O w XA/ december 2003 Actief 5 n GRONINGEN Groningen breidt uit naar het oosten Meerstad De Provinciale Commissie Groningen heeft in oktober 2003 gereageerd op het Concept Masterplan Meerstad dat in september 2003 is gepubliceerd. Zoals het plan er nu uitziet, achten we het onvoldoende in overeenstemming met de inzichten die in het Belvederebeleid zijn ontwikkeld. Het doel van het plan is de inrichting van een gebied ten zuidoosten van het Eemskanaal, met een oppervlakte bijna zo groot als het tot nu toe bebouwde deel van de stad Groningen. Een meer van 650 hectare voorziet in de behoefte aan wateropvang, er worden tienduizend woningen gebouwd, er is ruimte voor bedrijven en er vindt bebossing plaats. Het oostelijk deel van dit gebied krijgt of behoudt een bestem ming als natuur- of agrarisch gebied. Ons bezwaar is vooral gericht tegen het exten sieve karakter van de bebouwing in het voor Meerstad gereserveerde gebied. Dorpen met lintbebouwing dreigen hun karakter te verliezen door het verdwijnen van de karakteristieke openheid van het landschap in het zuidelijk deel van Meerstad. Aan de noordzijde van de dorpen Middelbert en Engelbert komt een strook bos (met villa's op grote bospercelen), aan de zuid zijde het vergrote bedrijvengebied Euvelgunne. In het noordelijk deel verdwijnt het Slochterdiep voor het grootste deel in het nieuwgevormde meer. Het karakter van het dorpje Lageland wordt aangetast door nieuwbouw. We geven de voorkeur aan het bouwen van een nieuwe stedelijke wijk, compact gebouwd aan de rand van Groningen, zodat ook voor het (open baar) vervoer een efficiënter patroon ontstaat. Overigens lijkt het ons meer voor de hand liggen eerst de ruimtes tussen de stad en het Eemskanaal te bebouwen. Door compact bouwen aan de stadsrand blijft er meer groene ruimte beschikbaar. Een van de meest in het oog springende kwaliteiten van de stad Groningen is dat er nog steeds sprake is van een duidelijke scheiding tussen het stedelijke gebied en het omliggende platteland. Laten we dat zo houden. Molen Edens te Winschoten drie nieter hoger Winschoten Sinds het laatste bericht over de molen Edens in Heemschut (oktober 2002 p. 20) bleef het stil rond de molen, totdat in mei 2003 het plan bekend werd om hem drie meter op te hogen. Zo zou de molen maalvaardig blijven terwijl Acanthus een bejaardencomplex zou kunnen bouwen tot een hoogte van 12,75 meter, op 75 meter afstand van de molen. In de huidige situatie is dat niet mogelijk zonder de molenbiotoop, dus de maalvaardigheid van de molen, aan te tasten. Op 24 september heeft de gemeenteraad van Winschoten het besluit genomen om de molen met drie meter te verhogen om zo meer moge lijkheden te creëren voor bebouwing in de omgeving. De kosten geraamd op 750.000 zou de gemeente willen en kunnen opbrengen. De molenaars, gesteund door Heemschut, zijn in principe akkoord met het voorstel maar stellen een aantal voorwaarden, waaronder garanties van de gemeente dat de verhoging van de molen inderdaad plaats zal vinden. De vrees bestaat dat Acanthus wel toestemming krijgt hoger te bouwen dan volgens de huidige molenbiotoop is toegestaan, terwijl vervolgens de verhoging van de molen om een onvoor ziene reden niet doorgaat. Tineke Vooijs, PR-medewerkster Heemschut Groningen. Winschoten, molen Edens. Foto Robert Jalink, Stichting Oud Winschoten. DRENTHE Boerderij vogelvrij? Ruinerwold Wat past beter in Ruinerwold? Een karakteristieke boerderij of een apparte mentencomplex dat nog het meest lijkt op een Canadese graanschuur? De Provinciale Commissie Drenthe kiest voor de eerste moge lijkheid en verwondert zich over het oordeel van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en het Drents Plateau. Beide organisaties kennen de boerderij, die met zijn dwarse voor huis van twee verdiepingen karakteristiek is voor Zuidwest-Drenthe, geen monumentale status toe. Heemschut in Drenthe verzet zich, samen met omwonenden, tegen plannen om de boerderij te slopen en in plaats daarvan een appartemen tencomplex te bouwen. Ook het voormalige gemeentehuis, gelegen naast de bedreigde boerderij, kreeg geen monumentale status. De Drentse commissie vraagt zich af of gebouwen die geen monumentale status krijgen, daarmee ook waardeloos zijn en vogelvrij zijn verklaard. Tegels voor Tegeltjeshuis Erica De restauratie van het Tegeltjeshuis in Erica vordert gestaag. De nieuwe tegels voor het huis aan de Havenstraat worden inmiddels bijgemaakt. Volgens Hans Ladrak, die namens de Drentse commissie van Heemschut een belangrijke rol speelde in de redding van het

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 7