Kerk café? Anne-Marie ten Cate Nasleep Volendam: Kerkje Spaarnwoude kampt met brandbeveiligingseisen De desastreuze brand in café het Hemeltje in Volendam heeft Nederland wakker geschud. Ruimtes met een gebruiksfunctie worden aan strenge inspectie voor brandveilig gebruik onder worpen. Terecht, maar in een monument zijn de noodzakelijke voorzieningen niet altijd zo maar te verwezenlijken. Neem het kerkje van Spaarnwoude. Op 7 mei 2002 werd het geïnspecteerd. Aard van de inrichting: café, zo werd beslist. Want er wordt af en toe een glas geschonken. Een casus, gezien vergelijkbare problemen elders. juni 2003 Heemschut 25 Vanuit de trein Haarlem-Amsterdam kan men, turend over het Binnenliede, een zijrivier van het Spaarne, in de verte het silhouet van het hoger in het landschap gelegen kerkje van Spaarnwoude ontwaren. Sinds jaar en dag zetten twee instellingen, bestaande uit vrijwilli gers, zich in voor het behoud ervan. Het Gilde van de Stompe Toren, in 1983 opgericht, organi seert evenementen om geld voor de exploitatie te genereren. De Stichting vrienden van de Stompe Toren houdt zich bezig met de instand houding en het onderhoud van kerk en begraaf plaats. De laatste heeft Peter Capelle, technisch adviseur van de Provinciale Commissie Heemschut Noord-Holland, aangetrokken om een restauratie te begeleiden. Nu is hij belast met aanpassingen, nodig geacht, nadat de inrichting als een café en daarom onvoldoende brandveilig was aangemerkt. Met een zekere verontwaardiging bracht hij de in het rapport vereiste aanpassingen in de commissievergade ring aan de orde. Kerstening Het voormalige hervormde kerkje ligt op een restant van een 5000 jaar oude strandwal en niet zoals voorheen altijd gedacht op een terp. Uittorenend boven het gehucht dat bestaat uit enkele huizen, boerderijen en een uitspanning, ligt het temidden van grafzerken. De naast gelegen boerderij pacht de grond binnen de Deuren moeten zich voortaan in de richting van de vluchtweg openen. Een onmogelijke opgaaf, omdat de oude getoogde deuren niet zonder schade de meterdikke muur in kunnen draaien. Ter hoogte van de trappartij is een beoogde glazen wand ingetekend. muren en weidt er schapen. Het bruidje - op de zaterdag kan men in het kerkje voor de wet trouwen - moet haar witte muiltje tussen de schapenkeutels zorgvuldig plaatsen! In 690 kwam Willebrord met zijn volgelingen in Katwijk aan land en zo begon de kerstening van Holland. Hij stichtte enkele moederker ken, waarvan één de Egmunduskerk te Velsen was. Vanuit deze kerk werden in Kennemerland meerdere kerken gesticht, waaronder een kapelletje in Spaarnwoude. De eerste vermelding van Spirnerewald dateert uit 1063Het Spaarnwoud was een bos nabij het Spaarne. In een akte van 1156 wordt voor de tweede maal over het kerkje gesproken. Dirk IV, graaf van Holland, kreeg de rechten over de kerken in Holland, die toebehoorden aan de abdij van Echternach. Rond 1200 wordt Spaarndam een zelfstandige parochie met een eigen pastoor en kreeg het toestemming te dopen en te begraven. In die Voormalige hervormde kerk te Spaarnwoude. Foto's Paul Paris. rmv,-» begane grond

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 27