Stad gevoed door het agrarisch verleden Hans van den Eeden Vestingboerderijen in Heusden Hoe kan Heemschut de vestingboerderijen onbelicht laten nu 2003 het Jaar van de boerderij was en in 2004 de verdedigings werken centraal staan? De boerderijen van Heusden zijn een goed voorbeeld. augustus 2004 Heemschut 13 Heusden vesting met links de Sint-Catharinakerk en rechts de Catharijnekerk (foto linksboven). Deel van de voormalige vestingboerderij aan de Demer (foto linksonder). Vogels aan de Heusdense stadsgracht. Alle foto's Hans van den Eeden. Fier staat Willem Adriaan van Homes in 1623 met zijn zwaard in de hand hoog op de kade van de Stadshaven in Heusden. Als gouverneur is hij op zijn hoede voor de dingen die komen gaan. Over de Maas komt een vijandelijk schip aangevaren. Groot alarm. De klokken van de kerken galmen over de vesting. Op het nade rende schip blijkt de Antwerpse priester Van Ophoven te zitten. 'We moeten uitkijken dat Van Ophoven niet met een list Heusden binnenkomt. Wees waakzaam', schreeuwt de gouverneur tot de bevolking. Na een gevecht op het water overwinnen de Heusdenaren. Van Ophoven hijst de witte vlag. Uiteindelijk worden zijn manschappen ingelijfd. Een verbroederingsfeest volgt. Dit schouwspel werd onlangs in Heusden opgevoerd. Bijna driehonderd Heusdenaren waren verkleed. De een als edelman, de ander als wasvrouw. Onder de figuranten waren veel boeren en boerinnen. Voor deze agrarische verwijzing is historisch gezien alle aanleiding. Groenplaatsen Vaststaat dat de vesting Heusden altijd veel agrarische en verwante activiteiten heeft gekend. Om dat te kunnen begrijpen gaan we terug in de tijd. Als vestingstad werd Heusden, dat gelegen is aan de Maas, in 15 78 strategisch achter de tekentafel ontworpen. De vesting telt in totaal 26 straten. De vier hoofdstraten zijn de Waterpoort, Hoogstraat, Botermarkt en Breestraat. Parallel daaraan lopen enkele kleinere straten, zoals de Putter- en de Ridder straat. Vanuit militair-strategische overwegin gen verspringen de straten. De verspringing maakte snelle verplaatsing van manschappen en materieel mogelijk. Omdat de straten niet in een rechte lijn lopen, konden de manschappen zich snel van straat naar steeg verplaatsen zonder royaal in beeld te komen en onmiddel lijk gezien te worden. Op de hoeken van straten keken de manschappen of de kust veilig was. Om de vesting is als verdedigingsgordel een gracht gegraven. Om Heusden nog beter te beschermen, gaf Willem van Oranje aan Adriaen Anthonisz. Van Alckmaar opdracht een vestinggordel te ontwerpen. In 1581 'comitteerden' de Staten van Holland fortifica tiemeester Jacob Kemp uit Gorinchem voor deze taak. 'Tot woordinge ende opmaken de werken en Foretesse van Heusden', luidde het besluit. De aarde van de stadsgracht werd gebruikt voor de aanleg van de wallen, bastions en de halvemaanvormige bolwerken: de ravelij nen. In 1590 was deze klus geklaard. Belangrijk onderdeel van het stadsplan vormden de agrari sche binnenterreinen. Aan deze terreinen waren ook de boerderijen gelegen. Daardoor konden de burgers en de soldaten over vers voedsel beschikken. Het voordeel voor de boeren was dat ze hun producten snel konden afzetten. Ook maakte het garnizoen gebruik van de vervoermiddelen van de boeren. Het vorderde vaak paarden en wagens. Op de binnenterreinen en een deel van de binnenwallen verbouwden de boeren groenten en granen. Ook had het stadje ruim tien vestingboerderijen. De granen dienden als basisgrondstof voor de plaatselijke brouwe rijen. Het ging hierbij om boekweit, gerst en haver. Verder verbouwden de boeren rogge en tarwe. De molenaars maalden die in een van de drie molens. Als er weinig graan of tarwe beschikbaar was, draaide de molens toch. Zo lieten de Heusdenaren de vijand denken dat er nog voldoende voedsel was. Als de vesting niet belegerd was, begraasde het vee de met gras begroeide binnenwallen. Voor gewonde militairen werden geneeskrachtige kruiden gekweekt. Woonhuizen en boerderijen stonden naast elkaar. Vanwege het brandgevaar waren

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 15