im itHHiUflilwjtti lifflJNOT 28 Heemschut december 2003 Boekenschat is in dit geval geen overdreven uitdrukking: ondanks latere toevoegingen is dit nog steeds de verzameling van een zeventiende-eeuwse bibliofiel die zich heeft laten leiden door eigen voorkeur. Alle foto's Henk Snaterse. een kamertje dat in het voorhuis was getim merd). De oude kleurstelling in groen-grijs van de boekenkasten en de balie werd op basis van kleurenonderzoek hersteld. Bij de tweede restauratiecampagne werden de woonvoorzie ningen in het gebouw opgeruimd (er hadden laatstelijk drie studenten gewoond: één op zolder en twee in het benedenhuis). In het benedenhuis werd een vergaderzaaltje inge richt, de zolder is nog wel bereikbaar via een ladder maar staat leeg. De zeventig meter boeken die daar stonden, konden door de sane ring van de collectie naar elders verhuizen. Deze sanering omvatte de overdracht van een deel van het boekenbezit aan andere instellin gen, zoals de Leidse universiteitsbibliotheek, en de restauratie van de overige exemplaren. Ik aarzel niet het herstel van de boeken aan te duiden als een schoolvoorbeeld van gewetens volle restauratie. De banden (leer, perkament en papier) zijn zover dat mogelijk is beveiligd tegen de tand des tijds. Daarbij is wel in prin cipe het oorspronkelijke materiaal zo veel mogelijk intact gelaten, zodat de geschiedenis van het boek in kwestie afleesbaar blijft. Als bescherming tegen te fel licht zijn de vensters van de bibliotheekruimte voorzien van dubbele beglazing met daartussen een laag UV-werend folie. Een installatie voor klimaatbeheersing zal men overigens in de Thysiana niet vinden: bij de restauratie is beslist dat deze te veel afbreuk zou doen aan de authenticiteit. Men vertrouwt op natuurlijke ventilatie, met name via de houten zoldervloeren. Vanzelfsprekend vindt men bij een zo doordachte restauratie geen wat ik zou noemen 'nieuw-oud'. Kenmerkend is dat de nieuwe verlichtingsarmaturen in het bene denhuis even bescheiden als eigentijds van vormgeving zijn. Een bij de restauratie aange bracht lichtkroontje doet zeventiende-eeuws aan. Het Is dan ook zeventiende-eeuws: een geschenk van een bevriende relatie. Men zal begrijpen dat met het zojuist aange duide wakker kussen veel geld gemoeid is geweest. Er was nu toch een financiële inhaal slag nodig. Alleen al de restauratie van de boeken heeft zo'n miljoen gulden gekost. De Stichting Bibliotheca Thysiana beheert nu de collectie. De Vereniging Hendrick de Keyser heeft het gebouw in 1997 aangekocht van de stichting en het vervolgens voor de tweede maal na de oorlog laten herstellen. Ook daarbij zijn, evenals bij de restauratie van de boeken, bijdragen van sponsors onontbeerlijk geweest. Eerder kwalificeerde ik de restauratie van de boeken als voorbeeldig. Ik voeg daar nu aan toe dat de restauratie van én collectie én gebouw voorbeeldig genoemd mag worden. De bereikte kwaliteit is niet in de laatste plaats, zo meen ik te hebben aangetoond, bereikt door het betonen van een wijze terughoudendheid. Dat ik hier niet zomaar grote woorden neer schrijf, moge daaruit blijken dat de Thysiana officieel geclassificeerd is als één der honderd Nederlandse 'topmonumenten' en in 2002 is onderscheiden met een diploma van Europa Nostra. Dr. Ph.M. Bosscher is oud-marineoffirier. Hij publiceert op het gebied van kerk- en cultuurge schiedenis en is lid van Heemschut Groningen. Groepen van maximaal twintig personen kunnen de Bibliotheca Thysiana bezoeken. Voor informatie en aanmeldingen: drs. J. Damen, Leidse Universiteitsbibliotheek, tel. 071-5272808.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 30