'Heemschut neemt u mee naar alle hoeken van het land' Ben Franssen Programma Heemschut Publieksactiviteiten voor 2004 gereed Concerten in forten, rondleidingen door vestingsteden, lunches in bijzondere gebouwen. Gea Schilte, coördinator van de Heemschut Publieksactiviteiten, heeft haar jaarprogramma voor 2004 gereed en is er trots op. december 2003 Heemschut 33 'We gaan naar Maastricht, Nieuweschans, Alkmaar, Bergen op Zoom, Goes en Otterloo op de Veluwe. En we hebben de Landelijke Heemschutdag in de Ooypolder in Gelderland. "Heemschut neemt u mee naar alle hoeken van het land", zou ik met nietsontziende PR-praat willen zeggen.' Gea Schilte is coördinator van de Heemschut Publieksactiviteiten. De rode draad van de Heemschut Publieks activiteiten in 2004 zijn verdedigingswerken. Logisch, want 2004 is voor de erfgoedsector het Jaar van de Verdedigingswerken. En zo staan volgend jaar op het Muzikaal Monument in Maastricht, Nieuweschans en Bergen op Zoom tochten naar de plaatselijke vestingen en forten op het programma. Naast een concert met lezing in een monument waar je niet gauw komt. Nederland heeft stadspoorten, wallen, vestin gen, forten, kazematten, stellingen en linies genoeg, want er viel hier veel te verdedigen. Schiltes programma voor 2004 begint in Maastricht, een van de topsteden van Neder land, ook op het gebied van verdedigingswerken. 'Het concert vindt daar op 18 januari plaats in La Bonbonnière, de oude schouwburg, vlakbij het Onze Lieve Vrouwenplein. Echt een snoepje, je weet niet wat je ziet! Vroeger een Jezuïtenkerk, nu verpacht aan Heineken. En ja, daar worden nu grote studentenfeesten gehou den en de vraag is natuurlijk of dat zo goed is voor het gebouw. Het zou een Heemschut- geval kunnen worden.Het concert wordt gecombineerd met naar keuze een architec tuurwandeling of een vestingwandeling. Nieuweschans Minder voor de hand ligt het Muzikaal Monument in het Groningse Nieuweschans, op 17 april. Toch heeft het dorp een beschermd dorpsgezicht en ligt het in een prachtig natuur gebied. Er staat een vestingmuseum en een garnizoenskerk. Schilte: 'We beginnen de dag in de oude locomotievenremise, een rijksmo nument uit 1877. Tegenwoordig in gebruik als bronsgieterij. Prachtig gerestaureerd! Er is natuurlijk een rondleiding. Nieuweschans heeft een sterk economische verleden, maar is in de twintigste eeuw wat weggezonken. Het is leuk om daar iets te doen, juist omdat het niet zo bekend is. Bourtange bijvoorbeeld is een prach tige vestingstad, toeristisch niets op aan te merken, maar overbekend. Ik vind het leuk om mensen kennis te laten maken met iets wat ze nog niet wisten. Of om wat ze wel wisten eens van een andere kant te benaderen.' Otto von der Gablentz De volgende etappe is Alkmaar, op 15 mei. Heemschut kon er nauwelijks omheen, als het dat gewild zou hebben, want de stad bestaat in

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 35