Maastricht Zondag 18 januari 2004 Maastricht, de oudste stad van Nederland, ontstond tweeduizend jaar geleden als Romeins castrum op de plek waar de Jeker in de Maas uitmondt en kreeg in 1229 stadsrechten. Door de strategische ligging was het door de eeuwen heen een gewild object voor vero veraars. In de Karolingische periode profiteerde Maastricht van het machtscentrum Aken (hoofdzetel van Karei de Grote). In de dertiende en veertiende eeuw - een periode van welvaart - werden de verdedigingswerken steeds verder uitgebreid. De St.- Servaas en Onze-Lieve-Vrouwe van rond 500 werden vergroot en tal van gotische kerken werden gebouwd. Vele kloosters vestigden zich in de stad. Vanaf 1318 werd de voorstad Wyck bij de vesting gevoegd. Door de Spaanse bezet ting tijdens de Tachtigjarige Oorlog kreeg Maastricht harde klappen te verduren. Frederik Hendrik heroverde de stad in 1632. Eind achttiende eeuw kwam Maastricht in Franse handen. Deze bezetting was aanleiding tot de bouw van de Hoge Fronten (noorden en westen), later uitge breid met de linie van Du Moulin. De stad bleef tot 1814Frans. Na de Belgische opstand van 1830 werd in 1839 de provincie Limburg verdeeld, waarbij Maastricht in Nederlandse handen bleef. De negentiende eeuw bracht de industrialisatie met ontmanteling van een groot deel van de vesting en grote uitbreidingen. De aarde werkfabriek van Regout deed andere fabrikanten volgen en Maastricht werd de eerste geïndustrialiseerde stad van Nederland. De stad kenmerkt zich niet alleen door fabrieken en indrukwek kende vestingwerken, ook het aantal monumenten is verbazing wekkend, zowel uit een ver verle den als jonge monumenten en hedendaagse architectuur. In Wyck zijn de neo-stijlen te vinden. De allerlaatste ontwikkelingen vindt men op het Céramique terrein. Sinds de jaren negentig staat Maastricht mede dankzij het Verdrag van Maastricht stevig op de wereldkaart en vormt het 't centrum van de Euregio. Programma 12.30 uur Ontvangst met koffie en vlaai in Grand Hotel de L'Empereur, Stationsstraat 2. 13.00-14.15 uur Begeleide stadswandeling. Keuze: a. Vestingwandeling wijk Wyck en Centre Céramique (zie kader) b. Architectuurwandeling Centrum Architectuurhoogtepunten centrum Maastricht. 14.30-14.45 uur Korte inleiding geschiedenis La Bonbonnière (zie kader), tot 1992 de stadsschouwburg, door Daniël Sweens, toneelmeester. 15.00-17.00 uur Muzikaal Monument, met pauze Der Tod und Das Mddchen uitvoerenden Spiegel Kwartet. Werk van drie componisten: George Crumb (1929), Black Angels; Thirteen Images frorn The Dark Land. Guillaume Lekeu (1870-1894J Molto Agadio, sempre cantante dolo- roso Frans Schubert (1797-1828) Der Tod und das Mddchen, kwartet in d kl. D. 810. 17.00 uur Einde programma Kosten €22,50p.p.; leden Heemschut 17,50 p.p. Op de oostoever van de Maas is de wijk Céramique verrezen. Tot 1987 stond daar de grote aardewerkfabriek Société Céramique, later gefuseerd met de Sphinx. Architect Jo Coenen, rijksbouw meester, werd gevraagd het stedenbouwkundig ontwerp te maken. Onder zijn supervisie hebben toonaangevende Europese architecten inmiddels een modern nieuw stadsdeel ontworpen. De bouw van het project is gestart in 1989 en zal in 2004, met als laatste onder deel een voetgangers-/fïetsbrug, zijn voltooid. De gidsen voor de stadswandeling zijn als deskun digen nauw betrokken geweest bij de aanleg van de wijk. La Bonbonnière is één van de oudste theaters van Nederland. Het gebouw was een in 1614 aan Petrus en Paulus gewijde, door de Jezuïeten gebouwde kerk. De architect was Petrus Huyssens S.J. (1577-1637) en de bouwstijl barok. De plattegrond van de kerk toonde één langwer pig schip met tongewelf met een pseudo-transept. De wanden Aanmelden en inlichtingen telefonisch of schriftelijk: Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PAT Amsterdam, info@heem- schut.nl, tel. 020-622 52 92, onder vermelding van uw naam en adres en aantal deelnemers en de keuze van de wandeling. Inschrijving is definitief na ontvangst van het verschuldigde bedrag op giro 165831 t.n.v. Bond Heemschut te Amsterdam, o.v.v. 18 jan. 2004. Na betaling ontvangt u de bevesti ging. Sluitingsdatum: 10 januari 04. Voor meer informatie en de annuleringsvoorwaarden zie: www.heemschut.nl of op aanvraag. zijn uit Sichener mergelsteen opgetrokken op een plint van Naamse hardsteen. Van de oorspronkelijke kerk is in het interieur niets meer herkenbaar gebleven. Alleen aan de weste lijke binnengevel herinneren nog resten van een Dorische fries met guirlandes aan de kerk. In 1789 werd het gebouw tot schouwburg verbouwd door Matthias Soiron. Dwars door het hele schip werd een verdie pingsvloer aangebracht. Boven die vloer was de theaterzaal, op de begane grond een redoute zaal, een conciergerie en een 'koffijhuis'. Het koor werd verbouwd tot trappenhuis waarmee de entree werd verplaatst naar de oostzijde. Na 1850 raakte het theater in verval. Het werd van 1877-1879 verbouwd door Julien Etienne Rémont naar het voorbeeld van de Brusselse Muntschouwburg. Sindsdien heet het de Bonbonnière. In 1992 werd het nieuwe Theater aan het Vrijthof gebouwd en nam dit theater de functie van Stadsschouwburg over. [rniitmu .<t Maastricht. Foto Studiopress.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 41