december 2003 Heemschut 43 Deze ingrijpende continue gedaantewisseling is dan ook een van de belangrijkste argumenten de interieurs op deze wijze vast te leggen. Boerderijen zijn gebruiks voorwerpen bij uitstek, waar tradi tie maar al te vaak botst met moderne bedrijfsvoering en wooncomfort. De interne struc tuur wordt bepaald door het gebruik en dat is weer aan het exterieur af te lezen. De hoofdthema's wonen en werken zijn onderverdeeld in subthema's als de mooie kamer, koken, kelders (proviand) en slapen. Werken is onderverdeeld in stallen, mest, opslag, verlichting en ventilatie, zuivel en mechanisa tie. Alle hoofdstukken zijn voor zien van een korte inleiding. Achter in het boek worden alle 27 boerderijen nog eens in het kort beschreven. De foto's doen de rest, in de ruimten wordt geleefd en gewerkt anno 2003 en staat de box en de loopkar voor het kind tegen de volledig betegelde wand met bloemmotieven, landschappen of bijbelse taferelen. En is het kantoor met computer onderge bracht in de voormalige kaaska mer. Zo is het leven in alle facetten af te lezen aan deze interieurs. Werd bij de vorige uitgave Leven in toen vooral het wonen op stand en het soms museale wonen vast gelegd, in Binnen bij boeren is het privé-domein van de boer op een soms bijna voyeuristische wijze in beeld gebracht. Theo Baart maakte de meeste foto's speciaal voor deze uitgave. Zwolle, Waanders, 2003. 238p. ISBN90 400 8885 3. Prijs €34,90. Leven op stand Deel 23 in de Groninger Historische Reeks' is een lijvig boek werk. Het proefschrift Boer en heer; de Groninger boer 1760-1960 door IJnte Botke is een bundeling van dertig jaar deelonderzoeken. Het boek beschrijft niet zozeer boeren als wel het sociaal-cultu rele klimaat en de omstandigheden waaronder hun imposante boerde rijen tot stand konden komen. De periode tussen 1800 en 1950 is wel het boerentijdperk van de Groninger geschiedenis genoemd. Hoe konden deze boeren zo Hlstorisc succesvol worden? Niet elke Groningse boer was overigens een echte Groninger boer. De laatste bezat ten minste vijftig hectare land en was een herenboer. Deze beoefende voornamelijk akker bouw, maakte gebruik van loonar beid en dreef handel. Behalve ontwikkeld, ondernemend en welvarend was hij standbewust en materialistisch. De monumentale boerderijen herinneren aan zijn rijkdom en levensstijl, de polders en dijken aan zijn ondernemings zin. De vraag in het onderzoek van Botke is hoe de grote boeren van de Ommelander kleistreken zo'n succesvol en opvallend verschijn sel konden worden. Kenmerkend was hun ontvankelijkheid voor nieuwe ideeën, niet alleen op land- huishoudkundig (wetenschap van het beheer van landerijen en landelijke economie) gebied, maar ook op godsdienstig en cultureel terrein. Door de afwisseling van de invals hoeken (hoe manifesteerde de modernisering zich in het dage lijks leven, hoe ervoeren de verschillende groepen hun eigen tijd, hoe werd er gedacht en gehandeld, gekleed en gewoond?) leest het boek als een streekroman van hoog niveau. Botke schrijft namelijk ook over de dansles, de tennisclub en de leesgezelschappen. Assen, Koninklijke van Gorcum, 2002. 725p. ISBN90 232 3826 5. Prijs €27. Welbetimmerd In samenwerking met de Stichting Historisch Boerderij Onderzoek verscheen Schone weïbetimmerde hofstedenboerderijbouw in Zeeland van de tiende tot de twintigste eeuw door P.J. van Cruyningen. In Zeeland is het net als elders in ons land, misschien nog desastreuzer. Van de voor deze studie in de periode 1995-1998 bezochte boer derijen zijn er al weer enkele omgewaaid, afgebrand of gesloopt. In de dertig jaar daar voor zijn er ontelbare verdwenen. Alle inleidingen voor deze speciale boekenrubriek stemmen droef. Ze dienen als bewijs, als plaatjesboek van hoe ons agrarisch landschap er heeft uitgezien. Nu nog domine ren de grote schuren van historische boerderijen het vlakke Zeeuwse polderlandschap. Door verande ringen in de landbouw verliezen ze hun functie en worden ze min of meer vogelvrij. De schuren zijn enorm, niet onderhoudsvriende- lijk, en herbestemmen blijft een groot probleem. Het boek geeft een overzicht van de ontwikkeling van de boerderij- bouw vanaf de Middeleeuwen tot in deze eeuw. Twintig boerderijen ondergingen een nauwkeurig bouwhistorisch onderzoek, dat werd aangevuld met archeolo gisch- en archiefonderzoek. Het huidige Zeeuwse type, met vrij staande woning en grote houten schuur, is rond 1600 ontstaan, een uiterst moderne ontwikkeling voor die tijd. Het type is vooral bepaald door veranderingen in de aard, inrichting en omvang van het landbouwbedrijf, zij het met grote vertraging. In verschillende hoofdstukken komt de geschiedenis van landschap en landbouw van het zuidwestelijk kustgebied aan de orde. Verder is er aandacht voor bouwtradities, het ontstaan van het nieuwe boer derijtype en de bloei en ondergang ervan. Voorzien van een uitge breide literatuurlijst, registers en vele foto's en tekeningen. Utrecht, Matrijs, 2002. 216p. ISBN90 5345 220 6. Prijs €29,95. Boerenbedrijvigheid Bij het ter perse gaan van dit blad was het Jaarboek Monumentenzorg 2003 nog niet gereed. Boeren bedrijvigheid; voortgang en behoud bevat een 25-tal bijdragen, waarin allerlei aspecten van Nederlandse monumentale boerderijen onder de loep zijn genomen. Bijdragen over boerderijtypen van de vijf tiende eeuw tot en met de weder opbouw, met aandacht voor agra risch natuurbeheer en bio-indus- trie, boerenerven en het grote cultuurlandschap, proefboerde- rijen en herbestemmingen, kassen, bedsteden en kleurgebruik. Ook de bewoners zelf komen aan het woord over hun leven op de boer derij. Bijdragen zijn er ookvan Ileen Montijn, T racy Metz en C.H.J. van Leeuwen. Uitgave in samenwerking met de Rijksdienst voor de Monumenten zorg. Zwolle, Waanders. 176 p. ISBN90 4008 884 5. Prijs €22,50. Snuffelend in de boekenstand op het gemeentearchief in Amsterdam vond ik de titel Ruim zicht; boerderijen onder het zand van Amsterdam Nieuw West door Marja Veldt. Wortner, Stichting uitgeverij Noord-Holland, 2003. ISBN90 71123 650. Prijs €18,50. Wij signaleerden Ter gelegenheid van de Open Monumentendag liet bureau Monumenten Archeologie van Amsterdam Astrid Aarsen het boekje Landelijk Amsterdam; monu menten van het buitenleven samen stellen. Zij schrijft over de sporen van het landschap die nog steeds in onze hoofdstad zichtbaar zijn. Voorts besteedt zij aandacht aan panden die nog iets landelijks vertonen. Amsterdam, Uitgeverij Bas Lubberhuizen, 2003. ISBN 90 5937 032 5. Prijs €10.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 45