Dokteren aan een 150-jarig rijksmonument Leven achter de gevel Tessa van der Putten Als Bert en Hella Bosch eind jaren zestig een dokterswoning met praktijk in Hazerswoude overnemen, is het pand net op de Rijksmonumentenlijst geplaatst. Toch duurt het dan nog dertig jaar voor het statige negentiende-eeuwse object de volledige restauratie krijgt die het verdient, met dank aan de gemeente en de plaatselijke apotheker. 10 Heemschut december 2003 'Het is altijd mijn droom geweest in een kasteel te wonen', zegt Bert Bosch (63). 'Daarom ben ik in 2000 lid van de Nederlandse Kastelen Stichting geworden. En toen we in datzelfde jaar langs het mooie pandje van Heemschut in Amsterdam liepen, hebben we daarna op de website gekeken en zijn we daar ook lid van geworden. Het is een club met goede acties.' In 1967 was Bosch een afgestudeerd medicijnen student, die zijn vervangende dienstplicht in het asiel voor psychopaten in Avereest er bijna op had zitten. Toen zag hij een advertentie: huisarts Meijst in het Zuid-Hollandse Hazerswoude zocht een assistent. Bosch kreeg de baan en verruilde de tbr-patiënten met gewelddadige achtergrond voor een patiënten bestand van families die al generaties lang in het dorp wonen. Na een jaar kon hij praktijk en dokterswoning overnemen. Negentiende-eeuws herenhuis Het is dan wel geen kasteel, maar de dokters woning aan de Dorpsstraat 74 in Hazerswoude waar Bert en Hella (65) als achtste generatie dokters wonen, is een statig pand. Zij hebben onlangs voor de plaatselijke jaarmarkt een tentoonstelling met foto's, geboortekaartjes en oude medische instrumenten samengesteld, om het 150-jarig bestaan van woning en praktijk te vieren. De gang hangt nog vol met afbeeldin gen die de geschiedenis van het huis illustreren. Een foto van tientallen jaren geleden toont de wachtkamer met onder andere de oude apothe- kerskast die nu in de woonkamer staat. Een zwart-witte ansichtkaart laat de oorspronkelijke bewoning van de Dorpsstraat zien. Deze en andere oude kaarten komen van Cees Kroon, regionaal archivaris en conservator van het museum in Hazerswoude, dat drie deuren verderop ligt. Hij vond uit dat 'Jacobus Bartholomeus Niewerffvan den Berg, heel en vroedmeester, wonende te Hazerswoude' in 1852 voor driehonderd gulden een stuk weiland aan de zuidkant van de Dorpsstraat kocht van landbouwer Cornelis Arnoldus de Bruin. Niewerff van den Berg liet er een woning bouwen en verkocht na twintig jaar het 'heerenhuis met tuin, stalling, koetshuis, erve en verdere getimmerte, te samen groot vieren twintig aren, zestig centiaren' voor zesduizend gulden aan zijn opvolger Pieter Wijn. Privacy en ruimte Als Bert en Hella het huis in 1969 kopen, is het net op de Rijksmonumentenlijst geplaatst als 'gaaf en harmonieus voorbeeld van negentiende- eeuwse dorpsarchitectuur, waarvan het verlo ren gaan aan het karakter van Hazerswoude afbreuk zou doen'. Bang voor te veel bemoei enis heeft voorganger Meijst bezwaar aangete kend tegen plaatsing op de lijst. De nieuwe bewoners gaan wel akkoord. De oude situatie van praktijk-aan-huis zetten zij nog enige jaren voort. Maar om hun woonruimte en privacy te vergroten, verplaatsen zij de praktijk in 1973 naar het naastgelegen koetshuis. Wachtkamer wordt badkamer en in de spreekkamer komen boekenkasten en een bureau. De prachtige witte marmeren vloer in de gang gaat er rigou reus uit. 'Dat zouden we nu wel anders hebben gedaan. De tegels lagen los in het zand, heel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 12