augustus 2004 Heemschut 15 Herkenbaar Rond 1950 waren er in de vesting Heusden als restant van het verleden zeker nog tien grote en kleine boerderijen gevestigd. Enkele daarvan zijn nog steeds herkenbaar in het straatbeeld aanwezig. Een voorbeeld is het fraaie pand aan de Breestraat 10 met een fraai metselmozaïek uit 1604. Eerst was het een logement, later werd het een boerderij. Tijdens zijn Brabants werkbezoek in het voorjaar van 1809 bracht Koning Lodewijk Napoleon hier nog de nacht door. In 1811 zou zijn broer keizer Bonaparte volgen. Boer Frans Nouwens uit het nabijgelegen Heesbeen heeft hier tot de Tweede Wereld oorlog een boerderij gehad. Als jongeman moest hij vaak op pad om de mest naar de wallen te brengen, waar zijn vader land had. Het huidige notariskantoor aan het Burchtplein nummer 7 heeft vanaf de bouw de functie van boerderij gehad. De 83-jarige Klazien Vermeulen is in de grote boerderij met schuur geboren. Afbeeldingen van koeien bij de schouw verraden nog altijd het verleden. Aan de achterzijde van de voormalige schuur, gelegen aan de Ridderstraat, zijn de stalramen nog goed te zien. 'Mijn vader was tijdens de Eerste Wereldoorlog in Heusden ingekwar tierd', vertelt Vermeulen. 'Zo leerde hij mijn moeder Adriana kennen. We hadden een typisch veebedrijf. Ik weet nog goed dat mijn vader vanuit Heusden te voet of met de fiets met een aantal koeien naar de Veemarkt in Den Bosch ging. Een afstand van 17 kilometer. Over de Tweede Wereldoorlog: 'Door de hooizolder bleek de boerderij een goede schuil plaats tegen granaatvuur. Op een gegeven moment verbleven zeker tachtig mensen in de schuur. Door de vestingboerderijen en de binnenterreinen hebben we in Heusden niet echt honger geleden. Toen Heusden bevrijd was, werd de hele bevolking geëvacueerd. Dat moest omdat er door de ligging aan de Maas nog zwaar gevochten werd. Alleen enkele boeren mochten blijven om voor het vee te zorgen.' Pas toen Klaziens vader hoogbejaard was, verkocht hij in 1961 de boerderij. Eerste tractor In de voormalige boerderij aan de Oudheusdensestraat 11 woonde rond 1950 de ongehuwde Sientje Baaijens met haar twee broers. Deze mensen, die een teruggetrokken leven leidden, werden de 'kinderen Baaijens' genoemd. Ondanks haar hoge leeftijd zorgde Sientje tot aan haar overlijden voor de koeien. Het hooi haalde ze van de wallen. Het verhaal gaat dat Sientje zich armer voordeed dan ze in werkelijkheid was. Net als veel andere mensen bewaarde ze haar geld thuis. Toen dit als gerucht door Heusden ging, bracht een grote auto het geld onder politiebegeleiding naar de Boerenleenbank. De boerderij van de 79-jarige Theo Kuijpers aan de Herptsestraat ligt aan de rand van de vesting. 'Omdat ik heel mijn leven op de boer derij woon, voel ik me ermee vergroeid. We hadden een gemengd bedrijf. Net als andere boeren hadden we tot 1968 land op de wallen. Na de restauratie van Heusden kwam daar verandering in. We werkten soms wel zeventig uur per week. De aankoop van de tractor in 1967 was een hele revolutie. Hij staat nog in de schuur. Om mijn tuin te ploegen, rijd ik er nog een halfuur per jaar op.' De meest spraakmakende boerderij van Heusden was gelegen aan de Putterstraat nummer 29, 31 en 35. Omdat er een boerderij- winkel was ondergebracht, bezochten veel Heusdenaren haar regelmatig. Tevens hield de boerderij in het hartje van de vesting koeien, kalven en varkens. Door de dierengeluiden (dag en nacht) gaf dit een speciale sfeer in de vesting. Op deze locatie was voor zover bekend altijd een boerderij gevestigd. 'Aan de achter zijde van het woonhuis was een stal waar veer tien roodbonte melkkoeien stonden', verhaalt de 61-jarige Annie Verhoeven-Van Bladel. 'In de Zustersteeg was een stal waar kalveren, pinken en vaarzen waren gestald. In 1959 ontruimden we de stal nog om mijn trouwerij te vieren.' Omdat de boerderij verre de geur van eau de cologne verspreidde, werd deze in de jaren zeventig door de gemeente gekocht, gerestau reerd en verkocht. De gemeente Heusden heeft de groenplaatsen zo veel mogelijk intact gelaten. Er worden nog steeds groente en aard- Deze voormalige vestingboerderij is dringend aan restauratie toe. beien gekweekt. Op een van deze groenplaat sen komt een heemtuin. Springstieren Heusden vesting lijkt stads maar wordt gevoed door haar agrarisch verleden. Zo had Heusden in 1901 een paardenmarkt en een keuring van 'springstieren'. In 1910 werd aan de haven een veebascule geïnstalleerd. Die maakte het moge lijk het vee van de boeren te wegen voordat het naar de veemarkten in Den Bosch, Gorinchem en Rotterdam ging. Naast de boeren gingen ook slagers naar de veemarkt om het beste stukje vlees te kopen. Vlak voor Pasen liepen de Heusdense slagers met een met strik versierde paasos door de straten. Zo maakten zij reclame voor een goed stuk vlees. De betrokkenheid van de bevolking bij haar verleden is groot. Onlangs kwamen de vestingbewoners nog in het geweer toen bekend werd dat een voorma lige vestingboerderij zou worden gesloopt. Onder druk van de bevolking moest de gemeente haar plannen terugnemen. H. van den Eeden is freelance journalist. Hij werkt aan een boek over vestingboerderijen. Bij de Stichting Lyra is een uitgave met wandeling langs de Heusdense vestingboerderijen beschikbaar. Kosten 15 inclusief verzendkosten. Bestellen: Stichting Lyra, organisatie voor cultuureducatie, Postbus 35, 5256 ZG Heusden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 17