knapt °P Stadsherstel Amsterdam voor het eerst boerderij Jaap Kamerling Houten Kringenwetboerderij in restauratie De renovatie van boerderij Zeehoeve is interessant, zeker in het Jaar van de verdedigingswerken. Volgens de Kringenwet moest de dicht bij Fort Diemerdam gebouwde boerderij binnen een dag afbreekbaar zijn om oorlogshandelingen niet in de weg te staan. 16 Heemschut augustus 2004 Staande op een wankele stellage sloopte wethouder Steven Dijk van Diemen begin dit jaar een gietijzeren dakgoot. Hij gaf daarmee het startsein voor de opknapbeurt van boerderij Zeehoeve. Inmiddels is de renovatie van de buitenkant vrijwel voltooid. Met boerderij Zeehoeve neemt Stadsherstel Amsterdam voor het eerst een boerderij onder handen. Het is de tweede keer dat Stadsherstel buiten de grenzen van de hoofdstad treedt. De eerste keer betrof het de restauratie van schuilkerk de Hoop, ook in Diemen, die eerder in vlammen was opgegaan. Boerderij Zeehoeve is niet zomaar een boerde rij. Het is een zeer vervallen houten langhuis- boerderij, die valt onder het beslag van de zogeheten Kringenwet. Zeehoeve is gebouwd in 1881 binnen de (tweede) kring, die loopt van 370 tot 1100 meter van een fort, Fort Diemerdam. De boerderij moest op grond van de Kringen wet een zeer lichte constructie - in dit geval een houten - hebben omdat de vuurlinie voor Fort Diemerdam, waar het bijna tegenaan ligt, vrij moest blijven. De boerderij moest binnen een dag tot op de fundering afgebroken kunnen worden om oorlogshandelingen niet in de weg te staan. Fort Diemerdam is een dubbele aarden kust- batterij, in feite een verzameling geschuts- opstellingen en munitieopslagplaatsen. De batterij werd in 1787 aangelegd ter verdediging tegen de Pruisen. In 1849 werd er een stenen beer aan toegevoegd en in 1883 werd zij onder deel van de Stelling van Amsterdam, een ring forten ter verdediging van de hoofdstad. Zeehoeve ligt ingesloten tussen Fort Diemerdam, de oude Zuiderzeedijk, het Amsterdam-Rijnkanaal en de nieuwe Centrale Een van de weinige Kringenwetboerderijen die nog over is: boerderij Zeehoeve is gebouwd in 1881 in het schootsveld van Fort Diemerdam. Foto Stadsherstel AmsterdamStella van Fleezik. Diemen op het oude PEN-eiland. Omdat zij zo ingesloten lag, kon de boerderij niet uitbreiden en bleef de oude indeling behouden. Het is een van de weinige Kringen wetboerderijen die nog over is. Drijvende kelder Zeldzaam is de drijvende kelder onder het voorhuis. Hij is los van de constructie van de boerderij en zonder fundering gebouwd en wordt door de opwaartse druk van het grond water op zijn plaats gehouden. De boerderij bestaat uit een voorhuis voor bewoning, een achterhuis voor bedrijfsvoering en bewoning, een melkhuis en een stal. De stal is vorig jaar door een zware storm geveld maar kan dankzij de lichte constructie gemakkelijk weer opgericht worden. Aardig detail aan de buitenkant van Zeehoeve is de originele giet ijzeren goot rondom het huis, die nu gedemon teerd is maar weer terugkomt. Provincie en gemeente wilden na eindeloos aandringen van GroenLinks-raadslid Peter Prinsen dit bijzonder stuk erfgoed graag behouden. Eigenaar Nuon, intussen omge doopt in Reliant, verkocht de boerderij voor een euro aan Stadsherstel. Stadsherstel gaat Zeehoeve weer verhuren aan de stichting Herstelling, die hier straks kantoor gaat houden. Herstelling voert de restauratie uit met jongeren die niet kunnen aarden op een gewone school en bij de stichting werkervaring opdoen. Herstelling doet vooral projecten rond het opknappen van de Stelling van Amsterdam. De restauratie kost ongeveer 760 duizend euro. De financiering is nog niet helemaal rond; er is een gat van 40 duizend euro. Binnenkort begint de restauratie van het interieur en wordt de schuur aangepakt. Drs. J. Kamerling is journalist cultureel erfgoed en lid van Heemschut Amsterdam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 18