10 korting voor Heemschut-leden! Spoorwegarch itectu u r in Nederland 0& C"y\> Cr •t' V'V O Cr Side by site 40 Leden De spoorwegen in Nederland staan in toenemende mate in de belangstelling. Naast het rollend materieel is er steeds meer aandacht voor de specifieke spoorwegbouwkunst. Stationsgebouwen, locomotievenloodsen, seinhuizen danken hun ontstaan aan de spoorwegen en zijn alleen al als nieuw element in de negentiende-eeuwse bouwkunst de moeite van het bestuderen waard. Spoorwegarchitectuur in Nederland (1841-1938) geeft een zo volledig mogelijk overzicht van de Nederlandse stationsarchitectuur vanaf het begin in 1841 tot 1938, in welk jaar de NV Nederlandse Spoorwegen werd opgericht. De uitgave behandelt het ontstaan en de ontwikkeling van het stationsgebouw en maakt een vergelijking tussen onze stationsarchitectuur en die van andere West-Europese landen. In dit verband worden de door de Nederlandse overheid alsmede de door diverse binnen- en buitenlandse Maatschappijen aanbestede stations behandeld. Ter illustratie is van alle stations zowel een reproductie van de bestektekening als een foto bij de beschrijving opgenomen. Bestel nu met 10 korting! Voor deze bijzondere uitgave betaalt u nu slechts 39,50 in plaats van 49,50. U kunt het boek bestellen door de bon in dit blad volledig in te vullen en in te leveren bij de boekhandel of op te sturen naar Uitgeversmaatschappij Walburg Pers. U ontvangt uw bestelling thuis met een acceptgiro. Spoorwegarchitectuur in Nederland (1841-1938), door drs. H. Romers, 336 pagina's, ISBN 90 5730 090 7. Flevoland boven water De Tijdbalk www.FlevolandBovenWater.nl www.FlevolandBovenWater.nl haalt de provincie Flevoland figuurlijk boven water. Duizenden archiefstukken, archeologische en cultuurhistorische objecten zijn via een data base op te roepen, vertelt de infopagina. De website komt ook met nieuws over erfgoed en poëzie en heeft links naar musea en archieven. Een omvangrijk pakket dus. Dat krijg je als dertien Flevolandse cultuurhistorische instel lingen samen een website opbouwen. Uniek in Nederland, vinden de makers zelf. Of de pretenties waargemaakt worden? Neem een bewegende balk met vage illustraties over Flevoland anno 5000 voor Christus tot heden. Na aanklikken krijg je wat meer details van het soort 'Sint Elisabethsvloed (1421)' en 'Floris V vermoord (1296)'. De aanval op het WTC is er ook nog bijgekrabbeld. De website draait vooral om een digitale catalo gus. Geef een zoekwoord op en de reeds omvangrijke database van al die samenwer kende instellingen gaat aan de slag. Zoekwoord 'Urk' heeft een resultaat van 388 nummers. Nummer 1 is een skelet afkomstig van een neolithisch grafveld, opgegraven aan de Domineesweg in Urk. Een vrouw van tussen 3 3 en 45 jaar, lengte 1,54 meter. Er staat ook een afbeelding van het skelet bij, na aanklikken komt dat groot en duidelijk tevoorschijn. Indrukwekkend, aan zo'n database heb je wat. Verder veel boeken en dossierstukken over Urk. De database wordt natuurlijk uitgebreid, wat wel nodig is: 'heemschut', dé toetssteen, doet niks. Als bezoeker kun je aan de website bijdragen via het 'virtuele dorpsplein'. De redactie plaatst hier foto's waarvan niet precies bekend is wie er op te zien zijn of waar het is. Het antwoord kun je als bezoeker geven. Bijna zou ik de 'Poëzie van Land en Water' vergeten. De golven graven eindeloos op zee Elkanders graf, bloeien op en vervagen, Gelijk ook de kleine botters opdagen Om weer te verdwijnen, van lieverlee Fragment van Bertus Aafjes Bert Franssen december 2003

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 42