Heemschut 35 Gezicht op hoogbouw vanaf de Hofvijver. Foto Menno Tillema. economische wijze oppervlakte kan worden gerealiseerd. Die plekken maken een markante voordeur van de stad zichtbaar en scheppen tegelijkertijd ruimte voor woonmilieu's boven op de stad, daar waar licht en uitzicht beschik baar zijn. Dit sluit aan op de trend van het uitzicht als een van de belangrijkste kwaliteiten van wonen. Daar heeft de Hagenaar direct contact met de zee. Wijnhavengebied Het Wijnhavenkwartier is met de uitwerking van architect Kollhoff en anderen illustratief voor deze gelaagde visie op de stad, waarin 'de hoogte' als derde dimensie een prominente plek inneemt. In het Wijnhavenkwartier brengt Kollhoff het ministerie van Justitie en het ministerie van Binnenlandse Zaken Koninkrijkrelaties (BZK) onder in een blok waarin de drie elementen sokkel, 'buik-zone' en bekroning, waarvan in de hoogbouwnota sprake is, duidelijk herkenbaar zijn. Dit is tevens de completering van een ingezette visie waar nieuwe samenhang wordt gebracht in het zogenaamde ministeriekwadrant VROM, OCW, VWS, BZK en Justitie. Tegelijkertijd ontstaat er door de toevoeging van de 'buik zone' ruimte voor de afronding van de binnen stad middels een gedifferentieerd programma van culturele en commerciële functies alsmede een aanzienlijke 'bulk' aan woningen. Kollhoff stelt voor om de twee factoren die een ervaring van stedelijkheid geven, functiemen ging en beweging in de plint van de stad tussen het maaiveld en 20 meter hoogte, op klassieke manier vorm te geven. Dit is het niveau waarop de stad het meest actief wordt beleefd en open baar gebruikt. Dat wordt benadrukt doordat in het blok een niche is uitgesneden die als een plein wordt toegevoegd aan de openbare ruimte. De 'bulk'zone wordt ontworpen tussen de 20 en 50 meter hoogte om aan te sluiten bij de compositie van de bestaande stad. Hierin wordt het grootste deel van de ministeriële kantoren ondergebracht. De plint en de 'bulk'- zone worden gekoppeld door een atrium dat overdag tevens als doorgaande looproute fungeert en het blok doorsnijdt van de Turfmarkt naar de Schedeldoekshaven. In de hoogste regionen, bestaande uit twee slanke kantoortorens en één woontoren, wordt een aantal surplus functies gestapeld. Hiermee is op een smalle voetprint een maximale functiemen ging gerealiseerd omwille van de gewenste stedelijkheid. Het grid in de derde dimensie Hoogbouwbeleid moet uitgaan van een duide lijke visie op de driedimensionale opbouw van de totale stad. Hieraan zijn de positionering van bijzondere functies of een historische fase ring tot op zekere hoogte ondergeschikt. Het Haagse hoogbouwbeleid - wat een duidelijk onderscheid maakt tussen plint, bulk en pieken - vervolmaakt het natuurlijk grid van de stad, en doet een handreiking om dit vanuit diverse perspectieven beleefbaar te maken. Vanaf het niveau van de straat en de openbare ruimte is vooral de 'bulk'zone essentieel voor de stadsbe- leving. Zij vormt de basis voor stedelijkheid. De sfeer die binnen De Resident wordt gecreëerd aan het Muzen- en Parnassusplein illustreren dat. Historisch gezien is de 'bulk' tevens de meest flexibele zone in deze eerder geschetste gelaagdheid. De pieken geven betekenis aan het zicht vanaf de belangrijke pleinen in de binnenstad, zoals Plaats en Plein. Dit geldt ook vanaf de belangrijkste entreepunten, de toegangsroutes van Den Haag, waaronder de Utrechtsebaan. Vanuit deze posities is het mogelijk om met zorgvuldigheid de vorm of skyline te detailleren en herkenbare accenten toe te voegen aan het grid. De discussie over de vorm van de skyline is vanuit deze brede, niet enkel historische maar ook ruimtelijk en economisch gelaagde visie op de opbouw van de stad niet alleen legitiem maar ook wenselijk. Dat deze discussie zich vaak verengt tot een gesprek over de betekenis en waarde van histo rische vormen in de verder groeiende stad, toont aan dat hoogbouwvisie een niet te verwaarlozen, desalniettemin complex instru ment is in de hedendaagse stadsontwikkeling van Den Haag. Ir. M. Schmitt is stadsstedenbouwer van de gemeente Den Haag. juni 2003 r"! "intimi, ""KMtuit

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 37