Afscheid van een buurtkerk Nieuwe archeologiewetgeving, oude fouten? Groninger kerken En verder Steunpunt steunt verstoring Beemster Thysiana prachtig behouden Programma Heemschut Publieksactiviteiten voor 2004 gereed Column december 2003 Heemschut 3 Deze winter discussieert de Tweede Kamer over de nieuwe wet op de archeologische monumenten. Heemschuts Hans Bollebakker waarschuwt: ook als het Verdrag van Malta wordt nageleefd kunnen er in de belangen afwegingsfase monumenten verloren gaan. 2 2 Goed nieuws voor het groeiend aantal 'verslaafden' aan de middeleeuwse Groninger kerken: hét boek over de Martinikerk is uit, net als de bundel die Harry de Olde kreeg aangeboden bij zijn afscheid als voorzitter van de Stichting Oude Groninger Kerken. 30 Heemschut actief Jargon Publieksactiviteiten Ledenservice Side by site Nieuwe uitgaven 'Fraai'. Met dat woord omschrijft het Noord- Hollandse Steunpunt Cultureel Erfgoed de plannen voor een 35 meter hoge toren in werelderfgoed de Beemster. Heemschut ziet dat anders! 29 De boekenzaal van de Thysiana is zeker voor Nederland uniek. En de collectie is nog steeds de verzameling van een geleerd en gefortu neerd bibliofiel uit de zeventiende eeuw die zich heeft laten leiden door eigen voorkeur. 2 6 Concerten in forten, rondleidingen door vestingsteden, lunches in bijzondere gebouwen. Gea Schilte, coördinator van de Heemschut Publieksactiviteiten, is trots op haar jaar programma voor 2004. 33 Wie Amsterdam binnenrijdt via de Utrechtsebrug ziet als eerste ijkpunt de Rembrandttoren, maar na een paar honderd meter in de Rijnstraat rijst aan de rechterkant een vierkante kerktoren uit het woonblok op. Pas bij het zien daarvan voel ik me echt thuis. Architect Duncker bouwde de Thomas van Aquinokerk in 1925, in de noeste en sobere stijl van de Amsterdamse School. Het kerkgebouw was tot 1998 in gebruik bij de Thomas van Aquinoparochie en kenmerkt zich door een monumentaal uiterlijk met stadsbeeldbepalende waarde. Helaas is het interieur volgens deskundi gen niet bijzonder waardevol, waardoor de monumentenstatus uitbleef. Toch heeft de kerk voor velen nog waarde. Zo is hij een bedevaartsplaats vanwege twee vermeende Mariaverschijningen in de jaren vijftig van de vorige eeuw. Het stadsdeel Zuideramstel heeft daar helaas geen boodschap aan. De kerk is ontruimd en maakt binnenkort plaats voor nieuwbouw. Toen ik mijn buur vrouw - zeer actief in het kerkelijk buurt werk - daar verontwaardigd over aansprak, wuifde zij mijn bezwaren weg. Het was een donker en somber gebouw met een lekkend dak, moeilijk te verwar men en duur in het onderhoud. Ondanks haar goede herinneringen eraan had ze volstrekt vrede met de geplande nieuwbouw. Ik probeerde nog iets te zeggen over het verkwanselen van het cultureel erfgoed, maar nee, ze was niet te vermurwen. Toen ik laatst langs de kerk fietste, zag ik dat de sloop al was begonnen. Volgens de vierde versie van het nieuwbouwplan komen er sociale woningen voor senioren en winkels. Een schrale troost: op de hoek van het nieuwbouwcomplex komt een markante toren. Afwachten of die nieuwe toren ook mijn thuisgevoel weet op te roepen. Ellen Wilbrinkdirectie-assistent Bond Heemschut.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 5