Rectificaties Benoemingen PC Noord-Brabant zoekt nieuwe TA en enkele leden NOORD-HOLLAND Haerlem en Heemschut samen tegen sloop Hbs A Haarlem Het heeft lang geduurd maar uitein delijk is ons geduld beloond nu de Vereniging Haerlem zich ook gekeerd heeft tegen de sloop van de Hbs A aan de Zijlvest. In de plannen voor de Raaks moesten verscheidene beeldbe palende plannen het loodje leggen bij de gemeente, die daarbij steevast het argument hanteerde dat 'het geen erkende monumenten waren'. Een argument dat tot nu toe ook steeds gehanteerd werd door genoemde Vereniging Haerlem, die volgens haar statuten de lans breekt voor het behoud van het cultureel erfgoed. Met grote gretigheid maakte de gemeente bij haar sloopbeleid gebruik van die visie van onze wapenbroeder, alsof elk beeldbe palend pand vogelvrij is als het niet het monu- mentenstempel draagt. Wij sluiten de Vereniging na jaren dus weer in onze armen, zoals we dat voorheen ook altijd deden. Houtlommer en Merel Haarlem Onze commissie heeft al eerder bij de gemeente Haarlem bezwaar aangetekend tegen de sloopplannen van de historische pandjes de Houtlommer en de Merel aan de Spaarneoever bij de Haarlemmerhout. Ook volgens de adviseur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg zijn deze pandjes van histo rische betekenis en maken ze deel uit van een reeks vergelijkbare objecten in die omgeving. Voorwaarde is voor onze commissie wel dat de gebouwtjes ontdaan moeten worden van veel veranderingen en aanbouwsels die in de loop van de jaren zijn aangebracht en het historisch karakter hebben aangetast. Bij de Raadkamer Haarlem, de Houtlommer. Foto Henk Vijn. 8 IjHr VfV^lllI december 2003 Haarlem, de Merel. Foto Henk Vijn. van de gemeente die de bezwaren behandelt, hebben we dat standpunt onlangs nogmaals herhaald. Daarbij hebben we de leden van deze kamer erop gewezen dat met name de commis sie Gebouw en Omgeving van de Vereniging Haerlem bij een zitting van de Raad van State, waar ook onze commissie vertegenwoordigd was, gewezen heeft op een merkwaardige juri dische handelwijze van de gemeente in deze kwestie. Ook de Raad van State toonde zich hierdoor verrast. De gemeente had namelijk al een sloopvergunning afgegeven voor een zoge naamde 'witte vlek' op de plankaart. Dat wil zeggen dat er voor de desbetreffende locatie nog geen bouwplan was. De Raadkamer bleek bij navraag door ons van deze discussie bij de Raad van State niet op de hoogte. En dat terwijl daarbij wel degelijk een vertegenwoordiger van de gemeente aanwezig was. Jan Derk Gerritsen, PR-medewerker Heemschut Noord-Holland. In de oktobereditie van Heemschut zijn helaas enkele fouten geslopen. In de bijschriften bij het artikel over kasteel Nederhemert ontbreekt bij de isometrietekening op pagina 12 de tekst 'Tekening Buro voor Architectuur Walter Kramer'. Op pagina 10 en 11 zijn de bijschrif ten verwisseld bij de foto's van de keukentoren en de grote zaal. Bij het artikel over het herstel van de kerkelijke hiërachie is per abuis het bijschrift 'Utrecht, Sint-Catharina' een pagina verderop terecht gekomen, in een afbeelding van de Sint-Jan. Onze excuses. De heer W. Baarsen is benoemd tot lid van de Provinciale Commissie Flevoland. De heer ing. A.J. Bokhorst is benoemd tot PR-adviseur van de Provinciale Commissie Limburg. SECRETARISSEN (PROVINCIALE) COMMISSIES Groningen mr. G.H. Wildeboer (050) 3600259/(0592) 366748 Friesland mr.A.P.E.M. Pover (0522) 261105 info@deboeregbertspover.nl Drenthe mr. D. Hoeksema (0592) 356886 heemschutdrenthe@wanadoo.nl Overijssel mw. A. Sloot-Habers (0529)433751 Gelderland mw.drs.M.Jetten (024) 3230419 Flevoland mr. S.C.Trip (036) 5314456 Utrecht H.F. Kuiper (0348) 401435 kuiper.duijnker@wis.nl Noord-Holland mw. A. Mars (0297) 522801 martref@tref.nl Amsterdam mw.drs. M.J. Kuipers-Verbuijs (020) 6195690 Zuid-Holland drs. C.J. de Jong (0172) 519478 jong-verschoor@hetnet.nl Zeeland mw.mr. C. Herbers-Schoenmakers (0118) 556175 werk: (0117) 375806 ineke.herbers@sbi.nl Noord-Brabant drs.ir. H.N.G.M. Boot (0486) 461982 461863 Limburg dhr.J.H.G.E.Neessen (077) 3662501 Door het vertrek van enkele leden, onder wie de voorzitter, zijn binnen de Provinciale Commissie Noord-Brabant vacatures ontstaan. Hierdoor dreigt het zo belangrijke werk van de commissie in de knel te komen. Hoewel intus sen een nieuwe voorzitter is aangetreden, is de pijn geenszins over. De voorzitter was namelijk tevoren al binnen de PC actief als technisch adviseur. Zijn benoeming betekende dus tege lijkertijd een vacature voor een TA. Het bestuur zou de Provinciale Commissie Noord-Brabant graag willen versterken. Elk gemotiveerd lid van Heemschut binnen Noord-Brabant is uiteraard welkom. Meer in het bijzonder geldt dat voor een deskundige op het gebied van onderhoud en/of restauratie van oude (monumentale) gebouwen, die bereid is de taak van technisch adviseur op zich te nemen. Overigens vergadert de PC altijd overdag. Al zal dat voor een aantal personen een beletsel zijn, de Provinciale Commissie is er toch van overtuigd dat er binnen Brabant voldoende potentieel en enthousiasme aanwe zig is om de vacatures te vervullen. Lambert de Visser, voorzitter PC Noord-Brabant Voor informatie: secretaris Harrie Boot, e-mail Bootl8@planet.nl, tel. (0486) 461982.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 10