Ouderkerk aan de Amstel haalt niet de eerste de beste in huis door Rob Krier te vragen een nieuwe wijk te ontwerpen bij het beschermd dorpsgezicht. De Luxemburger Krier weet als geen ander hoe je moet uitbreiden en toch beschermen. Maar haalt Ouderkerk zich met die keuze niet ook moeilijkheden op de hals? december 2003 Heemschut Urban Space heet de bijbel van Krier. Hij laat erin zien hoe de stad in de loop van de eeuwen zijn historisch gegroeide originaliteit heeft verloren. Hoe vooral de stad zijn eigen herken bare ruimte verloren heeft. In Amerika, zegt Krier, zijn steden gebouwd waar je slechts kunt overleven. Dat ligt in Europa anders. Daar hadden vooral de binnensteden een intieme en door een eigen geschiedenis bepaalde schaal. Een eenheid, die voortkomt uit de oude Europese stad van vóór de revolutie. Daarna is die schaal verloren gegaan, neem Nederland in de jaren zestig met de roep om meer licht, lucht en ruimte. Krier wil die schaal weer terug. Zijn ontwerpen voor een nieuwe wijk bij een oude stad houden daar ook reke ning mee en dragen dus ook de kenmerken van die oude stad. Maar we hebben het met hem dan ook nog steeds over: de 'stad'. En dat is Ouderkerk aan de Amstel nou net niet. Precies daar schort het bij zijn plan voor dit beschermd 'dorps'-gezicht aan. Beeldkwaliteitsplan De gemeente Ouderkerk heeft een uitvoerig, gedegen en bewonderenswaardig beeldkwali teitsplan gemaakt. Het getuigt van veel trots op wat behouden is en nog steeds met zorg wordt onderhouden. Op zich al verwonderlijk voor een dorpsgezicht, dat zo beklemd ligt tussen de hoge dreigingen van Amstelveen, Amsterdam en de genadeloze infrastructuur er direct omheen. Voordeel is wel dat veel Nederlanders en ook buitenlanders dit kleinood wel eens hebben bewonderd, van een panorama vanaf de hooggelegen Schipholweg of de A9, die erlangs scheren. Ter bescherming kan dus ook een beeldkwaliteitsplan veel goeds doen. Het plan Krier past daarin naadloos, volgens B en W. Maar niet volgens Henk Dirkx, architect te Amsterdam en technisch adviseur van de Provinciale Commissie Noord-Holland van Heemschut. De commissie deelt zijn standpunt. Krier de maat genomen Urban Space heeft het over de stedelijke ruimte en niet over de ruimte van een dorp. In Kriers bijbel is ook niets te vinden van countryside of nisticspace. Dat vraagt ook een andere benade- Ka«"P. Zoek de verschillen: het beschermd dorpsgezicht van Ouderkerk (pagina links, foto Henk Dirkx) beeldkwaliteitsplan van Rob Krier (deze pagina).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 17