'Pas op: er komt een nieuwe tijd' Fons Asselbergs: Maarten Meester De traditionele monumentenzorg is geen lang leven meer beschoren. Het zal steeds meer gaan over 'betekenissen en bestemmingen' en steeds minder over 'reddingen en restauraties'. Een gesprek met Fons Asselbergs, directeur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Het worden spannende tijden voor u. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg (RDMZ) en de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) gaan fuseren en verhuizen samen naar nieuwbouw in Amersfoort. 'De fusie is in volle gang. We hebben op 18 maart een startvergadering gehad met alle medewerkers. De voorbereiding zal een klein jaar duren en uitmonden in een gezamenlijke dienst, waarvan we de naam nog niet weten. Die naam is afhankelijk van de uitkomst van de discussie over onze missie. Het nieuwe instituut zal zich bezighouden met kennisontwikkeling, kennisoverdracht, culturele planologie, gebiedsgerichte aandacht voor samenhangende betekenissen. Misschien staat het woord "erfgoed" wel in de naam. Ook is de vraag: is het een instituut of een centrum? Een instituut lijkt in de semantiek van de taal een gesloten burcht, een centrum is een open agora. Ik denk dat de voorkeur uitgaat naar de agora-gedachte: kennisuitwisseling, samenwerking. De dienst is natuurlijk ook nationaal, in die zin dat hij onderdeel uitmaakt van een totaal netwerk van allerlei gelaagdheden, particulier, gemeentelijk, provinciaal.' Wat is de reden om te fitseren? 'Ten eerste werken archeologie en monumen tenzorg op gemeentelijk niveau vaak al samen. Ten tweede neemt het belang van de gebieds gerichte aanpak steeds toe. Boven en onder de grond zijn cultuurlandschappen te duiden. Dus ook daar gaan archeologie en monumenten zorg steeds vaker samen.' Udeed onlangs een opmerkelijke uitspraak: 'Voor het eerst in 125jaar stellen we onszelfde existentiële vraag: wat willen we nu eigenlijk met al die gerestaureerde monumenten.Waarom is die vraag nooit eerder gesteld? 'Vanaf 1875, toen Victor de Stuers een college van rijksadviseurs voor de restauratie en bestu dering van monumenten in het leven riep, heeft het beleid zich primair gericht op het voort bestaan van monumenten. Dat was ook hard nodig gezien de verwaarloosde staat van veel monumenten. Maar het lijkt erop dat in 2010 de restauratieachterstand tot normale propor ties zal zijn teruggebracht. En dan? Die voor raad vraagt om het instandhouden van beteke-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 12