december 2003 Actief 7 waaraan veel moet gebeuren, wil kopen; - als afsluiting van dit boerderijenjaar zou het mooi zijn als nog snel de rijksbescherming afkomt van De Vlietwoning in Naaldwijk. Een boerderij, toevallig door Heemschut ontdekt tijdens een excursie, met een nog niet bevestigde datering uit de zestiende eeuw, volgens verhalen mogelijk zelfs de vijftiende eeuw. Het wachten is op het advies van de Raad van Cultuur. Het is treurig dat tussen die vele meldingen van bedreigd erfgoed, diverse rijksbeschermde monumenten staan, die door achterstallig onderhoud worden bedreigd. Voorkomen moet worden dat die beschermd ten onder gaan. De provinciale commissie wil gemeente besturen 'indringend herinneren' aan hun zorgplicht voor de rijksmonumenten binnen hun gemeentegrenzen, al zijn de bestuurlijke mogelijkheden daartoe beperkt. Hoop verloren op Aalmarkt-gebied Leiden Heemschut heeft geen vertrouwen meer in de gedragslijn van het gemeentebe stuur van Leiden voor het Aalmarktgebied. Bij de installatie in januari 2002 van de Project groep Nieuw Aalmarktplan, een breed en deskundig platvorm waarin ook Heemschut participeerde, heerste er optimisme. De projectgroep, onder leiding van oud-wethou- der van Leiden Cees Waal, kreeg de opdracht overeenkomstig haar naam te komen tot een nieuw Aalmarktplan. De rigoureuze plannen van het gemeentebestuur, waarbij talrijke rijks- en gemeentelijke monumenten en beeldbepa lende panden plaats zouden moeten maken voor een nieuw impuls voor de commercie, leken van tafel. Ook bij de presentatie van de plannen van de projectgroep eind vorig jaar, was die positieve instelling er nog. Het gemeentebestuur heeft die plannen, die in februari in dit blad werden gepresenteerd, voor een groot deel weer omgebogen naar de oude plannen. Als afsluiting sloot de wethouder, met wat over was gebleven van de projectgroep, in oktober een convenant met tal van vage toezeg gingen om nog enige steun van die kant voor zijn plannen te krijgen. Heemschut en enkele andere partijen distantieerden zich daarvan en weigerden het convenant te tekenen. Ook was Heemschut een van de vele partijen die nog een zienswijze hebben ingediend als bezwaar tegen het uiteindelijke ontwerp stadsvernieuwings plan. Het woord is verder aan de politiek. Heemschut verwacht daar niet veel van en kan in het verdere verloop van de ontwikkeling alleen nog terugvallen op juridische procedures om de onaanvaardbare aantasting van monu menten te voorkomen. Ewout van der DussenPR-medewerker Heemschut Zuid-Holland. Warmond: Heemschut geweerd bij overleg Warmond Al meermalen heeft in dit tijdschrift gestaan dat Heemschut zich vanaf het begin hevig verzet tegen de grootschalige nieuw- bouwplannen op de Kop van de Dorpsstraat in Warmond. Deze slecht onderbouwde plannen vormen niet alleen een regelrechte aantasting van de zeer waardevolle cultuurhistorische kwaliteit van het centrum, zij vormen tevens een opstap naar verdere ongewenste ontwikke lingen die de identiteit van het dorp en omge ving in ernstige mate schaden. Gezien de vele gegronde en nooit weerlegde argumenten tegen deze ontwikkeling was de verbazing dan ook groot toen de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in tweede instantie op basis van een variant voor slechts één locatie - Meerpunt - alsnog een positief advies afgaf. Dit alles zonder nadere motivering. Die variant is in een aantal opzichten zelfs slechter dan het eerste bouwvoorstel, doordat de bouwhoogte aan de zijkanten in directe aan sluiting op de kleinschalige lintbebouwing aan de Dorpsstraat en de Herenweg verder is toege nomen en de complexiteit van de massaopbouw in het huidige plan in schril contrast staat tot de overwegend eenvoudige en basale vormgeving van de bebouwing in de omgeving, terwijl de totale massaliteit ten opzichte van het eerste plan in verhouding nauwelijks is afgenomen. Omdat Heemschut geheel in het duister tastte over de achtergrond en de totstandkoming van dit advies, waren wij verheugd toen we verna men dat er in Warmond, op initiatief van de Rijksdienst, een overleg was gepland om dit advies 'aan betrokken partijen' nader toe te lichten en dat de provincie eerst de uitkomsten van dit overleg zou afwachten alvorens een besluit te nemen over de bouwplannen. Navraag bij zowel gemeente als Rijksdienst toonde aan dat slechts één andere partij, name lijk de Vereniging Betrokken Warmonders, gevraagd was om aan dit gesprek deel te nemen. Al snel werd duidelijk dat Heemschut, ondanks nadrukkelijk verzoek om een uitnodiging, bij voorbaat uitgesloten was van dit overleg. Wat overigens verder in de verschillende voor afgaande contacten duidelijk naar voren kwam, was dat de Rijksdienst, die dit overleg als puur informeel bestempelde, onomstotelijk vast zou blijven houden aan dit omstreden advies. Dit meewegende kan men zich afvragen hoe integer de opzet voor dit overleg was en wat men hier uiteindelijk mee wilde bereiken. Al met al wordt het hele proces, waarin onder bouwing en de ratio geen enkele rol meer lijken te spelen, steeds ongrijpbaarder. Alleen de provincie Zuid-Holland kan in dit stadium nog licht werpen in deze duisternis. In alle vertrouwen is de hoop van Heemschut hierop gevestigd. Gert Vos, adviseur ruimtelijke ordening Hemschut Zuid-Holland. Warmonduit: Ruimtelijke onderbouwing 'Kop van de Dorpsstraat; locaties Meerpunt en Dekkersgaard'. BRO. Heren*e BorPs!

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 9