8 Actief augustus 2004 moet worden. Op genoemd terrein staan twee historisch zeer interessante panden, de Houtlommer en de Merel, die Heemschut samen met genoemde Hoeksteen en de Wijk raad voor sloop wilde behoeden. Heemschut heeft daaraan steeds de voorwaarde verbonden dat beide pandjes, die in de loop van de tijd nogal wat weinig smaakvolle verbouwingen hebben ondergaan, zo veel mogelijk hun oorspronkelijke uiterlijk terugkrijgen. Jan Derk Gerritsen ZEELAND Zwartenhoekse Zeesluis op rijkslijst Heemschut is mede-initiatiefnemer in de poging de Zwartenhoekse Zeesluis op de rijks lijst te krijgen. Ondanks de terughoudendheid van het Rijk daarbij en de stringente beleidsre gels aangaande plaatsing van objecten van vóór 1850 (in principe niet, tenzij...), is de artikel- 3 procedure in behandeling genomen. Inmiddels heeft Gedeputeerde Staten van Zeeland een positief advies gegeven voor de plaatsing van de Zwartenhoekse Zeesluis op de rijkslijst. Naar verwachting zal ook de gemeente Terneuzen positief adviseren. Indien dit advies er ligt, en ook de Raad voor Cultuur een uitspraak heeft gedaan, zal de Rijksdienst voor de Monumentenzorg de zaak en detail bekijken, een finale afweging maken en het besluit van de Minister voorbereiden. Gezien de wettelijke termijn tussen het verzoek om aanwijzing door de Bond Heemschut medio maart 2004 en het besluit van de Minister dat binnen tien maanden na het verzoek tot aanwij zing moet worden uitgebracht, zal omstreeks januari 2005 bekend worden of de Zwarten hoekse Zeesluis rijksbescherming gaat genieten. Villa Stadszicht Tholen In het stadje Tholen staat een monumentale, rijk en bijzonder vormgegeven Jugendstil villa, in 1909 gebouwd naar ontwerp vanj. Key uit Bergen op Zoom. Het huis is opgetrokken uit geglazuurde baksteen met op de zuid-oosthoek een acht- zijdig torentje met topgevels en een lantaarn, beginnend op de verdieping. De bijzondere vormgeving en detaillering van dit rijksmonu ment (bogen en friezen in geglazuurde baksteen, houten, getoogde kozijnen, vleugel deuren met zijlichten) was toe aan een forse restauratie die de familie De Heer, nieuwe eigenaren, in eigen beheer wensten te realiseren. Heemschut heeft, in goed overleg met de gemeente Tholen, mede gezorgd voor de aanvraag voor toekenning van restauratie subsidie, die inmiddels is toegekend. De eigenaar verricht de werkzaamheden met toepassing van veelal originele materialen en heeft daarbij alle aandacht voor het gebouw en de omgeving. Van de oorspronkelijke schuren (1910) is slechts een deel bewaard gebleven dat nu in gebruik is als stalling en inpandig zwembad. De markante villa biedt een aantal gasten 'bed and breakfast'. Eric Goossen ZUID-HOLLAND/ OPENLUCHTMUSEUM ARNHEM Boerderij Hoogmade van monument tot museumstuk Wat eens een monumentaal rijksmonument was in het Zuid-Hollandse polderlandschap is nu een interessant museumstuk in het Openluchtmuseum in Arnhem. Reeds eerder is op deze plaats geschreven over de Boerderij van de Boskade in Hoogmade, die ondanks inzet van Heemschut plaats moest maken voor de aanleg van de hoge snelheids lijn. De tweede keus van Heemschut was om de boerderij te verplaatsen. Onlangs is de boerde rij en zomerhuis door de laatste bewoners, de familie Van Leeuwen (de oud-staatssecretaris van Cultuur) en de familie Swarte-Bartels geopend voor het publiek. De inrichting is compleet zoals die was toen de families er nog woonden. 'Ik zou er zo weer in kunnen stappen', zegt Perla van Leeuwen, wijzend naar haar ingerichte keuken. 'Zo rommelig was het bij mij ook.' De spullen zijn afkomstig van de oud-bewoners, door mede werkers van het museum elders opgescharreld of, zoals de schilderijen, een kast en het hout snijwerk van Theo Swarte exact gekopieerd. De opzet om de boerderij niet in zijn oorspron kelijke staat terug te brengen, zoals die er in de zeventiende eeuw moet hebben uit gezien, maar als 'boerderij die in de jaren zeventig tot woonhuis is verbouwd, inclusief de zitkuil', past volgens directeur Vaessen van het Openlucht museum in het nieuwe imago van het museum. Ewout van der Dussen Tweemaal de boerderij van de Boskade, links in Hoogmade, rechts in Arnhem. Foto Openlucht museum Arnhem. Onder de Villa Stadszicht in Tholen. ■S.TAÜSZKH.-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 10