Kasteel De Haar wetenschappelijk onderzocht Wies van Leeuwen Restaureren voor de toekomst is kijken naar het verleden. Dat bewees de KNOB-studiedag over de restauratie van Kasteel De Haar op 15 oktober 2003. Kasteel De Haar is naast het Amsterdamse Rijksmuseum een der grootste restauraties van de komende jaren. Beide projecten hebben gemeen dat ze aanleiding waren tot een omvangrijk onderzoek in de archieven. Deze vormen met de sporen in de gebouwen zelf de belangrijkste bronnen van informatie die we hebben. Of de beschikbaarheid van al dat mate riaal ook leidt tot kwalitatief betere restauraties en een integrale afweging van alle belangen en waarden zal de toekomst nog moeten uitwijzen. Op 15 oktober 2003 brachten de onderzoekers verslag uit van hun bevindingen op een studie dag in de juist herstelde kasteelkapel, die door vader Pierre en zoon Jos Cuypers in verschil lende fasen tussen 1901 en 1928 is herbouwd. Sprekers waren Ben Olde Meierink over de plaatsen en de houten weergang. In de acht tiende en negentiende eeuw raakte het gebouw weer in verval. Toen Etienne baron van Zuylen van Nijevelt het complex in 1890 erfde, was het een ruïne, waarvan overigens grote delen van het muurwerk nog tot goothoogte overeind stonden. De grondlegger van de Nederlandse monu mentenzorg, Victor de Stuers, schonk hem een eerste restauratieplan. Het bureau van P.J.H. Cuypers en zijn zoon J.Th.J. herbouwde en restaureerde het gebouw vervolgens tussen 1892 en 1912. Daarbij werd op een haast improviserende wijze gewerkt. De ruim zesdui zend tekeningen en honderden foto's tonen aan dat de plannen steeds opnieuw en vaak ingrij pend werden gewijzigd. De aanvankelijk bescheiden plannen om de twee vleugels die tot de goothoogte overeind stonden te restaureren groeiden steeds meer uit. De vormgeving veranderde ook steeds weer van karakter. Cuypers heeft de bestaande muren gerespec teerd. Wanneer sloop van onderdelen nodig kapel, André Viersen over het middeleeuwse kasteel, Guido Steenmeijer over het materiaal in het Cuypersarchief, Hugo Landheer over de financiering van de restauratie, Eloy Koldeweij over het krachtenspel bij de huidige restauratie en Meindert Stokroos over de technische installaties van rond 1900. Ook de beheerder Niels Hinse en architect Cor Bouwstra namen deel aan de presentaties. Kasteel en kapel Kasteel De Haar kent een ingewikkelde bouw geschiedenis. Na verwoesting in 1482 is slechts enig oud muurwerk hergebruikt bij de herbouw in het begin van de zestiende eeuw. Het was toen een kasteel dat in ons land zeer opviel door de vele ruime zalen, de meer dan dertig haard-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 20