage Education). Vertegenwoordigers van de Europese Commissie, van de Raad van Europa en van de UNESCO zullen samen met Europa Nostra's voorzitter Otto von der Gablentz in een afsluitend debat de discussies samenvatten. Op het programma staan verder de film Jugendstil in Den Haag en een tentoonstelling van erfgoededucatieprojecten. Deelnamekosten (inclusief lunch) €60. U kunt zich aanmelden bij Tamara van Kessel, tel. 070-3024053, meo@europanostra.org

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 20