Heemschut 35 vast: de Ooypolder in Gelderland. Bergen Op Zoom volgt op 25 september. Concert en lunch zijn in de Markiezenhof, een verbijsterend mooi gebouw, dat toch niet zo heel bekend is - Bergen op Zoom ligt enigszins geïsoleerd, weg van de hoofdroutes van noord naar zuid. Een bezoek aan de vestingwallen van fort de Roovere en fort Pinsen en, wie weet, vendelzwaaien, staan gepland voor de rest van de dag. Wie, ten slotte, kerst met Heemschut wil vieren, moet op 18 december naar Goes. Een bezoek met rondleiding aan het oude stadshuis, een stadswandeling en een concert in de geres taureerde Grote Kerk zijn volgens de voorlo pige planning aantrekkelijke onderdelen. Waarom naar een Muzikaal Monument? Enkele jaren geleden had Heemschut nog zijn 'Monumentendagen': (alleen) een gratis bezoek aan monumenten die anders gesloten zijn. Vrije inloop, dat wel, maar de belangstelling viel toch enigszins tegen en de kosten waren juist weer vrij hoog. Want er moest personeel zijn voor toezicht, om het orgel in een kerk te bespelen en dergelijke. Met subsidie lukte het nog wel, maar die viel weg. Het Heemschut Muzikaal Monument bleek een sterker product. Het groeide uit tot een concert in een monument dat normaal gesloten is, gecombineerd met een inleiding over dat monument of over de stad en een wandeling in de buitenlucht onder leiding van een gids. Het is niet gratis, maar daar krijg je ook wat voor. 'Je gaat niet vanuit Groningen naar Maastricht alleen voor een concert', zegt Schilte. 'Je gaat misschien ook niet alleen voor de verdedigings werken. Je gaat wel voor de combinatie. Je maakt een stevige reis, maar je krijgt ook een hoop aangeboden.' Het is een aanbod dat voor zover bekend uniek is. De formule loopt als een trein, niet in het minst door Gea Schilte's vermogen om zelfs het onhaalbare te bereiken. 'Toen ik hier kwam en het Muzikaal Monument nog maar pas bestond en een beperkte opzet had, kwamen er soms zo'n dertig mensen opdagen. Nu is het bijna altijd uitverkocht, met zo'n tachtig tot honderd mensen. Soms zou ik wel meer plaat sen kunnen afnemen, bijvoorbeeld in La Bonbonnière, maar dat risico is me te groot. Wat de muzikale optredens betreft, sluit mijn keuze meestal aan op een bestaande uitvoering. De musici zijn altijd pure professionals. Mensen komen niet vanuit het hele land voor een uitvoering van een amateurgezelschap, dan is het gauw over.' Drs. H.C. Franssen is journalist. 'EEN HAPPENING' Mevrouw A. van Tankeren (50) uit de Rijp was al lid van Heemschut vóór de start van de publieksactiviteiten. 'Dat neemt niet weg dat mijn man en ik graag naar een Muzikaal Monument gaan, we doen het regelmatig. Het is een hele leuke combina tie. Ten eerste al de ruimte waar het zich afspeelt, waar je normaal niet zomaar in kunt en waarover voorafgaand aan het concert iets wordt verteld, dat is echt een meerwaarde. Maar eerlijkheidshalve is het Muzikaal Monument voor ons een soort stok achter de deur. We luisteren thuis wel vaak naar klassieke muziek maar het komt er door onze drukke werkzaamheden bijna niet van dat we naar een concert gaan. Dus de muziek voorziet in een behoefte. Het niveau van de uitvoerenden is hoog en we maken kennis met muziek die we nog niet kennen, het is zeker niet alleen het stan daardrepertoire. Het is voor ons een happe ning, op een hele leuke locatie. Wat mij betreft kunnen jullie daarmee doorgaan.' 'We gaan niet alleen naar evenementen bij ons in de buurt', voegt ze daaraan toe. 'Maastricht is ook niet te ver, we zeggen dan: Oké, op die dag is er een muzikaal monument, we gaan er met de auto naartoe, proberen er een museumbezoek aan vast te knopen en maken er dan een weekend van, nemen ergens een hotelletje.' 'HET DUBBELE AANBOD SPREEKT ONS AAN.' De heer R. Brouwer (65) uit Lisse gaat geregeld naar een Heemschut Publieks activiteit, meestal samen met zijn vrouw. Zo'n acht keer zijn ze al geweest. 'Wij zijn heel enthousiast', zegt hij. 'De afstand maakt ons niet zoveel uit. We hebben hier en daar in het land vrienden en kennissen en wij combineren zo'n excursie dan met een bezoek aan hen. Staat Maastricht voor januari op het programma? Daar gaan we beslist naartoe. Nee, ook dat is niet te ver want wij combineren dat dan met een bezoek aan vrienden in Sittard. Elk weekend gaan we sowieso met de auto naar de regio Arnhem waar onze beide moeders wonen, voor wie we onder meer de was doen. Toen er een Muzikaal Monument in Assen was, zochten we aansluitend overnachting in Westerbork en gingen de volgende dag van daaruit naar Assen. Als we nog geen adres kennen, organiseren we dat via internet. We gaan altijd met de auto, vanuit Lisse is het openbaar vervoer niet best.' 'Het is voor ons echt een uitje', zegt mevrouw Brouwer (62, rechts op de foto op pag. 33). 'Het dubbele aanbod spreekt ons aan, het is gewoon een goed concept. Ik zou niet alleen voor het muzikale deel gaan, hoewel de muziek mij meestal erg goed bevalt. Ik her inner me die keer in Deventer met klezmer- muziek. Dat was voor mij een openbaring. En je komt nog eens in delen van het land waar je normaal niet zo gauw naartoe gaat.' En passant hebben de Brouwers zo'n acht vrienden en kennissen lid van Heemschut gemaakt. Zelf waren ze lid van de vereni ging Open Monumenten. Ze werden pas Heemschut-lid toen Heemschut de activi teiten van de VOM overnam. Nooit spijt van gehad! december 2003

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 37