Een tempel van geleerdheid Voorbeeldige restauratie van Leidse BibliothecaThysiana Ph.M. Bosscher De boekenzaal van deThysiana is zeker voor Nederland uniek. Hoe kan hij zo gaaf bewaard zijn gebleven? Het simpele maar ware antwoord: uit geldgebrek. Johannes Thysius (1621-1653) was een telg uit een van oorsprong Zuid-Nederlands geslacht van kooplieden en geleerden. Hij werd in Amsterdam geboren maar verhuisde al op jeug dige leeftijd naar Leiden. Er is een kans dat hij zelf een groot geleerde zou zijn geworden als het hem vergund was geweest langer te leven. Dan zou zijn naam nog bekend zijn als een voetnoot in de wetenschapsgeschiedenis. Het is anders gegaan. Op 29 september 1653, enkele dagen vóór zijn dood, bepaalde hij in zijn testa ment dat zijn boekerij moest 'worden geem- ployeert tot publycke dienst' en dat daarvoor een 'bequame plaats' moest worden gezocht waar ook woning moest worden verschaft aan een 'custos ofte opsiender' en enkele studenten. De bouw, op een perceel hoek Rapenburg- Groenhazengracht, kwam onder leiding te staan van niemand minder dan de Leidse stads architect Arent van 's-Gravesande, die ook het ontwerp leverde. Nadat hij begin 1655 wegens een bouwschandaal als stadsarchitect was ontslagen raakte onder anderen zijn opvolger Willem van der Helm bij bouw en inrich ting betrokken. Waarschijnlijk in 1658 kon het gebouw in gebruik worden genomen. Vooral na twee restauratiecampagnes, in 1958 onder leiding van ir. H.A.van Oerle en in de jaren 1997-1998 van architectenbureau A. de Gooijer en de staf van Hendrick de Keyser, is het een waar sieraad voor zijn omgeving. Tijdens de eerstgenoemde campagne liet Van Oerle opnieuw ijzeren sferen (opengewerkte wereld bollen, waarschijnlijk bedoeld als aard- en hemelbol) op de daknokken plaatsen. In de jaren 1990 lieten de opdrachtgevers het steen- werk van de voorgevel opnieuw schilderen, conform het zeventiende-eeuwse kleurgevoel. Ook werden toen de roodgeschilderde luiken die in het gebouw opgeslagen waren gebleven opnieuw voor de vensters geplaatst. Piano mobile Wie binnenkomt wacht een grote verrassing. In een met marmeren tegels bevloerd voorhuis vindt hij een dubbele bordestrap. Deze leidt naar de boekenzaal op de eerste verdieping die men met recht op zijn Italiaans kan aanduiden als de piano nobile. Niet voor niets gaf ik dit artikel de kop 'een tempel van geleerdheid' en gebruikte ik niet de term 'wetenschap'. De boekenschat - in dit geval geen overdreven uitdrukking - is, ondanks latere toevoegingen,

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 28