Nieuwe uitgaven Anne-Marie ten Cate 42 Heemschut BOEKEN BOERDERIJ Het Jaar van de Boerderij heeft de boerderijplank in de boekenkast goed aangevuld. Verzamelen - en enig speurwerk - leverde de volgende titels op, een lijst die naar alle waarschijnlijkheid onvol ledig is. Het boerderijenboek Natuurlijk verscheen er in de succesvolle en alom geprezen serie 'Hetboekter gelegenheid van het Jaar van de Boerderij een deel over de boerderij en het boerenle ven. Het boerderijenboek is samen gesteld door Piet van Cruyningen, Jeroen Coudeau, Feyoena Grovestins en André Viersen onder eindredactie van John van Zuijlen. Zij zijn allen medewer kers van de Stichting Historisch Boerderijonderzoek (SHBO) te Arnhem. Het platteland is voort durend aan veranderingen onder hevig. Het aantal boeren neemt in ras tempo af. Er wordt nagedacht over nieuwe functies en over acti viteiten om de leefbaarheid van het platteland te vergroten. De boerderij geeft immers een bijzon der accent aan het Nederlandse cultuurlandschap. De boerderij is nog steeds het ondergeschoven kind van de monumentenzorg. Dit jaar zou daar verandering in aangebracht moeten hebben. Op een totaal van 91.000 historische Nederlandse boerderijen zijn er hooguit duizend beschermd door Rijk of gemeente. In de afgelopen zestig jaar zijn er circa honderdduizend boerderijen verdwenen. Het zijn zorgwekkende aantallen die direc teur John van Zuijlen van de SHBO noemt. De vier hoofdthema's van het boek zijn: bronnen voor boerderij- onderzoek, de bouwkundige opzet, de regionale verscheiden heid en ten slotte wonen en werken. Elk thema krijgt een korte inleiding en telt subthema's als kaarten, wanden, vakwerk, bollen schuren, bedsteden en broodbak ken. Er zijn zo'n 450 foto's afge beeld, alle met een informatieve tekst, van gebintvormen, materi aalgebruik dat per regio sterk wisselt, bijgebouwen, schouwen enzovoorts. Bijna uniek is (helaas) het zandhok, waar het fijne zand werd bewaard om in het woonge deelte uit te strooien zodat het vuil en vocht op kon nemen. In de 'mooie' kamer werden in het zand patronen gelegd met schelpen. Zand op vloeren zien we tegen woordig in kroegen nog wel eens toegepast. Van Zuijlen stelt in het ten geleide dat een belangrijk kenmerk van de boerderij haar ontwikkeling is: 'een boerderij is altijd onderweg. Zo zijn er veel sporen aan de boer derij af te lezen. Maar met een slooppercentage als in de achter liggende vijftig jaar, valt er zelfs in de nabije toekomst echter nog weinig te lezen. Behalve dan dit boek. Maar dat is niet geschreven om de realiteit te doen vergeten.' Alle foto's zijn afkomstig uit het archief van de SHBO. Een boek voor iedereen en voor een schap pelijke prijs, met een schat aan gegevens. Een boek dat zeker bijdraagt aan het beoogde doel: aantonen hoe belangrijk het boerenbedrijf is voor het cultuur landschap van ons land. Zwolle, Waanders, 2002. 448p. ISBN 90 4008 808. Prijs €14,50. Boerenbouw Volkskrant- journalist Sietse van der Hoek, zelf een Groninger boerenzoon, schreef in opdracht van de Stichting Open Monu mentendag Boerenbouwmonumen ten van het agrarisch bedrijf. Met natuurlijk veel aandacht voor boerderijen, evenals voor de geschiedenis van de landbouw in Nederland. Ook komen boeren zelf over leven en werk aan het woord, van varkensboeren en ecoboeren tot tabaksboeren en campingboeren. Van der Hoek probeert antwoord te geven op vragen als: wat is boerencultuur nog in dit land? Heeft de stad de boeren nog wel nodig? Wat is de toekomst van historische boerderijen? Wat doen we met de enorme overschotten? Op de cover van het boek staat dramatisch: 'In Boerenbouw illus treren de "laatste boeren van Nederland" de teloorgang van een boerencultuur die eeuwenlang de stabiliserende factor bij uitstek was in onze samenleving.' Als wij vandaag de dag om ons heenkij ken, vooral buiten de randstad, dan kun je je niet voorstellen dat dergelijke beelden eindig zijn. De afbeeldingen in deze uitgave kunnen nu nog het tegendeel bewijzen, maar voor hoe lang? Het boek bevat verschillende verhaal lijnen: het doorgaande min of meer chronologische verhaal, opgedeeld in tijdperken, met daarin verwerkt allerlei achter grondinformatie, geschiedenis, ontwikkeling, anekdotes, feiten en keiharde cijfers. (Met de VS en Frankrijk is Nederland een van de drie agrarische grootmachten in de wereld!) Van der Hoek springt van de hak op de tak en overspoelt de lezer met gegevens. Zo meldt hij dat het belangrijkste kenmerk van de Nederlandse boerderij is dat het dak niet door de muren gedragen wordt, maar door een houtskelet en dat alles bijna onder dat ene dak gebeurt. Of hij legt in twee pagina's even uit dat er in Nederland vier type boerderijen zijn. Dan schrijft hij weer over duo- en hergebruik van boerderijen en opstallen. De fotobijschriften geven ook nog eens een grote hoeveelheid infor matie. Een aanrader, lekker om te lezen. Verkrijgbaar via de boekhandel, te bestellen per telefoon 020-4222118 of via omd@erfgoedhuis.nl Uitgave van de Stichting Open Monumentendag Amsterdam. 2003. 128 p. ISBN90 806181 3 6. Prijs €14 (exclusief verzendkosten). Op bezoek bij de boer 'Jullie zijn te laat met dit boek, boerderij X was juist wat jullie zochten, maar is sedert enkele jaren niet meer in bedrijf, kreeg de redactie onder leiding van Eloy Kodeweij maar al te vaak te horen. Binnen bij boeren; wonen en werken in historische boerderijen is samengesteld op initiatief van de Manifestatie Historisch Interieur, met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, het Instituut Collectie Nederland (ICN) en de Stichting Historische Boerderij- onderzoek. Uiteindelijk zijn 27 boerderijen geselecteerd. Uitgangpunt was een geografische spreiding. Ook tnoest de boerderij in bedrijf zijn. Op een enkele uitzondering na is dat gelukt. Er bestaat geen type gebouw dat zo voortdurend aan verandering onderhevig is als de boerderij. december 2003

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 44