Vanaf 16 jaar lid van Heemschut Jaap Kamerling Ton Koot penning voor 76-jarige Hans Dekhuijzen Zestig jaar lang gefascineerd door de bouwkunst en zich inzetten voor de bescherming ervan. We hebben het over Hans Dekhuijzen, 76 jaar, waarvan 60 jaar lid van heemschut en een kwart eeuw lid van de Provinciale Commissie Utrecht. Hij kreeg vanwege zijn verdiensten voor het cultureel erfgoed een koninklijke onder scheiding. Dat was tijdens de viering van 95 jaar Oudheidkundige Vereniging Rhenen, waarvan hij ook al weer jaren bestuurslid is. Van Heemschut kreeg hij op 17 mei de Ton Koot Penning. |f - !p| juni 2003 Heemschut 15 Burgemeester G.F. Naafs van Rhenen heeft Hans Dekhuijzen zojuist een Koninklijke Onder scheiding opgespeld. Foto's Jaap Kamerling. Hans Dekhuijzen raakt al op zeer jeugdige leef tijd gefascineerd door architectuur. We gaan terug naar de jaren '30 van de vorige eeuw. Hij groeit op in Amersfoort, waar zijn vader een meubelfabriek heeft. Thuis circuleren allerlei tijdschriften over binnenhuisarchitectuur. De jonge Hans bladert erin en vindt de villa's, waarin de meubels staan nog interessanter dan de inrichting zelf. Hij verdiept zich in architec tuur en dat blijft thuis niet onopgemerkt. Een kennis van zijn moeder neemt hem in 1943 mee naar Amsterdam om de stad eens te verkennen en wat blijkt: niet die kennis laat Hans de stad zien maar het is andersom. Hij blijkt er al veel meer van te weten dan zijn begeleidster. Hetzelfde jaar treft hij, weer in de hoofdstad, in de hal van de Bijenkorf allerlei kraampjes van histo rische verenigingen, waaronder een van Heem schut en Hendrick de Keyser. Hij wordt lid van beide organisaties en vertelt met enige trots dus al zestig jaar lid te zijn van de Bond Heemschut. Hij gaat boekjes uit de Heemschut-serie verza melen en maakt ontdekkingstochten door heel Nederland, bezoekt het ene stadje na het ander. Dekhuijzen, die dan nog de gymnasium-oplei ding in Amersfoort volgt, besluit van zijn hobby zijn vak te maken en meer de praktische rich ting in te gaan. Hij stapt over naar de HBS en volgt doet vervolgens de MTS Bouwkunde in Rotterdam en Amsterdam (thans vergelijkbaar met Hogeschool Bouwkunde). Hij is intussen getrouwd en gaat in 1961 werken als bouwkun dig tekenaar voor architect A.J. van der Steur. Van der Steur nam hem in dienst omdat Hans Dekhuijzen, die vroeger altijd Montessori- onderwijs volgde, een heel zelfstandige indruk maakt. Hij zet hem aan de restauratie van de St. Joriskerk in Amersfoort en ziet hem in de volgende acht jaar maar een paar keer. Dekhuijzen heeft nauwelijks begeleiding nodig en is aan één stuk door bezig met de restauratie. In 1969 stapt hij over naar het bureau van H.Korswagen, die allerlei restauraties in De Betuwe doet. Korswagen overlijdt en Hans gaat onder architect D. Wijma verder. Belangrijkste project: Kasteel Ammersoyen bij Zaltbommel. Omdat veel werk in de Betuwe is, verhuizen hij en zijn vrouw en kinderen naar Rhenen. Resten oude stadsmuur rond Rhenen. f

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 17