Het zwarte gat in het welstandstoezicht Sierd H.Schaafsmct Vluchtwegen voor 'het establishment van de eigentijdsheid' Welstandcommissies roepen weerstanden op. Zo noemde in 1999 de toenmalige staatssecretaris Remkes de welstand commissie een black box met een clubje zich esthetisch superieur voelende onaantastbaren die in een achterkamertjes sfeer eigen ontwerpoplossingen opdringt'. Grote woorden, die niet gevolgd werden door daden. In de praktijk is er niet wezenlijk iets veranderd, stelt Sierd Schaafsma, lid van de Provinciale Commissie van Heemschut in Groningen. In de commissies zitten voornamelijk architecten, en die hebben een eenzijdige deskundigheid. Vluchtwegen genoeg voor het 'establishment van de eigentijdsheid'. juni 2003 Heemschut 31 Proefkonijnen Na ruim een jaar proefdraaien op verschillende scholen is de kist vanaf nu voor alle scholen in heel Nederland beschikbaar. Op het Gerrit van der Veenscollege te Amsterdam heeft de kist onder andere 'proefgedraaid'. De proefkonij nen, zo bleek tijdens de presentatie, waren dolenthousiast over het project. Het materiaal is aantrekkelijk, nuchter en pragmatisch, zowel voor leerlingen als docenten. De onderwijskun dige ondersteuning en begeleiding werd uitge voerd door Bureau Bloemers de Regt. Wethouder Belliot onthulde de knalgroene kist en toonde de inhoud. Met behulp van de flip- over testte zij de kennis van de aanwezigen. Je moet mensen leren te houden van hun omge ving, stelde ze, interesse komt pas met het verstrijken der jaren. Zij noemde dat 'het Interview door scholieren in het Olympisch Stadion in Amsterdam. emotioneel aandeelhouderschap' en de kist is een eerste stap in dat bewustwordingsproces, het proces van leren houden van monumenten. Inmiddels heeft zij groen licht gegeven voor een nieuw project om het emotioneel aandeel houderschap verder te ontwikkelen. Op AT5, de Amsterdamse stadstelevisie, komt een serie waarin kinderen in de dertien stadsdelen een monument kunnen aanwijzen en daar wordt dan een programma omheen gemaakt. De kist ging vervolgens symbolisch van hand tot hand, van directeur Asselbergs van de Rijksdienst tot leraren van verschillende scholen uit Amsterdam. Nu is het zaak, dat de Monumentenkist in het hele land een snelle en goede afzet vindt. Iedere provincie krijgt een monumentenkist aangepast aan de omgeving. De kist wordt ondergebracht bij een Steunpunt of Erfgoedhuis en kan tegen een gering bedrag gehuurd worden. Informatie is in te winnen bij: NCM: Annemieke van Maaren (monumenten- kist@erfgoedhuis.nlTel. (020) 6277706. RdMz: Olga Faber (o.faber@monumenten- zorg.nl)Tel. (030) 6983243. Bureau Monumenten Archeologie Amsterdam: Karei Loeff (k.loeff@dab.amster- dam.nl) Tel. (020) 552489. 'De materiële aanwezigheid van de historische stad, die door leken hogelijk wordt gewaardeerd, is voor vele deskundigen in hoofdzaak een obstakel bij het realiseren van hun visioenen'. Kees van der Ploeg in: Tussen bouwvoorschrift en autonomie, het kwaliteitsoordeel in de architectuur. 'Remkes wil een objectiever en doorzichtiger welstandsbeleid'. Zo luidde een persbericht van 17 sept. 1999. De voormalige staatssecretaris van VROM nam bij zijn voorstel tot wijziging van de Woningwet, waarbij meer zeggenschap voor de burger de centrale boodschap was, ook

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 33